Domů
Elektřina
IEA: Kapacita pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů letos rekordně stoupne
Větrné a solární elektrárny
Obnovitelné zdroje - větrné a fotovoltaické elektrárny

IEA: Kapacita pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů letos rekordně stoupne

Elektřina
38 komentářů
1. prosinec 2021, 15:35
ČTK

Celosvětová kapacita instalovaných zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se v letošním roce zvýší o rekordních 290 gigawattů, a to navzdory růstu cen klíčových surovin potřebných pro výrobu solárních panelů a větrných turbín. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své dnešní zprávě.

Do roku 2026 by se tato kapacita podle IEA měla vyšplhat na více než 4800 gigawattů, což by znamenalo nárůst o zhruba 60 procent ve srovnání s loňským rokem. Organizace nicméně upozornila, že i současný rychlý růst kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů není dostatečný k dosažení globální uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století.

„Letošní rekordní rozšíření kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 290 gigawattů je další známkou toho, že vzniká nová globální energetická ekonomika,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.

„Vysoké ceny komodit a energie, které dnes vidíme, jsou novými výzvami pro toto odvětví. Zvýšené ceny fosilních paliv však zároveň zvyšují konkurenceschopnost energie z obnovitelných zdrojů,“ dodal.

Za růstem kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů bude podle IEA v příštích letech i nadále stát především Čína, za kterou budou následovat Evropa, Spojené státy a Indie. „Čína nadále demonstruje své silné stránky v oblasti čisté energie. Rozšiřování výroby energie z obnovitelných zdrojů naznačuje, že emise oxidu uhličitého v této zemi by mohly dosáhnout svého vrcholu výrazně dříve než v roce 2030,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
petr
1. prosinec 2021, 18:21

Dobrý večer, obávám se, že další růst OZE přinese jen mnoho nových problémů, které vysoce převáží pozitivní dopad na snížení emisí znečišťujících látek.

Půjde o růst distribučních poplatků a nákladů spojených s nezbytností existence záložních zdrojů.

Minulé týdny nám ukázaly, jak křehké je být závislý na větrné energetice, když nejen v SRN nefoukalo. Kam se dostaly ceny lze vidět i zde na Energostatu. Nyní zase fouká, ale neviděl jsem významný pokles cen v ČR...

Druhý problém, který OZE přináší je vysoká cena zemního plynu. To může být nakonec více likvidační pro ekonomiku EU, než vysoká cena samotné elektřiny

Milan Vaněček
1. prosinec 2021, 18:32

Fotovoltaika zažívá v Číně a v celém světě obrovský boom. Další zajímavé informace najdete třeba zde

pv-magazine.com/2021/12/01/shawn-qu-at-bnef-summit-shanghai-a-new-era-for-solar-pv/

cituji z toho:

"Jinko’s Chen sees China installing 40-45 GW of solar PV this year and then doubling that build in 2022, to 90-100 GW. In terms of energy payback times, Gao offered the scenario of a PV project in northern China where Trina modules produced enough energy in six months to cover the energy used in the upstream manufacturing process. Qu sees “three months or less” by 2028, at least for Canadian Solar, which has pledged to be carbon neutral by that year. High-powered modules like Canadian’s forthcoming 700 MW high-performer should help in this process..."

(pozn: Jinko, Trina, Canadian solar jsou jedni z největších světových výrobců FV panelů).

To je něco, co bylo dříve neuvěřitelné: za půl roku postavíte obrovskou solární elektrárnu, která v optimálních podmínkách má energetickou návratnost půl roku (a v očekávaném vývoje už jen čtvrt roku).

Čili vyrobí za minimálně 30 své životnosti 120krát více energie než byla do ní vložena.

A nové FVE budou mít pracovat ještě mnohem déle než 30 let.

V historii naší planety nebyl ještě nikdy žádný zdroj energie tak úspěšný

jozka
1. prosinec 2021, 19:00

To je pravda, jeste zadny asi nevysal tolik penez pri tak malem uzitku.

