Domů
Elektřina
První jaderná elektrárna v Polsku by mohla zahájit provoz v roce 2033

První jaderná elektrárna v Polsku by mohla zahájit provoz v roce 2033

První polská jaderná elektrárna má zahájit provoz v roce 2033, pokud dá vláda projektu zelenou. Uvedlo to dnes polské ministerstvo energetiky. Podle jeho návrhu energetické strategie do roku 2040 má výkon elektrárny činit 1,0 až 1,5 gigawattu (GW).

Ministerstvo předpokládá, že kolem roku 2043 bude podíl jádra v energetickém mixu činit zhruba deset procent, což představuje výkon šesti až devíti GW. Polsko zvažuje výstavbu jaderné elektrárny již řadu let, závazné rozhodnutí o projektu však vláda ještě nepřijala.

„Jaderná elektrárna nám pomůže urychlit snižování uhlíkových emisí,“ prohlásil dnes ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski.

Ministr už v březnu uvedl, že jaderný program by mohl stát 70 – 75 miliard zlotých (423 až 453 miliard Kč), připomněla agentura Reuters.

Uhlíkové emise chce Polsko do roku 2030 snížit o 30 procent z úrovně roku 1990. Tchórzewski potvrdil, že podíl uhlí ve výrobě energie má do roku 2030 klesnout na 60 procent ze současných asi 80 procent, přičemž lignit, který je největším znečišťovatelem, má do roku 2040 prakticky zmizet v návaznosti na rozvoj solárních a větrných farem.

K pevninským větrným elektrárnám chce země po roce 2025 přidat další v pobřežních vodách.

Návrh energetické strategie je nyní předmětem konzultací, vláda by ho měla schválit v příštím roce.

Komentáře

(3)

Nejsem robot

23. listopad 2018, 20:42

Oni jim to zdejší hoax-inteligenti vysvětlí, že the best jsou jedině větrníky a soláry nalepené i na zadku.

energetik

24. listopad 2018, 10:34

Moc šancí polákům na spuštění v roce 2033 nedávám, ale rozhodně více než ČEZkému blbákovu v rozšíření Dukovan a Temelína. Poláci by pro tu drahou jadernou energii naši alespoň nějaké využití a dokázali by ji zužitkovat aby ji nemuseli pod cenou exportovat.

Jan Veselý

24. listopad 2018, 13:13

Mám kolegu, Poláka, který něco přicmrndává na přípravných pracech k výstavbě. Ten je skálopevně přesvědčený, že se v polském pomoří nikdy žádná jaderka stavět nebude. Prý je to vše jen takové budění dojmu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.