GE představila v Kalifornii první plynovou elektrárnu s bateriovým úložištěm

DomůElektřinaGE představila v Kalifornii první plynovou elektrárnu s bateriovým úložištěm

General Electric spolu se společností South California Edison na začátku týdne představila vůbec první hybridní systém kombinující plynovou turbínu s bateriovým úložištěm. Turbína se tak nebude muset točit záloze, jelikož baterie mají v době špičky poptávky po elektrické energii umožnit překlenout dobu do jejího najetí na požadovaný výkon.

Systém, který společnost označuje jako Hybrid EGT (z angl. LM6000 Hybrid Electric Gas Turbine), GE dodala pro dva špičkové plynové zdroje společnosti South California Edison (SCE). Hybridní systém má přispět k další integraci elektrické energie z obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na výrobě elektřiny by měl v Kalifornii do roku 2030 vzrůst na 50 %.

„Tento nový systém pomůže SCE lépe využít zdroje v síti, poskytne vyšší spolehlivost, sníží dopad na životní prostředí a sníží náklady našeho provozu a cenu pro naše zákazníky. Tato technologie nám rovněž umožňuje rozšířit využívání solárních, větrných a dalších obnovitelných zdrojů.“

Ron Nichols, prezident společnosti South California Edison

Hybridní systém se skládá z 50MW aeroderivátní plynové turbíny LM6000, tedy turbíny, jejíž konstrukce je odvozena od leteckých motorů, a bateriového úložiště o výkonu 10 MW s kapacitou 4,3 MWh.

Turbína běží, jen když je potřeba

Srdcem hybridního zdroje je inovativní řídicí systém, který zaručuje konstantní výkon na výstupu kombinací výkonů baterií a turbíny. Akumulační kapacita baterií byla navržena tak, aby poskytla dostatek času pro start turbíny a dosažení požadovaného výkonu. Turbína tak nemusí běžet v záloze a je roztáčena pouze v potřebě špičkové dodávky elektrické energie.

Plynová turbína LM6000. Zdroj: GE

Díky bateriovému úložišti kromě výrazného snížení emisí skleníkových plynů a dalších látek znečišťujících ovzduší o 60 % nový systém rovněž sníží spotřebu demineralizované vody až o 45 %, tedy zhruba o 7,5 milionů litrů ročně, a prodlouží životnost celého zařízení.

„S tím, jak se elektrizační soustava neustále vyvíjí, kdy je každým dnem připojováno více intermitentních obnovitelných zdrojů, mohou produkty jako Hybrid EGT pomoct vyrovnávat dodávky elektrické energie,“ řekl Reinaldo Garcia, prezident and výkonný ředitel Grid Solutions u GE Energy Connections.

Zdroj úvodní fotografie: GE