Domů
Elektřina
Sněmovna možná zakáže používání zařízení na maření přebytečné energie

Sněmovna možná zakáže používání zařízení na maření přebytečné energie

Elektřina
20 komentářů
20. únor 2025, 14:20
ČTK

Sněmovna možná zakáže používání zařízení na maření přebytečné energie pod hrozbou až pětimilionové sankce. Předpokládá to pozměňovací návrh ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN), který dnes hospodářský výbor doporučil připojit k novele energetického zákona zvané lex plyn. Poslanecká předloha má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren, povolovací procesy by mohla zkrátit až o pět let. Paroplynové zdroje by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při útlumu uhlí.

Distributoři zaznamenali za poslední rok výrazný nárůst počtu žádostí o připojení takzvaných mařičů elektřiny do distribučních sítí, a to kvůli záporným cenám elektřiny na trhu. Mařiče mění elektřinu na teplo bez dalšího využití. Vlčkova úprava by zakázala používání elektrického zařízení, „pokud není zajištěno efektivní další využití elektřiny spotřebované v tomto zařízení“. Konkrétní možnosti tohoto využití elektřiny by stanovila vyhláška.

„Záměrem je postihnout zcela evidentní případy mařičů již v rámci procesu certifikace zařízení pro poskytování podpůrných služeb a sjednávání smluv o poskytování těchto služeb,“ napsal Vlček ve zdůvodnění.

Úprava by podle něho měla zásadně ohraničit provoz neekologických samoúčelných zařízení a zajistit, aby přebytky elektřiny byly buď účelně využity, nebo akumulovány.

Plynové zdroje mají podle předkladatelů v čele s Vlčkem hrát klíčovou roli hlavně jako záloha schopná stabilizovat proměnlivou výrobu z obnovitelných zdrojů. „Všichni víme, že uhlí končí. Plyn řeší jen období, než vybudujeme nové jaderné bloky,“ řekl předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS).

Energetický regulační úřad (ERÚ) by podle novely mohl v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence. Autoři novely to zdůvodňují tím, že vzhledem k vysokému podílu uhelných zdrojů na výrobě elektřiny existuje riziko, že neřízené odstavení uhelných zdrojů by mohlo ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny a snížit energetickou bezpečnost. Výrobce elektřiny, na kterého tato povinnost dopadne, bude mít právo na úhradu ztráty nebo přiměřeného zisku.

Kvůli možnosti údajného dotování „uhlobaronů“ protestovali dnes na Malostranském náměstí u Sněmovny stoupenci ekologické organizace Greenpeace. Ekologové kritizují, že novela energetického zákona podle nich postrádá jasné časové omezení pro dotace a termín, kdy by měly uhelné elektrárny definitivně skončit. To by podle nich mohlo vést k tomu, že namísto postupného odklonu od uhlí bude Česko nadále financovat provoz zastaralých a neefektivních uhelných elektráren. Zároveň zůstávají nejasná pravidla pro ukončování licencí u elektráren, které již nejsou potřeba, uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jaroslav Bican.

„Nikdo nemá zájem prodlužovat provoz hnědouhelných zdrojů proto, aby na tom majitelé vydělávali. Je ale třeba zajistit dostatek energie,“ podotkl k tomu Adamec.

Podle Radima Fialy (SPD) by dekarbonizace bez zajištění jiného zdroje energie končila pro Česko katastrofou. „Reálným řešením je odejít od pařížské klimatické dohody a zrušit emisní povolenky,“ uvedl.

Novela předpokládá, že investor do plynové elektrárny bude muset v žádosti o autorizaci uvést informaci o předpokládaném výběru dodavatele této elektrárny. Žadatel také bude muset po dobu výstavby a údržby takové elektrárny plnit požadavky na bezpečnostní zájmy státu, které mu stanoví ministerstvo průmyslu.

Hospodářský výbor dnes podpořil několik pozměňovacích návrhů k předloze, reagují mimo jiné na výtky vlády. Kabinet doporučil vyřešit v novele rozpory se stavebním zákonem, správním řádem i vazbu na mezinárodní závazky týkající se ochrany životního prostředí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Mex
20. únor 2025, 15:10

Rozumné. A mohli by současně s tím taky konečně novelizovat fyzikální zákony. Aby konečně přestalo platit, že výroba a spotřeba u elektřiny musí být v jednom okamžiku v rovnováze.

