Soustavu větrného Texasu čeká napjaté léto, výkonové rezervy jsou na historickém minimu

DomůElektřinaSoustavu větrného Texasu čeká napjaté léto, výkonové rezervy jsou na historickém minimu

Elektrizační soustavu Texasu, druhého nejlidnatějšího státu USA, letos v létě zřejmě čeká napjatá situace – podle tamního provozovatele přenosové soustavy klesne výkonová rezerva na historické minimum. Během letošního léta tak tamní odběratelé elektřiny mohou očekávat výzvy k omezení její spotřeby.

Společnost ERCOT, která zajišťuje provoz přenosové sítě pro zhruba 90 % obyvatel Texasu, vydala předběžný report výkonové přiměřenosti pro letošní léto. ERCOT i letos očekává další růst poptávky po elektřině, což se projeví poklesem očekávané výkonové rezervy na historické minimum.

Podle ERCOT by špičkové zatížení sítě letos v létě mohlo dosáhnout až 74,853 GW, zatímco na straně výroby by měl být k dispozici výkon 78,154 GW. Očekávaná výkonová rezerva tak dosahuje pouhých 3,3 GW.

Ve všech uvažovaných scénářích provozovatel soustavy nicméně počítá s neplánovanými odstávkami tepelných elektráren o celkovém výkonu 3,845 GW, tedy hodnotě vyšší než samotná výkonová rezerva.

„Před každým ročním obdobím zvažujeme řadu možných rizik, abychom zjistili, zda budeme mít dostatečnou výkonovou rezervu pro pokrytí očekávaného špičkového zatížení. Ve všech zkoumaných scénářích jsme identifikovali potenciální nutnost vydat energetické varování v různých obdobích letošního léta,“ uvedl Bill Magness, prezident a výkonný ředitel společnosti ERCOT.

Zásadní bude role větrných elektráren

Pro zajištění dostatku elektrické energie pro pokrytí očekávané špičkové spotřeby tak bude zásadní výkon, který budou do sítě dodávat větrné elektrárny.

Podle dat ERCOT jsou do tamní sítě připojeny větrné elektrárny o celkovém výkonu zhruba 22 GW, nicméně z uvažovaných dostupných 78 GW výkonu tvoří vzhledem k relativně nízkému průměrnému koeficientu využití pro léto pouhé 4,5 GW. Při větrném počasí by tak rekordní zatížení nemělo být pro texaskou síť žádným problémem, avšak při bezvětří může být situace zcela jiná.

Úvodní fotografie: Větrné elektrárny v americkém státu Texas. Autor: Daxis @flickr