
Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky
Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země. Informují o tom španělská média. Příčina výpadku není známa a zatím není ani jasné, kolika lidí se výpadek dotkl. Výpadky proudu zaznamenali také v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok. Podle deníku El País výpadek nepostihl španělské ostrovy – Kanárské ani Baleárské.
Španělská energetická společnost Red Eléctrica oznámila, že kolem 12:30 se spotřeba energie ve Španělsku snížila na polovinu, a aktivovala nouzový plán. Hodinu poté společnost oznámila, že dodávky elektřiny pomalu obnovuje.
Výpadek způsobil velké problémy zejména v dopravě, zastavilo se metro, vlaky a mnohde nefungovaly semafory. Také některé obchody podle deníku El País zavřely, protože zhaslo světlo, nebo nepouštěly dovnitř další zákazníky. Některé ale mají vlastní generátory, takže výpadek jejich chod neomezil. Nemocnice fungovaly stále normálně díky generátorům.

Výpadek zastavil metro v Madridu a Barceloně. Také železniční společnosti Adif a Renfe oznámily, že byl zastaven provoz vlaků. Chod mezinárodního letiště Barcelona-El Prat omezen nebyl, napsal deník El País. Lidé uvázli také například ve výtazích v domech a firmách.
Výpadek proudu zastavil krátce i chod některých továren, například automobilky Ford ve valencijském Almussafes či v továrnách firmy Iveco v Madridu a Valladolidu, napsal El País.
Mohlo by vás zajímat:
V jiném článku se uvádí: " Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí. V pondělí odpoledne to uvedla portugalská společnost REN, která spravuje distribuční síť v desetimilionové zemi."
Tak se doufám příčinu dozvíme a proč to bylo zrovna kolem poledne a proč ten jev nebyl předpovězen přesnou meteorologickou předpovědí a proč nebyl zabezpečen bezpečný provoz sítě. Zvláště, když přece (dle některých) speciálně v tom Španělsku jsou decentralizované FVE schopny bezpečný provoz zajistit.
Ano, to byla opravdu hluboká úvaha. Jen otázkou je z hloubi čeho, že.
Když se rozpadne přenosová síť na úrovni 400kV páteřního vedení, tak jak to že to nezachrání distribuované soláry. To je přece jasný důkaz toho, že soláry a vůbec celé OZE je k ničemu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se