Použití těch mařičů asi není proto, že by ČEPS nějak zásadně bavilo platit někomu za podobnou službu. Ale protože je v té chvíli prostě zdrojů v síti příliš moc.

Aby nějak sáhli starým FVE (které mají provozní podporu) na právo vyrábět i v době záporných cen, na to nemají koule. Ale zakázat používání zařízení, která vznikla v důsledku těch nesmyslně nastavených provozních podpor, to udělají snadno.

Petr prochaska
20. únor 2025, 15:54

Ono by stačilo na dálku pomocí HDO zapnout bojlery podle potřeby a nějaké mařiče by nebyly potřeba. Jenže HDO je předem dané na několik let dopředu.

Mex
20. únor 2025, 17:43

HDO mají pod palcem distributoři. Výkonovou rovnováhu řeší ČEPS.

Navíc by se musely změnit podmínky poskytování pro ty tarify s HDO. Je tam, že časy jsou předem známé. A navíc je tam zajištěno i to, že to budou nějaké souvislé bloky, ne spínání po krátkých časových úsecích.

Ano, bylo by fajn to umět využit. Ale není to asi tak přímočaré, jak by se na první pohled mohlo zdát, řekl bych.

Bob
20. únor 2025, 18:48

Další věc je, jak velký další odběr by to způsobilo. Pokud už jsou totiž ty bojlery nahřáté (např. ráno, kdy většinou NT končí), tak by byl vliv opětovného zapnutí NT nad rámec doby minimální.

Petr prochaska
21. únor 2025, 08:12

Statisticky s pravděpodobností není zase takový problém vypozorovat kolik musím v danou dobu zapnout na dálku bojlerů, aby to dalo požadovaný výsledek. A ano musely by se změnit podmínky pro tarify HDO, což je ale pouze administrativní záležitost, takže kdyby se chtělo, tak by to šlo.

Jarda
21. únor 2025, 10:59

@Petr prochaska 21. únor 2025, 08:12

Ono by pro začátek myslím stačilo, když by byl "zvýhodněný" tarif pro průběhové měření na odběr mimo špičku.

Věřím, že při minimu nákladů by to přineslo pozitivní změny.

Bob
21. únor 2025, 11:15

To Jarda 21. únor 2025, 10:59

S průběhovým měřením (chytrými elměry) jsou ty možnosti samozřejmě větší a doufám, že nové "tarify" se po jejich masové instalaci od letoška brzo potom objeví.

Ovšem to, co žádáte, tu už máme nejméně 40 let. Jmenuje se to NT a HDO (nepotřebujete ani průběhové měření, stačí tvojtarifní elměr) a byli jsme v tom světovými průkopníky.

Bob
21. únor 2025, 11:15

To Jarda 21. únor 2025, 10:59

S průběhovým měřením (chytrými elměry) jsou ty možnosti samozřejmě větší a doufám, že nové "tarify" se po jejich masové instalaci od letoška brzo potom objeví.

Ovšem to, co žádáte, tu už máme nejméně 40 let. Jmenuje se to NT a HDO (nepotřebujete ani průběhové měření, stačí tvojtarifní elměr) a byli jsme v tom světovými průkopníky.

Jarda
21. únor 2025, 12:18

@Bob 21. únor 2025, 11:15

Ne, to co žádám, tu opravdu není 40 let.

Ano, máme tu sice HDO, ale to "zamrzlo" v době asi před těmi 40 lety.

Tenkrát to možná bylo průkopnické, ale od té doby se energetika posunula.

Pokud mám NT v časech 18-21 a 1-6, bez možnosti vzdálené změny, tak je to na nějaké chytré řízení nepoužitelné.

Bob
21. únor 2025, 13:28

Však jsem taky netvrdil, že je to moc chytré a že to nejde udělat lépe. Ale Váš požadavek (s vynecháním nepotřebného průběhového měření) "zvýhodněný" tarif pro odběr mimo špičku" to splňuje.

Jak se to využívá, je už věc druhá. Proti tomu, aby někdo dal NT i ve špičce žádné chytré měření nepomůže. Zjevně s našimi uhelnými elektrárnami a zatím přebytkem výroby není problém dát NT někomu i v době špičky. Ovšem většina odběratelů určitě NT v době špičky nemá. Ona to taky není jen otázka výrobních zdrojů, ale i rovnoměrného zatížení sítě.

