Domů
Elektřina
S optimalizací provozu evropských elektroenergetických sítí nyní pomohou i satelity
Satelity budou pomáhat s optimalizací provozu elektroenergetických sítí.

S optimalizací provozu evropských elektroenergetických sítí nyní pomohou i satelity

Elektřina
1 komentář
30. listopad 2018, 08:04
Eduard Majling

Sdružení evropských provozovatelů přenosových a distribučních soustav zahájila ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou nový projekt, který má ověřit možnosti využití satelitních technologií pro optimalizaci provozu evropských elektroenergetických sítí.

Evropská síť provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E), Asociace evropských provozovatelů distribučních sítí (EDSO) a Evropská kosmická agentura (ESA) oznámily novou dohodu o spolupráci na rozvoji kosmických technologií, jež mají provozovatelům sítím pomoci s jejich provozem a budoucím rozvojem.

Satelitní technologie by se mohly uplatnit v mnoha oblastech, včetně správy energetických aktiv, komunikace mezi chytrými měřidly a systémy provozovatelů sítí, predikcí špiček výroby a spotřeby elektrické energie, rozvoje IoT pro propojení elektromobilů a chytrých zařízení domácností či rozvoje virtuálních elektráren.

„Existují příležitosti jak zlepšit management sítí pomocí dostupných kosmických technologií. Tato spolupráce identifikuje obchodní případy, ve kterých se oba sektory mohou vzájemně podporovat a které budou přínosné pro evropské spotřebitele. Klíčovým příkladem je zajištění bezpečné a spolehlivé výměny dat mezi evropskými provozovateli přenosových soustav v případě selhání ostatních komunikačních kanálů, jako například v případě incidentů spjatých s kybernetickou bezpečností,“ říká ke spolupráci Laurent Schmitt, generální tajemník ENTSO-E.

Podle generálního tajemníka Asociace evropských provozovatelů distribučních sítí závisí budoucnost elektroenergetických sítí na vývoji technologii a aplikací, které umožní integraci obnovitelných zdrojů do distribučních sítí a aktivním přístupu zákazníků, kteří by elektřinu měli spotřebovávat zodpovědně.

Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou by rovněž měla elektroenergetickému sektoru zajistit rozvoj nových modelů a technologií, které zlepší návrh a provoz sítí a jejich údržbu učiní bezpečnější a spolehlivější jak pro provozovatele, tak pro odběratele.

„Satelitní pozorování nám umožňují předpovídat počasí a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a satelitní komunikace také umožňuje provozovatelům sítí udržet síť v rovnováze, i když se nabídka a poptávka mění,“ říká Nick Appleyard, vedoucí oddělení ESA pro obchodní aplikace.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Francie chce znárodnit EDF. Akcie energetické společnosti prudce rostou
6. červenec 2022, 16:19
Photon Energy: prodej elektřiny na burze je lepší než pevné výkupní ceny
6. červenec 2022, 07:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
PetrV
1. září 2021, 17:07

Marné pokusy, přenosová soustava jde díky oze a elektromobilům do kytek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se