Domů
Trh s elektřinou
Očekávané vysoké teploty způsobují růst cen elektřiny pro následující měsíc

Očekávané vysoké teploty způsobují růst cen elektřiny pro následující měsíc

Evropské ceny elektřiny na následující měsíc v pondělí prudce vzrostly v reakci na očekávané nadprůměrně teplé počasí v nadcházejících týdnech. Vzrostla také cena srpnového kontraktu na pražské energetické burze PXE, která překonala hodnotu 50 EUR/MWh.

Cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v srpnu v Německu vzrostla v pondělí na 49,45 EUR/MWh, což je o 1,6 EUR/MWh více ve srovnání s pátečními hodnotami. Podobný nárůst zaznamenal také futures kontrakt na srpnovou dodávku elektřiny ve Francii, jehož cena vzrostla ve srovnání s pátkem o téměř 2 eura na 47,7 EUR/MWh.

Cena srpnového kontraktu na dodávku elektřiny na pražské energetické burze PXE vzrostla v pondělí na 50,1 EUR/MWh a poprvé tak překonala hranici 50 EUR/MWh.

Mírnější růst byl zaznamenán v Itálii, kde cena v pondělí vzrostla přibližně o jedno euro na 64,15 EUR/MWh.

„Předpověď se během víkendu změnila z nižších na vyšší teploty v nadcházejících týdnech. Výrazně nadprůměrné až do konce července. Proto v pondělí vzrostly ceny elektřiny pro následující týdny a měsíc,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts německý trader.

Vyšší teploty mají dopad jak do účinnosti výroby elektřiny v tepelných elektrárnách, která klesá s rostoucí teplotou chladící vody, tak do účinnosti solárních panelů, která taktéž s rostoucí teplotou klesá.

Podle Platts navíc předpověď i nadále počítá s nízkou výrobou větrných elektráren, což dále tlačí cenu elektřiny vzhůru.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
17. červenec 2018, 14:22

Je vidět potřeba většího počtu fotovoltaických elektráren především na střechách domů a fasádách administrativních budov. Při současném vývoji klima ve střední evropě bude potřeba stále více klimatizace v letním období.

A cena na burse tomu začíná odpovídat.

Petr
17. červenec 2018, 14:55

Tak zatím nemají v Evropě masově klimatizace ani německé domácnosti s 4x většími platy, nedají se tak jednoduše kopírovat z plýtvavých bohatých USA všechny trendy, a považovat to za pevně danou budoucnost při bohatnutí populace.

Nehledě na to, že Západoevropské společnosti budou spíš do budoucna chudnout.

A taky správný zelený ekolog budoucnosti se chladí raději přestěhováním do jeskyně.

frank
17. červenec 2018, 15:21

Spíše by pomohlo střechy a fasády konečně zazelenit, než je ještě více osazovat rozsáhlými černými plochami solárních panelů :) . Ovšem je pravda v tom, že úsporné a vlastně přorozeně nevětratelné domy bude potřeba do-osadit o výkonnější klimatizační jednotky. Cena elektřiny na burze s tím nemá celkem co dělat, v Evropě je jen funkcí regulace trhu, protože jak jinak vysvětlit/ popsat mnohaletý pád cen elektřiny od přelomu let 2008-2009 až do roku 2015, stále jsme jen na necelé polovině ceny z roku 2009 :)

Petr
17. červenec 2018, 15:23

Spíš je potřeba zavést pro budovy minimální standarty pro automatické rekuperační větrání.

frank
17. červenec 2018, 15:59

Měl jsem nedávno možnost porovnat některé standarty v Kalifornii a třeba historické budovy starého města San Diega byly úplně v pohodě i v teplotách okolo 35 stupňů, bez klimatizace, rekuperace , vlastně bez potřeby energie :) Moderní výstavba po výpadku proudu za pár minut neobyvatelná...... v inlands, tedy řekněme 30-40 km od pobřeží při teplotě kolem 45 stupňů se ve starých kamenných stavbách pořád dalo spát.

Co vím tak sousedi, kteří bydlí v takových těch kostkách bez převislé střechy, vlastně bez střechy vůbec ti všichni už klimatizace mají, známí majitelé luxusního půdního bytu na Praze 2 by bez ní prostě nepřežili. Takže možná by spíš pomohlo změnit standarty staveb tak, aby poskytovaly stín, měly možnost využít přirozeného vyvětrání v noci a poskytovaly oporu zeleni.

Petr
17. červenec 2018, 16:14

Půdní byty a kostkové rodinné domy jsou zanedbatelná minorita.

A na vysazení stromu u domku není potřeba žádné centrální nařízení, ale osobně doporučuji třešeň, pokud to budete zvládat sklízet.

frank
18. červenec 2018, 09:41

spíš jsem měl na mysli podporu pro popínavé rostliny ve něstech,než sázení třešní u domků ( máme jabloně, kdouloně a polovinu stěny domu přes léto popíná víno, střecha má převis metr dvacet okolo terasy pak 1,5.

2/3 sloupů veřejného osvětlení by mohly mít popínavé rostliny, 3/4 bytových domů by mohly mít do výšky 2-3 patra na stěnách podpory pro popínavé rostliny, zhruba 1/4 domů by i dnes zvládla bez stavebního zásahu část střechy zazelenit.

Prostá výměna hnědé, černé nebo červené střešní krytiny za bílou nebo světle šedou by taky pomohla, značná část chodníků by šla předláždit z tmavého asfaltu na světlou dlažbu.... prostě by se ta města méně prohřívala :)

Petr
18. červenec 2018, 13:00

No takové rostliny jsou dost nebezpečné protože zanášejí odvody.

Česká města nejsou až tak příšerně přehrátá, ale souhlasím, že jednou z nějvětších blbostí po revoluci bylo havlistické (když se nepodařil ten původní záměr loutkového génia je nechat všechny zbourat) barvení původně bílých při nejhorším světle šedých paneláků.

Plus ještě to co z dáli vypadalo jako hory, teď připomíná megalomanskou kupu zvratků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se