Pavel
1. prosinec 2021, 19:43

Penize z nas vysal parlament, respektive jmenoviti poslanci za komouse, socany a tusim i lidovce vcetne Kalouska protlacenim spatneho zakona. A zneuzili k tomu OZE. Musim uznat, ze to byl opravdu majstrskyt, okrast celou republiku za bileho dne a hlupaky jako je jozka a jemu podobne presvedcit ze za to mohou oze. Je to jako kdyz vas nekdo bodne do zad ale odsouzen a verejne lyncovan bude nuz :) trochu si troufam tvrdit, ze jozka je s velkou pravdepodobnosti i volic jedne z tech stran ktere solarni tunel zpusobili. Mozna prave proto, aby si jozka nemusel priznat svoji chybu a tedy i moralni spoluucast na teto zlodejne, tak bude do konce zivota mlit jako kolovratek o tech drahych oze.

mart
1. prosinec 2021, 22:49

Takže teď už se to naštěstí staví a provozuje bez dotací, naprosto za tržních podmínek, protože to byl jen jednorázový problém. Nebo, ne?

Zbyněk Poisl
2. prosinec 2021, 08:14

A těch 40mld korun ročně je co? Dýško?

jozka
2. prosinec 2021, 09:48

Jste mimo. Ale to asi neni nic noveho.

Pavel
1. prosinec 2021, 19:49

Troufam si tvrdit, ze pokud jsou k vyrobe FVE pouzity pouze oze, cemuz samozrejme nic nebrani, je energeticka navratnost okamzita a takovyto parametr neni nutne uz vubec sledovat.

Milan Vaněček
1. prosinec 2021, 20:02
josef
1. prosinec 2021, 21:31

Každý zdroj má limity svého využití. FV el. u nás například mají limit přibližně 10TWh tedy 10GW výkonu je to ( pokrytí střech a průmyslových areálů) přitom celková čistá spotřeba energie (myslím všech druhů ne jen elektřiny) je 330TWh. Tedy 3% naší spotřeby a výroba koncentrovaná do slunečních dnů zejména v letním období. Co se týče Číny pak jejich hlavní OZE jde dnes voda a budoucnu to bude vítr. a kdo si myslí že jim budou klesat emise CO2 pak já si to nemyslím a víte proč, protože oni sice rozvíjejí OZE, ale jaderný program se rozvíjí na velikost země příliš pomalu proti tomu co říkala Čína před 10 lety plán rozvoje JE klesl asi o polovinu takže když to pokrátíte pak OZE přidali jádro ubrali fosilní paliva budou ustupovat až ve 30tých letech....

hlpb
2. prosinec 2021, 09:02

Josefe a to je přesně nejen tvůj problém, stanovíš si nějaké imaginární číslo v tomto případě max potenciál FVE na střechách 10 GW = cca 10 TWh/rok, ale realita je úplně jiná. A pak je jasné proč nemůžeš pochopit, že OZE má obrovskou budoucnost.

Dle posledních studií je potenciál FVE na střechách a fasádách v ČR = 24 GW = cca 24 TWh/rok + potenciál na brownfiedech je 15 GW = cca 15 TWh/rok. Celkem tedy má FVE jen na střechách a brownfieldech potenciál 39 GW = cca 40 TWh. Samozřejmě do toho není započtena AgroFVE a FVE na vodních hladinách, a další aplikace. A to je při současné technologii, každý rok se zvyšuje účinnost panelů a dalších komponentů.

Milan Vaněček
2. prosinec 2021, 09:20

Pan Josef je asi nepoučitelný. A navíc dělá stále stejnou chybu: musí přece vědět že ve spoustě aplikací nahradí 1 MWh elektřiny aspoň 3 MWh "primárních zdrojů". Elektromotor je prostě typicky 3x účinnější než spalovací motor v běžném provozu.

