Domů
Elektřina
Polská Enea má i po odkupu aktiv ENGIE stále zájem o polská aktiva EDF
Zdroj: Pixabay.com

Polská Enea má i po odkupu aktiv ENGIE stále zájem o polská aktiva EDF

Polská státní energetická společnost Enea ve středu oznámila, že stále může v konsorciu s PGE, Energou a PGNiG koupit polská aktiva EDF, a to i přes nedávnou akvizici  polských aktiv francouzské ENGIE. Nabízená aktiva EDF zahrnují 1,8GW černouhelnou elektrárnu Rybnik a pět tepláren. 

Polská Enea podle středečního vyjádření stále může v konsorciu s dalšími polskými společnostmi PGE, Energou a PGNiG odkoupit nabízená aktiva EDF v Polsku. Enea přitom koncem loňského roku odkoupila za zhruba 250 mil. eur polská aktiva francouzské ENGIE, zahrnující 1,9GW černouhelnou elektrárnu Polaniec.

„Stále jsme v tomto projektu (koupit aktiva EDF). Pokud jej shledáme dobrou obchodní příležitostí, potom potvrdíme naši ochotu být jeho součástí,“ řekl podle zahraniční agentury Reuters Miroslaw Kowalik, CEO společnosti Enea.

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle Reuters dodal, že je zatím předčasné hovořit o způsobu rozdělení nabízených aktiv mezi jednotlivé společnosti, které jsou součástí zmíněného konsorcia.

Tchorzewski dále řekl, že by australský investiční fond IFM, který měl zájem o nabízené teplárny, mohl po dokončení prodeje do konsorcia vstoupit.

Zablokování prodeje aktiv EDF českému EPH

O část nabízených aktiv měl zájem také Energetický a průmyslový holding (EPH), se kterým v listopadu 2016 dokonce EDF zahájila exkluzivní jednání o prodeji 1,8GW elektrárny Rybnik.

V prosinci však polská vláda tento obchod zablokovala s komentářem, že si nepřeje, aby polská energetická aktiva vlastnily investiční fondy.

„Rozhodnutí bylo přijato na základě faktorů spojených s energetickou bezpečností Polska,“ uvedl k prosincovému rozhodnutí mluvčí polského ministerstva energetiky.

„Nemůžeme dovolit situaci, kdy jsou vlastníci energetických firem nepředvídatelní. Musí to být čitelní vlastníci – jaký je horizont jejich strategie, jak investují a jestli nejsou příliš agresivní, pokud jde o ziskovost,“ řekl k zablokování prodeje Tchorzewski.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.