Domů
Společnosti ve světě
Nové onshore větrné turbíny dosáhnou ročního využití až 41 %

Nové onshore větrné turbíny dosáhnou ročního využití až 41 %

Výrobci větrných turbín jakoby si určili společný cíl při inovování onshore (vnitrozemských) turbín. Ty nejnovější disponují rotorem o průměru mezi 127 a 140 metry a generátory o výkonu 3-4 MW. Tato konstrukce umožňuje výrobu při nižších rychlostech větru, což znamená vyšší roční využití elektráren.

Nejdále je společnost Senvion. Model 3.XM disponuje lopatkami o délce 68 metrů – nejdelšími lopatkami u onshore větrných elektráren vůbec. Konkrétně model 3.4M140 je navržen tak, aby společnosti pomohl získat větší podíl na německém trhu, kde je firma v současné době na 2. místě za Enerconem.

S generátorem o výkonu 3,4 MW a průměru rotoru 140 metrů by turbína měla být schopna v lokalitách jižního Německa s průměrnou rychlostí větru okolo 6,5 m/s (ve výšce náboje) generovat 12,2 GWh elektřiny ročně. To znamená koeficient ročního využití okolo 41 % a to v oblasti s průměrnými větrnými podmínkami.

Průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem, Německo.Zdroj mdpi.com

Model V136 společnosti Vestas má taktéž za cíl pomoci získat zpět podíl na Německém trhu, kde se Vestas tradičně nacházel na 2. místě. O tuto pozici společnost přišla v první polovině roku 2015, důvodem podle produktového manažera Arneho Dycka je, že mnoho zákazníků již zahájilo objednávky nových turbín s delšími lopatkami.

Stejná situace se odehrála i v případě modelu V126, který byl oznámen v roce 2012 a s jehož výstavbou se začalo v roce 2014. Dyck tedy očekává příliv nových větrných farem Vestas ve „střednědobém horizontu“.

Turbína V136 disponuje lopatkami o délce 66,7 metru a generátorem o výkonu 3,45 MW. Oproti modelu V126 nabídne 12% navýšení roční výroby elektřiny. Vestas se také chlubí snížením hlučnosti na 105,5 decibelů, nicméně v tomto ohledu společnost pouze dohnala konkurenci, jelikož turbíny Nordex a Senvion dosahují téměř totožných 104,5 resp. 104 decibelů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.