Pane Josef, souhlasíte?

jozka
2. prosinec 2021, 09:46

Tak to je skvele, to se muzou odstranit dotace, ne?

hlpb
2. prosinec 2021, 10:48

jozko, myslíš dotace na JE formou plánované garantované výkupní ceny a financování výstavby celého nového bloku, protože bez státní pomoci by to ČEZ postavil o desítky možná stovky miliard dráž?

jozka
2. prosinec 2021, 11:01

Myslis ty prozatim hypoteticke "dotace" do JE nebo ty realne miliardy, co tecou do OZE?

hlpb
2. prosinec 2021, 12:03

jozko, na rozdíl od tebe, myslím oboje. Už se těším na rok 2023 (je sranda, že i taková obyčejná věc jako cenovou nabídka trvá u JE několik let) až budeme konečně znát cenové nabídky a úrok úvěru, za který si stát na dostavu půjčí, myslím, že pár místních atomfiliků z té částky klepne. Jinak v ČR se stavěly FVE, když je nikdo ve světě nestavěl, protože to byl jednoznačně nejdražší zdroj v té době stála 1 MWh z FVE = cca 350 €, dnes když je to jasně nejlevnější zdroj, kdy velké FVE produkují EE za cca 35-40 €/MWh, a staví je celý svět, tak mi je nestavíme.

josef
2. prosinec 2021, 12:45

K tomu Vašemu komentáři o účinnosti - nikde nepíšu že to tak není. Kdybyste četl můj příspěvek pozorně , pak tam píšu o čisté spotřebě a ne o hrubé do čisté spotřeby se ztráty v chladících věžích nepočítají. Je to jen otázka s jakými čísly chcete pracovat, hrubá spotřeba energie je samozřejmě mnohem větší než čistá.

jozka
2. prosinec 2021, 19:47

Blaho, zjistete si kolik tece do OZE napriklad v Nemecku. Ty vase fantasmagorie o tom, jak jsme je staveli v dobe, kdy je nikdo nestavel komentovat nebudu. Kdo neni po lobotomii nebo netrpi Alzheimerem si tu dobu pamatuje.

feliz navidad
2. prosinec 2021, 09:45

Co s těmi 39GW budeme v létě dělat, když průměrný letní "příkon" ČR je 7GW?

hlpb
2. prosinec 2021, 10:06

Tak za prvé s přechodem na elektromobily bude i v létě potřeba mnohem více energie a za druhé, přesně pro tyto případy se bude hodit ukládání energie pomocí H2 a za třetí toto je maximální potenciál FVE v ČR, tento reálný údaj sloužil k vyvrácení nesmyslu od Josefa

miro novak
2. prosinec 2021, 10:50

hlpb, mam jednoho kamarata, takeho pablba, ktory dodnes nedokaze rozlisit medzi prikonom a vykonom. Samozrejme, teba sa to netyka, aby si sa nevhodne neurazal.S mojim kamaratom nemas nic spolocne.

Milan Vaněček
2. prosinec 2021, 11:08

Felizi, těch max 39 GW instalovaných musíte vynásobit 0,8-0,9=performance ratio a dostanete cca 33 GW max výkonu. To je v případě, že orientujete všechny panely optimálně k jihu. Při orientaci východ-západ, aby jste měli více elektřiny v době kdy je dražší (tj ráno a před večerem) vám ta polední špička poklesne, záleží na tom kolik bude jak orientovaných panelů,

takže to bude asi 25 GW v maximu.

Teď do toho musíte zapojit elektromobilitu, stačí když bude u nás v 2040 cca 2 miliony elektromobilů (cca 1/3 ze všech aut). Tolik elektromobilů spotřebuje za 1 rok cca 8 TWh při průměrném nájezdu 20000 km/rok.

A srazí nám to dál špičku ze 2 důvodů

a) budeme nabíjet když bude elektřiny přebytek=okolo poledne, abychom jezdili (a v létě jezdíme víc)

b) budeme fungovat jako obrovská baterie (abychom z toho měli peníze a vydělali si na nový elektromobil, zadarmo to dělat nebudem).

A dostaneme se pod 20 GW v maximu, jak hluboko bude záviset na tom kolik utáhnou nabíječky okolo poledne.

