Domů
Teplárenství
Hnědé uhlí ve východním Německu Greenpeace patřit nebude

Hnědé uhlí ve východním Německu Greenpeace patřit nebude

Ekologové ze společnosti Greenpeace byli vyloučeni z probíhajícího tendru na prodej hnědouhelných povrchových dolů, které se nalézají ve východoněmeckém Sasku v oblasti Lužice. Doly se rozhodla švédská státní společnost Vattenfall prodat z důvodu velkých dluhů a ztrát z minulých velkých akvizic. Další důvod odchodu z německého energetického trhu je i radikální změna německé energetické politiky.

O tendr se zajímaly i české energetické firmy ČEZ a Energetický průmyslový holding (EPH). Greenpeace si z možného vítězství v tendru slibovalo zastavení těžby.

„Nemohu říci, že by mě rozhodnutí ukončit účast Greenpeace v tendru překvapilo. Upřímně si myslím, že by Vattenfall raději daroval své doly a elektrárny kříženci čerta a medúzy, než aby připustil, že je Greenpeace zavře. Nicméně, s tímto výsledkem se nesmíříme,“ uvedl český zástupce společnosti Greenpeace Jan Rovenský.

Greenpeace z tendru vypadlo kvůli nesplnění požadavku na maximální zisk. Na tento fakt byli zástupci Greenpeace upozorňováni. Dále byli informováni, že doly získá společnost, která podá nejvyšší nabídku.

„Je povinností švédské vlády, aby naplnila své prohlášení, že uhlí musí zůstat v zemi. Vláda nesmí za žádných okolností povolit prodej v případě, že kupec nesplní přísná pravidla týkající se ochrany životního prostředí,“ uvedla švédská zástupkyně Greenpeace Annike Johansonová.

V minulosti se ekologové na švédskou vládu obrátili již několikrát.

11 000 megawattů v Sasku a Bavorsku

Koncern Vattenfall patří plně švédskému státu a už delší dobu chce opustit těžbu hnědého uhlí v historické oblasti Lužice. Vattenfall provozuje pět uhelných dolů a tři elektrárny o instalovaném výkonu 11 000 MW. Celkem koncern Vattenfall zaměstnává osm tisíc lidí a obstarává deset procent výroby elektřiny v Německu.

Celkový zisk z tohoto prodeje by mohl činit až 3,5 miliardy eur.

Štítky:ČEZEPHuhlí

Komentáře

(1)

nikdo

12. leden 2016, 20:25

Greenpeace do toho sla jen aby se zviditelnila, skoda ze jim to neprodali za tech 3,5 mld. docela by me zajimalo jestli by nakonec necouvli, nebo jak by se zachovali k hornikum jetli by jim dali aspon nejake odstupne nebo je bez niceho vyhodili.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.