Silná vichřice na západě Čech láme stromy, nejde elektřina

DomůElektřinaSilná vichřice na západě Čech láme stromy, nejde elektřina

Silná vichřice dnes večer zasáhla západ Čech. Na většině území Karlovarského i Plzeňského kraje láme stromy. Na desítkách míst nejde elektřina. Výpadky jsou i na síti vysokého napětí. Vítr navíc zesiluje. Nejhorší situace je ve vyšších polohách. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli hasiči, energetici i místní obyvatelé.

Silný vítr hlásí v Karlovarském kraji zejména okres Karlovy Vary, kde ČEZ Distribuce eviduje výpadky elektřiny na 70 místech. V Plzeňském kraji registrují energetici zhruba celkem 350 poruch, nejvíce na Domažlicku, následuje jih Plzeňska a Klatovsko.

Všechny čety poruchové služby ČEZ, které byly včetně call centra výrazně posíleny, jsou podle regionální mluvčí ČEZ Michaely Jirovcové v terénu.

„Většinou jde o krátkodobé výpadky, ale kvůli nebezpečí silného větru mohou některé výpadky trvat déle, protože naši lidé se nemusí na všechna místa za tmy dostat,“ uvedla.

„Ještě nikdy jsem něco podobného neviděl, v třešňové aleji u Josefova (u Sokolova) létají stromy přes silnici, v nedaleké Krajkové to kosí smrky v lese. Není vidět na silnici, létají popelnice, značky, všechno,“ uvedl občan Krajkové.

Nejhorší situace je ve vyšších polohách, kde nejde elektřina už několik hodin. Výpadky elektrického proudu hlásí ale také okresní města Sokolov a Karlovy Vary.

Vichřice začala na západě Čech před 19:00. Déšť postupně ustává, ale vítr zesiluje. V obou krajích jsou v terénu stovky profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří odstraňují hlavně popadané stromy a větve ze silnic. Žádné zranění, uzavřenou železnici nebo silnici zatím nehlásí.

Meteorologové podle ČHMÚ doporučují lidem, aby se při vichřici nezdržovali venku, zvláště poblíž stromů nebo neudržovaných objektů.