Domů
Elektřina
Jihoaustralské domácnosti s FV elektrárnou odebírají ze sítě více elektřiny

Jihoaustralské domácnosti s FV elektrárnou odebírají ze sítě více elektřiny

Domácnosti na jihovýchodě australského Queenslandu, jež jsou vybaveny solární elektrárnou, začínají ze sítě odebírat více elektřiny, než domácnosti bez elektráren, ukazují data tamní distribuční společnosti Energex.

Domácnosti, jež část své spotřeby pokrývají z vlastní fotovoltaické elektrárny, v minulých letech omezovaly svou spotřebu ze sítě. Nyní si podle generálního ředitele společnosti Energex Terryho Effeneyho nedělají takové starosti s účty za elektřinu a odebírají ze sítě v průměru více elektřiny, než lidé bez solární elektrárny.

„Dnes je všechno jen o ceně … lidé, kteří mají solární elektrárny, si nedělají starosti a s radostí nechávají běžet své klimatizace, což přesný opak toho, co byste od zelené agendy očekávali.“

Terry Effeney, generální ředitel distribuční společnosti Energex

Společnost Energex zajišťuje distribuci elektrické energie pro 1,4 milionu odběrných míst, tedy pro více než 3 miliony zákazníků. S 300 000 střešními elektrárnami jsou podle slov Effeneyho regionem s největší koncentrací na světě. Svým potenciálním výkonem až 1000 MW by dokázaly pokrýt zhruba pětinu tamní poptávky.

„Musíme najít více cest, jak začlenit solární elektrárny do naší sítě, protože jestli to má někdy fungovat, tak to bude fungovat v této části světa,“ říká Terry Effeney.

Odběr elektrické energie domácností na JV Queenslandu
Průměrný roční odběr elektrické energie ze sítě pro domácnosti s a bez fotovoltaické elektrárny na JV Queenslandu. Autor: Energex

Podle Effeneyho způsobilo vyšší množství střešních solárních elektráren pokles poptávky po elektrické energii ze sítě během rána, nicméně v průběhu hlavní večerní špičky poptávka stále roste. Situaci by měly pomoci vyřešit bateriové systémy pro akumulaci energie, nicméně jejich současná cena je pro většinu zákazníků stále příliš vysoká. Stejně tak je dle jeho slov nutné vyřešit ještě některé technické záležitosti, aby začlenění většího množství baterií do sítě neohrozilo bezpečnost jejího provozu.

„Baterie jsou z našeho pohledu velmi dobrá věc, protože jestli budu moct tyto baterie využít, nebudu muset budovat další části sítě. Můžu vám říct, že rozšiřování sítí v době klesajícího objemu na trhu nevede nikam,“ dodává Effeney.

Zdroj úvodní fotografie: Michael Coghlan

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
6. březen 2016, 11:10

Já bych to spíše viděl na to, že jejich spotřeba stoupla, protože začali elektřinu používat úplně na všechno a ten nárůst spotřeby je část trhu, která byla ukradena zemnímu plynu, tj. vaření a topení.

Ale možná, že se pletu, chtělo by to míň agregovaná data. Aby třeba byly vidět sezónní změny.

Jan Veselý
6. březen 2016, 19:28

Tak jsem se kouknul a můj oblíbený australský ekoteroristický web a našel jsem rozborku tohohle tvrzení. Autor článku přišel ještě z nápadem, že by ještě mohly mít vliv jiné věci (jiná struktura domácností, přepálený Feed-in-tariff, apod.), ale nejzajímavější byla následná diskuze, kde celkem dost lidí z oblasti, volně parafrázovaně, napsalo:

"Mám panely a abych je co nejvíce využil, přešel jsem i s topením a vařením ze zemního plynu na elektřinu a teď už mám/budu mít/chci mít elektromobil. Moje spotřeba elektřiny stoupla, ale spotřeba energie výrazně poklesla.

Dost reálně uvažuju o koupi baterií."

Dost se mi líbil komentář: "Kdyby dodavatelé elektřiny nebyli hloupí, tak odběratelům nabízejí indukční sporáky, na elektřině založené topení a elektromobily. To by tak zvedlo na úkor zemního plynu a benzínu spotřebu elektřiny, že by skoro nikomu nestačila střecha na panely."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se