Domů
Elektřina
Španělský regulátor se ohradil proti návrhu vlády, který by jí umožnil zakázat uzavírání elektráren
Španělská elektrárna Aboño spalující uhlí a vysokopecní plyn. Autor: Borvan53

Španělský regulátor se ohradil proti návrhu vlády, který by jí umožnil zakázat uzavírání elektráren

Španělská Národní komise pro trh a hospodářskou soutěž vytkla vládě zpracování návrhu nařízení, podle kterého by mohla provozovatelům tamních elektráren zabránit v jejich uzavíraní. Španělská vláda argumentuje možným ohrožením dodávek elektřiny a zabráněním negativnímu dopadu na trh s elektrickou energií, podle regulátora se však návrh zákona pohybuje na hraně práva.

Španělská vláda loni v listopadu představila návrh takzvaného královského dekretu tamního ministerstva energetiky, tedy nařízení jež vydávají ministerstva a schvaluje vláda, díky kterému by španělská vláda mohla provozovatelům elektráren bránit v jejich uzavírání. Návrh přišel po oznámení skupiny Iberdrola o ukončení provozu jejích dvou zbývajících uhelných elektráren.

Návrh ministerstva energetiky se však nelíbí tamnímu regulátorovi, podle kterého není zcela v souladu jak s tamní legislativou, tak s evropskými právními předpisy. Komise se rovněž ohradila proti návrhu možnosti převodu nechtěných elektráren na jiné subjekty prostřednictvím aukcí.

„Zákony elektroenergetického sektoru ani evropské právní předpisy nezohledňují tyto požadavky, které zavádějí nadměrnou pravomoc a právní nejistotu. Španělský systém má nadbytek výkonu a mohl by se bez významné části svých uhelných elektráren obejít,“ uvádí komise ve svém vyjádření.

Provozovatelé elektráren musí již nyní podle regulátora žádat ministerstvo o povolení k uzavření zdroje, které je však podmíněno neohrožením bezpečnosti dodávek elektrické energie. Taková situace však podle regulátora prozatím nehrozí. Nové nařízení by však zavedlo další kritéria, kdy by uzavření zdroje nemělo nepříznivě ovlivnit ceny elektřiny nebo hospodářskou soutěž.

Ohrožení dodávek nehrozí, ujišťuje regulátor

Podle regulátora ve Španělsku ohrožení dodávek elektřiny ve střednědobém ani dlouhodobém horizontu nehrozí, jelikož celkový instalovaný výkon tamních zdrojů zhruba dvojnásobně převyšuje špičkovou poptávku, která dosahuje přibližně 46 GW. Komise tak uvádí, že by tamní systém do roku 2020 bezproblémově zvládl uzavření 3 GW v uhelných elektrárnách, tedy třetinu jejich současného výkonu.

Ke zvýšení bezpečnosti dodávek elektrické energie na území Pyrenejského poloostrova má rovněž přispět posílení přenosové kapacity mezi Španělskem a Francií, na které Evropská unie poskytne přes půl miliardy eur.

K návrhu se v podobném duchu podle serveru Platts vyjádřili i největší výrobci elektřiny ve Španělsku, podle kterých je neústavní a omezuje možnosti svobodného podnikání.

Úvodní fotografie: Španělská elektrárna Aboño spalující uhlí a vysokopecní plyn. Autor: Borvan53

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.