Kontrolní úřad: Hinkley může stát britské spotřebitele až 30 miliard liber

DomůElektřinaKontrolní úřad: Hinkley může stát britské spotřebitele až 30 miliard liber

Podle analýzy britského Národního kontrolního úřadu je projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C rizikový a může tamní spotřebitele a daňové poplatníky stát desítky miliard liber. Podle společnosti EDF, která má projekt na starost, report ale ukázal, že jiné nízkouhlíkové technologie by mohly být ještě nákladnější.

Elektrárna má pomocí tzv. contract-for-difference zajištěnou po dobu svých prvních 35 let provozu minimální cenu pro vyráběnou elektřinu ve výši 92,5 liber/MWh. Tato hodnota se nicméně vztahuje k cenám roku 2012 a do budoucna bude upravována o inflaci. Celková výše podpory by se tak mohla (v cenách k letošnímu březnu) vyšplhat až k 30 miliardám liber (898 miliard Kč).

„Ministerstvo zavázalo odběratele elektřiny a daňové poplatníky k nákladnému a rizikovému obchodu na proměnlivém trhu s elektrickou energií. Čau ukáže, jestli tento projekt bude rentabilní, ale nemůžeme říct, že ministerstvo maximalizovalo šance, aby byl.“

Amyas Morse, šéf britského Národního kontrolního úřadu

Podle odhadů britského Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie by podpora pro elektrárnu Hinkley Point měla do roku 2030 znamenat pro britské spotřebitele roční navýšení účtu za elektřinu v průměru o 10 až 15 liber.

Alternativy by mohly být ještě dražší

V případě zdržení projektu a nahrazení chybějícího výkonu jinými nízkouhlíkovými zdroji ministerstvo nicméně odhaduje růst účtů ještě vyšší.

V případě tříletého zdržení projektu a nahrazení chybějícího výkonu pomocí jiných nízkouhlíkových technologií (větrných a fotovoltaických elektráren či technologie CCS) by celkové systémové náklady britské elektroenergetiky mohly vzrůst o 2 až 3 % v závislosti na zvoleném mixu.

„Spotřebitelé nezaplatí ani penny, dokud elektrárna nebude postavena. Elektrárna poskytne spolehlivé dodávky čisté elektřiny pro 6 milionů domácností a vytvoří 26 tisíc pracovních pozic,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí ministerstva.

Elektrárna, jejíž výstavba by měla vyjít na 18 miliard liber, má po svém dokončení vyrábět ve Velké Británii přibližně 7 % elektřiny.

V minulém roce ve Velké Británii pocházela z jaderných zdrojů téměř čtvrtina vyrobené elektřiny.

Výstavba Hinkley Point C má znovunastartovat britský jaderný průmysl, kdy po jejím dokončení mají následovat další bloky. Podle mluvčího EDF má Hinkley rovněž umožnit snížení nákladů na výstavbu dalších jaderných zařízení, včetně projektu Sizewell C.

Poměrně skepticky se však k novým jaderným elektrárnám ve Velké Británii staví šéf jedné z tamních největších energetických společností SSE, podle kterého bude Hinkley pravděpodobně jedinou novou jadernou elektrárnou, která bude ve Velké Británii postavena.