Domů
Elektřina
S optimalizací provozu evropských elektroenergetických sítí nyní pomohou i satelity
Satelity budou pomáhat s optimalizací provozu elektroenergetických sítí.

S optimalizací provozu evropských elektroenergetických sítí nyní pomohou i satelity

Sdružení evropských provozovatelů přenosových a distribučních soustav zahájila ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou nový projekt, který má ověřit možnosti využití satelitních technologií pro optimalizaci provozu evropských elektroenergetických sítí.

Evropská síť provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E), Asociace evropských provozovatelů distribučních sítí (EDSO) a Evropská kosmická agentura (ESA) oznámily novou dohodu o spolupráci na rozvoji kosmických technologií, jež mají provozovatelům sítím pomoci s jejich provozem a budoucím rozvojem.

Satelitní technologie by se mohly uplatnit v mnoha oblastech, včetně správy energetických aktiv, komunikace mezi chytrými měřidly a systémy provozovatelů sítí, predikcí špiček výroby a spotřeby elektrické energie, rozvoje IoT pro propojení elektromobilů a chytrých zařízení domácností či rozvoje virtuálních elektráren.

„Existují příležitosti jak zlepšit management sítí pomocí dostupných kosmických technologií. Tato spolupráce identifikuje obchodní případy, ve kterých se oba sektory mohou vzájemně podporovat a které budou přínosné pro evropské spotřebitele. Klíčovým příkladem je zajištění bezpečné a spolehlivé výměny dat mezi evropskými provozovateli přenosových soustav v případě selhání ostatních komunikačních kanálů, jako například v případě incidentů spjatých s kybernetickou bezpečností,“ říká ke spolupráci Laurent Schmitt, generální tajemník ENTSO-E.

Podle generálního tajemníka Asociace evropských provozovatelů distribučních sítí závisí budoucnost elektroenergetických sítí na vývoji technologii a aplikací, které umožní integraci obnovitelných zdrojů do distribučních sítí a aktivním přístupu zákazníků, kteří by elektřinu měli spotřebovávat zodpovědně.

Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou by rovněž měla elektroenergetickému sektoru zajistit rozvoj nových modelů a technologií, které zlepší návrh a provoz sítí a jejich údržbu učiní bezpečnější a spolehlivější jak pro provozovatele, tak pro odběratele.

„Satelitní pozorování nám umožňují předpovídat počasí a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a satelitní komunikace také umožňuje provozovatelům sítí udržet síť v rovnováze, i když se nabídka a poptávka mění,“ říká Nick Appleyard, vedoucí oddělení ESA pro obchodní aplikace.

Komentáře

(1)

PetrV

1. září 2021, 17:07

Marné pokusy, přenosová soustava jde díky oze a elektromobilům do kytek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.