Tak vidíte, už jsme pod 1/2 a nepotřebovali jsme na to žádné nové přečerpávací elektrárny, ani utility scale průtokové baterie ani výrobu vodíku. Žádné EXTRA INVESTICE do energetiky.

Ale samozřejmě, přijde i ta výroba vodíku, přečerpávačky, které místo aby fungovaly pro JE budou fungovat pro OZE, přijdou i levné průtokové baterie.

A optimální využití fotovoltaiky=přímá spotřeba elektřiny v létě pro chlazení budov určitě u nás taky hodně poroste.

Když si dáme cíl cca 30GW VHODNĚ instalovaného výkonu fotovoltaiky plus přijde elektromobilita, kterou už nám VW, Toyota i Hunday přikázaly, tak to bez problémů můžeme zvládnout.

Může nám to dát tak 1/3 celkové spotřeby elektřiny v ČR (můj jen velmi hrubý odhad).

jozka
2. prosinec 2021, 11:26

A uz zase baterie z elektromobilu...

Uz jsem se ptal minule... sdilenych aut je v podstate nulove mnozstvi. Proc si pan Vanecek mysli, ze sdilenych baterek bude o nekolik radu vic?

Ale je mi jasne, ze odpoved nedostanu bo s virou se nediskutuje.

hlpb
2. prosinec 2021, 12:38

Na světě je několik stovek tisíc sdílených aut v ČR je to cca 1000. Jinak v Evropě carsharing využívá miliony lidi, tvoje představy neodpovídají realitě. Hlavně baterie v elektromobilech bude majiteli auta vydělávat. Např. si představ konec roku, 20. prosince majitel Tesly skončíš v práci, přijede se svou Teslou domů a na cca 14 dní s ní neplánuje nikam jet, protože celé svátky bude trávit doma. A tak připojí Teslu k domu a poskytne baterii, a ta se bude dle potřeby sítě nabít a vybíjet a on za to dostane zaplaceno, ty přijedeš se svým spalovákem domu a 14 dní a bude tam jen stát a ztrácet tím na ceně. Myslím, že takových majitelů elektromobilů bude docela dost, kteří o toto budou mít zájem. Jinak již dnes lze využít své bateriového úložiště v domě, které od cca října do března nevyužiješ, protože střešní FVE nevyrobí dost EE, k tomu, že se ti baterie nabije v noci, kdy je energie levnější a je jí přebytek, nebo když hodně fouká v Německu.

Milan Vaněček
2. prosinec 2021, 12:38

ad Jozka: sdílet s někým auto, to je jako sdílet s někým třeba byt, to moc lidí nechce. Možná to berou ti co často jezdí taxikem.

Ale vydělávat pomocí svého auta - to dělá spousta lidí, spousta lidí má auto kvůli svému zaměstnání.

A "sdílení baterek"=vydělávání peněz pomocí svého auta, nikoho "cizího" do svého auta nepouštím.

Je to psychologicky něco zcela jiného. To není o víře.

Uvidíte že to bude úspěšné za nějakých 10 let.

jozka
2. prosinec 2021, 13:20

Sdilet sve auto/baterku = nemit to k dispozici v pripade potreby

To se nemeni.

Jeste bych dodal dve veci:

Pisete "zadne extra investice do energetiky". To je lez. Pokud tvrdite, ze to lide budou vyuzivat k vydelavani, pak koupe auta=investice do energetiky. Jen ji jako zaplati nekdo jiny (majitel).

A tim se dostavam ke druhe veci... takovy clovek, pokud neni slabomyslny, spocita si kolik investoval a kolik bude chtit z te transakce dostat. Cili dalsi zdrazeni.

Coz je neprekvapive, protoze cela vase predstava o energetice je zalozena na tom, ze tim, ze to jako zaplati nekdo jiny, ze to nic nestoji. Ale ono stoji. Staci sledovat vyvoj cen EE od doby, co se do ni zapojuji OZE v mire vetsi nez male.

jozka
2. prosinec 2021, 13:23

ad Blaha...