Jarda
21. únor 2025, 14:16

@Bob 21. únor 2025, 13:28

Tak buď jsou hodiny 18-21 mimo špičku a nebo nesplňuje, vybrat si můžete sám.

Jirka94535
20. únor 2025, 19:14

U měřáků k FVE, kde jsou přetoky, je vysoký a nízký tarif přepínán přímo v hodinách. HDO je ponecháno k dálkovému vypnutí přetoků kdyby teklo do bot. Takto jsem byl instruován při výměně hodin a připojování nové FVE k RD před necelým rokem.

Michal
21. únor 2025, 21:00

1) HDO má své limity dané legislativou - počet hodin NT, počet bloků ve dni.

2)Dnes mají distributoři většinou časy NT koncentrované do poledních a popoledních hodin, kdy je osvit nejvyšší

3)Reálný výkon na spotřebičích, které ovládá HDO a dalších prvky spínající NT a VT je dnes v porovnání s nárůstem instalovaného výkonu FVE již docela malý a část zákazníků, kteří HDO měli si dnes svou spotřebu saturuje právě svou vlastní FVE

4) Připnutý výkon na HDO vykazuje poměrně rychlý pokles, bojler je dobitý většinou do hodiny

koumák
20. únor 2025, 22:05

A proč tu nerovnováhu neřeší u toho, kdo ji způsobuje, tedy nepredikovatelné FVE? Politici jsou srabi, místo aby řekli pravdu a řešili problém, vymýšlejí nesmysly. Fyzikální zákony jim na ty jejich stejně kašlou.

jiri sekerac
20. únor 2025, 22:09

zavani to zase cernotou, pokud tisk uvadi, ze maric je zaplacen za rok az dva. To by se vyplatilo investovat i CEPSu

Karel Valenta
21. únor 2025, 12:18

Vláda by měla podporovat bateriová úložiště a ne mařiče.

A taky nepodporovat výstavbu dalších gigawat „holých“ FVE a větrníků. U větrníků dokonce s provozní dotací.

Josef Sedlák
21. únor 2025, 14:51

U toho HDO by šlo zkrátit a časově posunout pevně dané časy nízkého tarifu a se zbytkem „cvičit“ podle potřeby. Tělesu v bojleru nevadí krátké doby zapnutí. Moderní využitelnost tak omezuje princip kódování HDO, který vycházel z možností zubového generátoru, kterým býval generován. Samozřejmě, že by to souviselo s legislativou, aby spotřebitel nemohl být okrádán nižším součtem doby nízkého tarifu a aby neplatil horentní nájem za chytrý elektroměr, který by mu v registrech hlídal ty doby tarifů a který by měl třeba wifi rozhraní. Jestliže každá FVE už má na výstupu střídač, dal by se součtový výkon s daleko nejnižšími náklady stabilizovat v nějakém rozmezí dálkovým řízením měničů. Je to jen otázka legislativy a SW těch měničů, které nemusí jen tupě fungovat podle MPPT.

Jarda
21. únor 2025, 15:47

@Josef Sedlák 21. únor 2025, 14:51

Rychlé změny v HDO by nevadily spirále, ale nejspíš by to moc nechutnalo stykači, který ji spíná:-)

A co se týká FVE, tak každá větší nad 100kWp má povinně dispečerské řízení, takže distribuční společnost má přesné údaje o jejím stavu a může ji nejen odstavit, ale také její výkon regulovat.

Nefi
21. únor 2025, 15:34

Chtěl bych znát odpověď na otázku, proč se žádosti o připojení mařičů tak rozšířily právě v ČR. Jinde v Evropě to není. Co je za tím? Špatná legislativa? Nelogický způsob řízení sítě? Nebo nějaký skrytý dotační titul? Nebo spekulují na to připojení, aby místo toho postavili soláry?

Mex
21. únor 2025, 17:36

A je to "právě v ČR"? Máte informace jak je to jinde? Jestli to tam třeba neprovozují přímo správci přenosové nebo distribuční sítě?

Že musí být rovnováha mezi výrobou a spotřebou jistě platí i tam. A jistě i tam se občas stane, že je třeba zvednou spotřebu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se