Rakousko dotuje české odpůrce jádra miliony

DomůElektřinaRakousko dotuje české odpůrce jádra miliony

Hornorakouská vláda vyplatila českým organizacím bojujícím proti jaderné energetice v roce 2014 podporu v celkové výši 140 916 eur (téměř 4 miliony korun). Podle rakouského deníku Oberösterreichische Nachrichten jsou to ovšem vyhozené peníze, jelikož dle průzkumu společnosti Sanep stále více Čechů jádro podporuje. Ekologické organizace poukazují na zaujatost průzkumu a tvrdí, že postoj k jádru není v ČR tak jednoznačný.

Jak dále uvádí rakouský deník, celková podpora protijaderné politiky rakouskou vládou mohla být v minulém roce až 700 000 eur (19 milionů korun).

Dotace českých protijaderných organizací hornorakouskou vládou. Zdroj: Oberösterreichische Nachrichten

O tom, jak vážně se hornorakouská vláda staví proti české jaderné politice, svědčí i post protijaderného pověřence, který zastává český jaderný fyzik a bývalý poradce ministra životního prostředí Dalibor Stráský.

Smysluplnost výdajů investovaných do protijaderných aktivit vůči Česku rakouský deník zpochybňuje. Odvolává se na průzkum veřejného mínění společnosti Sanep z července tohoto roku. Z 12 625 dotázaných vyjádřilo podporu dostavby nových bloků tuzemských jaderných elektráren 78,4 %.

Výsledek průzkumu veřejného mínění společnosti Sanep. Zdroj: Sanep

 

České protijaderné organizace námitky ohledně smysluplnosti rakouské podpory odmítají a odkazují na výsledky jiných průzkumů.

Průzkumy Sanepu jsou v odborných kruzích často zpochybňovány. Kritizována je především formulace otázek, například Josefa Šverka, vedoucí katedry nových medií Univerzity Karlovy je označil jako manipulativní.

Květnový výzkum CVVM ohledně podpory výstavby nových bloků v Temelíně není tak jednoznačný, výsledky jsou velice vyrovnané.  S výstavbou souhlasí 42 %, nesouhlasí s 39 % a zbylých 17 % neví.

Průzkum CVVM veřejného mínění ohledně dostavby nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. Zdroj: CVVM

Více o historii rakouského protijaderného boje se dočtete v tomto článku.

Úvodní fotografie: Petr Kadlec