Nedělní bouřky: Hasiči měli 856 výjezdů, ČEZ bez proudu 3500 míst

DomůElektřinaNedělní bouřky: Hasiči měli 856 výjezdů, ČEZ bez proudu 3500 míst

Hasiči v neděli vyjížděli kvůli následkům bouřky a přívalových dešťů k 856 případům. Denní průměr za běžný den je přitom 328. Hasiči zejména odčerpávali vodu z domů a silnic, odstraňovali nakloněné a popadané stromy a čistili koryta potoků a řek. Museli také evakuovat lidi ze zaplavených budov. Nejvíce práce měli v Pardubickém kraji. Výjezdů začalo přibývat po poledni. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Bez dodávek elektřiny bylo v neděli 3500 domácností z řad odběratelů ČEZ, u společnosti E.ON ČTK vývoj zjišťuje.

Hasiči v neděli dopoledne pokračovali v likvidaci následků sobotních bouřek a dešťů. Zhruba kolem poledne začalo přibývat práce kvůli novým bouřkám. „Největší nárůst výjezdů jsme zaznamenali do 18:00. To hasiči vyjeli celkem k 710 událostem a přesně v 18:00 se v jednu chvíli řešilo přes 170 událostí. Pak se již situace začala uklidňovat,“ popsala vývoj Studená.

V neděli odpoledne hasiči evakuovali v Heřmanově Městci na Chrudimsku deset lidí z domova pro seniory, který byl částečně zaplaven vodou z nedalekého zámeckého rybníka. V Načešicích na Chrudimsku evakuovali 17 lidí z území, které bylo ohroženo zaplavením z narušené hráze nedalekého rybníka.

Energetická společnost ČEZ v souvislosti s počasím v neděli večer evidovala bez proudu až 3500 domácností, uvedla na dotaz ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bez proudu se ocitly domácnosti především na Karlovarsku, ale také v Ústí nad Orlicí a na Semilsku. Během dne také energetici na požádání preventivně odpojili od dodávek proudu pět obcí z Chrudimska. ČEZ dodávky kompletně obnovil ke 21:00.