Domů
Společnosti ve světě
IEA: Společnosti s fosilními palivy riskují miliardy ignorováním klimatických opatření

IEA: Společnosti s fosilními palivy riskují miliardy ignorováním klimatických opatření

Mnoho energetických společností pohybujících se v oblasti fosilních paliv si stále myslí, že klimatické změny a opatření proti nim jsou pouze módní výstřelek. K tomuto problému se vyjádřil ve svém proslovu jeden z nejváženějších energetických ekonomů Fatih Birol. Dle Birola dělají energetičtí giganti strategickou chybu investicemi do fosilních paliv a ignorováním připravovaných opatření v boji proti změnám klimatu.

Fatih Birol je světově uznávaným ekonomem a v září se stane hlavním ekonomem Mezinárodní energetické agentury (IEA). Stojí za vznikem World Energy Outlook, publikací s nejdůvěryhodnější strategickou analýzou světového energetického trhu. Birol před nadcházejícím klimatickým summitem ve Francii poukázal na chybu velkých energetických firem a v jejich přístupu k obnovitelným a nízkouhlíkatým zdrojům energie. I když společnosti dělají vstřícné kroky vůči stabilnější a udržitelnější budoucí energetické výrobě, bohužel se nejedná zdaleka o úroveň, kterou by svět potřeboval vidět.

Energetické společnosti

Uhelný gigant Peabody se nedávno nechal slyšet, že globální oteplování je ohrožení životního prostředí vycházející z chybných počítačových modelů. Na druhé straně například Glencore Xstrata uznává klimatické změny, ale nevěří vládám, že prosadí nutná opatření. Naštěstí jsou i světlé stránky, jako je například ExxonMobil, největší obchodník s ropou a zemním plynem na světě, který ještě před deseti lety intenzivně popíral globální oteplování, je nyní na dobré cestě ve snaze omezit emise CO2.

V České republice se jedná především o EPH Daniela Křetínského, která v poslední době odkupovala uhelné elektrárny od velkých energetických společností, které se jich zbavovaly za výhodné ceny. O tyto výhodné akvizice projevil v minulosti zájem také ČEZ.

Podle Birola nezáleží, v jaké energetické sféře společnosti operují, všech se dotknou připravovaná opatření a kdo nebude připraven nebo bude změny ignorovat, tvrdě za to zaplatí, především nízkými výnosy ve svých investicích. I Světová banka varovala před možným rizikem spojeným s klimatickými opatřeními, které můžou ovlivnit investice do fosilních paliv, ty se čítají v řádech miliard.

Jedním z velkých problémů se jeví státy s největším nárůstem emisí CO2. Jedná se z většiny o africké státy, kde je politicky a technologicky těžké prosazovat emisní limity či drahé nízkouhlíkaté technologie.

Očekávaný summit v Paříži bude mít bezpochyby velké dopady, jak na životní prostředí, tak na bilionové investice v energetice. Uvidíme, jak se s tím velké energetické společnosti vyrovnají.

Úvodní fotografie: Bert Kaufmann

Štítky:IEA
emise
CO2

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se