Pletete si sdileni a pujcovnu maskovanou jako sdileni. Auto, porizene za ucelem jeho pronajmu je pujcovna. Tecka.

josef
2. prosinec 2021, 12:34

Ten potenciál na střechách jsem nestanovil já , to je číslo, které vychází z vhodné plochy střech a s nějakým procentem pokrytí. Číslo co uvádíte jsou o tom že někdo vzal plochy všech střech kromě severních a převedl je na výkon solárů jenže tak to nefunguje , protože pro majitele nemovitosti je nesmysl investovat miliony do FV elektrárny , která bude dávat výkon vyšší než potřebujete a představa, že to budete prodávat je nereálná už při těch 10GW výkonu bude výroba přes léto tak vysoká, že denní ceny el. energie na burze klesnou ve slunné dni kdy máte přebytky k nule. Čísla co jsem citoval vycházejí z reality, takže počítají asi s 30% pokrytím vhodných střech. Jinak přes léto máme zatížení okolo 6-7GW (cca) navrhovat, že je reálné instalovat 24GW v FV panelech na střechy a dalších 15GW do brownfiedů a předvádět to jako realitu je naprostá utopie. Pánové používat vlastní hlavu a nepapouškovat zelenou propagandu to platí pro pana Vaněčka, kterého tímto zdravím a přeji pevné zdraví.

hlpb
2. prosinec 2021, 12:47

Josefe, tento potenciál je spočítaný studiemi, tvoje číslo je jen tvoje vnitřní představa, která je v reálném světě k ničemu. Je to podobné jako jsi nedávno tvrdil, že v lednu spotřebuje tepelné čerpadlo v RD 3,5 MWh. Mám tepelné čerpadlo tak ti dám vědět na začátku února realitu. Jen pro tvojí informaci za celý listopad spotřebovalo moje TČ na vytápění a ohřev vody celkem 530 kWh.

Milan Vaněček
2. prosinec 2021, 12:54

Pane Josef, s Vámi je to těžké,

přesvědčit se nenecháte. Tak jenom pro Vaši orientaci,

posílám Vám co detailně spočítali pro Belgii, kompletně zmapovali (ne odhadli) všechny možnosti=potenciál.

Budete se divit kolik jim (špičková vědecká pracoviště) vyšlo.

pv-magazine.com/2021/11/25/belgiums-rooftop-solar-potential-estimated-at-99-6-gw/

tady ještě pejstnu to nejdůležitější z toho článku

"...joint venture between the Belgian research entities KU Leuven, VITO, imec and UHasselt, has estimated Belgium's technical potential of rooftop solar and onshore wind and has found these two sources alone may reach an aggregate installed power of 118 GW, with the largest portion – 99.6 GW – being secured by solar arrays, with a 50/50 split between residential and commercial-industrial installations".

Tím končím, přemýšlejte o tom.

PETR
2. prosinec 2021, 18:14

SOUHLAS,kdyby to fungovalo ,tak ma pan VANECEK uz davno FVE i elektromobil , aby byl prikladem solarniho boomu ,ale dnes ma tak mozna na velke zalohy na energie.Tri nedele INVERZE ,/zatim v listopadu/ a jsem s malou FVE na DNE.Kde na to podobni obcane CR dnes vezmou,kdyz maji zbidou na premrstene zalohy na ee!!! A to se maji vyrabet panely u nas,za jakou cenu p.Fialo?

richie
3. prosinec 2021, 00:31

to Milan Vaněček

len mala technicka - zvyraznena cast tej citacie totiz nie je pravda: ".. "...joint venture between the Belgian research entities KU Leuven, VITO, imec and UHasselt, has estimated Belgium's technical potential of rooftop solar and onshore wind and has found these two sources alone may reach an aggregate installed power of 118 GW, with the largest portion – 99.6 GW – being secured by solar arrays, with a 50/50 split between residential and commercial-industrial installations"..."

skutocny autori tejto prace su:

The authors

Written by Wim Clymans, Karolien Vermeiren and Frank Meinke-Hubeny.

