Domů
Elektřina
Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích OTE loni opět vzrostl

Objem obchodů s elektřinou na krátkodobých trzích OTE loni opět vzrostl

Elektřina
Bez komentáře
4. leden 2017, 13:45
ČTK

Objem obchodů s elektřinou na denním spotovém trhu v Česku loni opět rostl a poprvé překonal hodnotu 20 terawatthodin (TWh). Na webu o tom informoval Operátor trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobé trhy s elektřinou organizuje. Podle OTE bylo v roce 2016 celkem zobchodováno 20,14 TWh elektřiny, meziročně o 0,9 procenta více. Obchody na denním trhu představují podle OTE zhruba třetinu tuzemské spotřeby elektřiny.

Denní trh s elektřinou představuje platformu, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby vyrovnávat svou obchodní pozici. Řeší tím svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny.

Kromě denního trhu OTE provozuje i takzvaný vnitrodenní trh. Prostřednictvím něj mohou obchodníci vyrovnávat svou obchodní pozici v době velmi blízké hodině dodávky, čímž vnitrodenní trh denní trh doplňuje. Na vnitrodenním trhu s elektřinou bylo podle OTE loni zobchodováno 544,7 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o procento více.

Ilustrační foto

U plynu naopak došlo na vnitrodenním trhu proti roku 2015 k poklesu o 6,3 procenta na 2088 GWh. Podle operátora se přesto jedná o druhé nejvyšší obchodované množství komodity od roku 2010, kdy se na této obchodní platformě začalo obchodovat.

OTE působí na trhu s elektřinou v ČR od roku 2001 a na trhu s plynem od roku 2010. Od roku 2002 organizuje obchodování na denním a později i na vnitrodenním a blokovém trhu s elektřinou a od roku 2010 také na denním a vnitrodenním trhu s plynem. Jediným akcionářem a vykonavatelem vlastnických práv OTE je ministerstvo průmyslu a obchodu. Od roku 2013 OTE také vyplácí podporu obnovitelným zdrojům energie na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

rdo mal

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se