Očekávané vysoké teploty způsobují růst cen elektřiny pro následující měsíc

DomůTrh s elektřinouOčekávané vysoké teploty způsobují růst cen elektřiny pro následující měsíc

Evropské ceny elektřiny na následující měsíc v pondělí prudce vzrostly v reakci na očekávané nadprůměrně teplé počasí v nadcházejících týdnech. Vzrostla také cena srpnového kontraktu na pražské energetické burze PXE, která překonala hodnotu 50 EUR/MWh.

Cena futures kontraktu na dodávku elektřiny v srpnu v Německu vzrostla v pondělí na 49,45 EUR/MWh, což je o 1,6 EUR/MWh více ve srovnání s pátečními hodnotami. Podobný nárůst zaznamenal také futures kontrakt na srpnovou dodávku elektřiny ve Francii, jehož cena vzrostla ve srovnání s pátkem o téměř 2 eura na 47,7 EUR/MWh.

Cena srpnového kontraktu na dodávku elektřiny na pražské energetické burze PXE vzrostla v pondělí na 50,1 EUR/MWh a poprvé tak překonala hranici 50 EUR/MWh.

Mírnější růst byl zaznamenán v Itálii, kde cena v pondělí vzrostla přibližně o jedno euro na 64,15 EUR/MWh.

„Předpověď se během víkendu změnila z nižších na vyšší teploty v nadcházejících týdnech. Výrazně nadprůměrné až do konce července. Proto v pondělí vzrostly ceny elektřiny pro následující týdny a měsíc,“ uvedl podle zahraničního serveru Platts německý trader.

Vyšší teploty mají dopad jak do účinnosti výroby elektřiny v tepelných elektrárnách, která klesá s rostoucí teplotou chladící vody, tak do účinnosti solárních panelů, která taktéž s rostoucí teplotou klesá.

Podle Platts navíc předpověď i nadále počítá s nízkou výrobou větrných elektráren, což dále tlačí cenu elektřiny vzhůru.