Domů
Elektřina
Francie uzavře svou nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim do dubna 2020
Zdroj: EDF

Francie uzavře svou nejstarší jadernou elektrárnu Fessenheim do dubna 2020

Elektřina
Bez komentáře
9. duben 2017, 20:39
ČTK

Francie uzavře svou nejstarší jadernou elektrárnu ve Fessenheimu na severovýchodě země do dubna 2020. Udělá to až po zprovoznění nové generace vysoce výkonných tlakovodních reaktorů (EPR) v jaderné elektrárně Flamanville. Vláda to sdělila ve svém dnešním výnosu.

Uzavření elektrárny ve Fessenheimu u hranic s Německem sliboval ve své předvolební kampani v roce 2012 nynější dosluhující prezident François Hollande a po svém nástupu nařídil tento krok do konce roku 2016.

Proti tomu se však postavily odbory, elektrárenská společnost EDF i některé politické strany. Vedení státem ovládané EDF pověřilo svého šéfa, aby zařídil zachování provozu ve Fessenheimu do zprovoznění nového reaktoru ve Flamanville na západním pobřeží Francie.

Ilustrační foto

„Výnos ruší povolení provozovat jadernou elektrárnu Fessenheim od data vstupu reaktoru EPR na bloku Flamanville 3 do provozu,“ uvádí se podle agentury Reuters v dekretu, který podepsala ministryně životního prostředí a energetiky Ségolene Royalová.

Reaktor EPR ve Flamanville by měl začít dodávat elektřinu nejdříve v roce 2019 a nejpozději do dubna 2020.

Francie zavedla zákonem limit na maximální instalovaný výkon jaderných elektráren na 63,2 gigawattu, takže po zprovoznění třetího bloku ve Flamanville o instalovaném výkonu 1650 megawattů bude nutné ukončit provoz reaktorů ve Fessenheimu o celkovém instalovaném výkonu 1800 megawattů.

Ilustrační foto

Odbory zaměstnanců energetického sektoru, kteří proti uzavření Fessenheimu protestovaly, dnešní výnos odsoudily. Označily jej za pokus vlády o zachování tváře měsíc před prezidentskými volbami. Dodaly, že se proti němu odvolají ke státní radě, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu.

Hollandeova vláda slíbila diverzifikovat zdroje energie a rozvíjet obnovitelné zdroje. Ty se mají na produkci elektrické energie v zemi do roku 2030 podílet 40 procenty. Nyní spoléhá Francie z více než 75 procent na jadernou energii.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se