Wim is researcher within the spatial modelling team at VITO. He focuses on modelling land use dynamics, renewable energy transition and environmental management processes.

Karolien is business developer within the spatial modelling team at VITO. She guides the team project focus with respect to sustainable urbanization, energy transition and circular economy.

Frank is project manager and senior researcher in the field of Energy and Climate Strategy. He focuses on long-term energy system modelling and scenario analysis at EnergyVille/VITO.

PETR
2. prosinec 2021, 17:47

Pane Vanecku,jake mate zalohy na plyn a elektrinu a zbude vam jeste na porizeni FVE,nebo jak ten solarni boom zacne ,kdyz ne u vas!!!Musite pretci ukazat diskutujicim ,jak to vse perfektne funguje.i povelkem zdrazeni energii.Doba levnych panelu z ciny uz je ta tam a nastava dovoz z Eu ci vyroby v CR ,ale firma BENO v BRNE zkrachovala nebo ne?Lide budou mit max na zalohy a mozna i na jidlo!!!

Jaroslav Loudil
2. prosinec 2021, 11:30

Čína skutečně OZE staví rychle ,nyní tam má vítr už 300 GW a solár 282 GW. Vodní elektrárny tam mají 400 GW , i s biomasou už tak mají přes 1000 GW celkem v OZE. Je dobré, že pro rok 2030 plánují v přečerpávacích elektrárnách výkon 120 GW , takže se ani zdaleka nebudou spoléhat jenom na baterky. Měli by urychlit ještě jádro, jejich nynější zahajování stavby 4 nových reaktorů ročně nestačí pro zvýšení jeho podílu na výrobě elektřiny nad 10 % v nejbližší době. Vítr to přitom dosáhne snadno, už nyní tam dává přes 7 % výroby a hranice 10 % padne do 5 let.

Filip
2. prosinec 2021, 21:06

Vyroba komponent pro OZE jede v Asii na plné otáčky, takže ocelarny, hlinikarny, polovodicove fabriky, betonarky musí jet také na plné obrátky, a s tím i uhelné neodsirene elektrárny a lodě a vlaky s uhlím a protože životní cyklus OZE je relativně krátký a navíc velmi plošně distribuovany také tento kolotoč jen tak nezastaví a na všech konferencích bude Evropa pokrytecky ukazovat na Čínu a Indii jak zasiraji planetu zplodinami z uhelek ale výrobky vyrobené touto energii jsou krásné, nové, voňavé, ekologické a po konci životnosti se rozloží samovolně na neškodnou duhovou páru

Pavel Karásek
2. prosinec 2021, 21:20

Bohužel je takovýto nárůst instalovaného výkonu z hlediska řešení globálního oteplování stále malý. Zároveň ale ukazuje svoji dominanci nad jádrem, což je hřebíček do rakve jaderné energetiky.

Slavomil Vinkler
3. prosinec 2021, 07:41

Pro pana Karáska, Bláhu, Vaněčka a další.

Pokud si někdo myslí, že ušetří s FVE na své střeše, tak jen za předpokladu, že se odpojí od veřejné sítě.

Ono totiž náklady na síť nezávisí na odebrané energii. Čím míň budou zákazníci odebírat, tak tím bude cena připojení vyšší.

Jsou to náklady fixní. Odpisy + údržba + tvorba zálohy nové sítě. Je to jako s vodou ap. Taky čím více klesá odběr, tím je dražší.

A nebo je jiná varianta, že ty připojení solárníků bez odběru budou dotovat ti bez co nemohou mít solár.

PETR
3. prosinec 2021, 15:16

V tom pripade jsou usporne spotrebice a cele stitkovani,co vymysleli v Bruselu na velke HO...!!! Bud velkou spotrebu ,nebo se odpojit .A svitit v zime celovkama.Za nulovy odber v garazi platil kolega 1500 kc .Kolik to bude nyni???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se