Domů
Elektřina
U skotského pobřeží má vyrůst přílivová elektrárna za 20 milionů EUR

U skotského pobřeží má vyrůst přílivová elektrárna za 20 milionů EUR

Skotská společnost zabývající se přílivovými elektrárnami, Nova Innovation (NI), se má stát vůdčím členem konsorcia, které má za cíl vybudovat v lokalitě Bluemull Sound u pobřeží Shetland projekt velké přílivové elektrárny. Konsorcium tvoří mimo průmyslových společností také akademické a výzkumné organizace. Očekává se, že celkové náklady na projekt mají být 20,2 milionu EUR. Projekt má být z velké části financován evropským programem Horizon 2020.

Projekt „Enabling Future Arrays in Tidal“ (EnFAIT) má stavět na již existující přílivové elektrárně provozované NI, která se v lokalitě nachází. Jedná se o první soustavu přílivových turbín na světě, která byla připojena k síti. Práce na projektu má začít již tento měsíc a má být dokončena do června roku 2022. Projekt vyhrál v soutěži o zakázku udělenou evropským programem pro výzkum a inovace Horizon 2020, jejíž cílem bylo podpořit vývoj využití energie přílivu a demonstrovat tyto technologie v evropských vodách. Cílem projektu je zvýšit komerční životaschopnost energie přílivu. Program má na projekt přispět částkou 14,9 milionů EUR.

„Toto oznámení představuje významný vývoj a je dalším důkazem toho, že odvětví přílivových elektráren je momentálně ve fázi růstu. Projekt EnFAIT je důležitým průkopníkem a pomůže posílit roli Evropy jako celosvětového lídra v oblasti přílivových elektráren. Znalosti, zkušenosti a odborné znalosti získané z takovýchto projektů budou dláždit cestu novému průmyslovému výrobnímu sektoru, jehož dodavatelský řetězec bude z velké části sídlit v Evropě.“ – Rémi Gruet, výkonný ředitel asociace Ocean Energy Europe

Projekt má zdvojnásobit instalovaný výkon stávající soustavy turbín

Již existující soustava přílivových turbín v Bluemull Sound se skládá ze tří turbín M100, každá s instalovaným výkonem 100 kW. Nový projekt má stávající soustavu rozšířit o další 3 turbíny. Cílem projektu je ukázat, že vysoké spolehlivosti a dostupnosti lze dosáhnout s pomocí nejlepších režimů údržby. Rozložení turbín má být upraveno tak, aby bylo možné poprvé prostudovat vzájemné interakce turbín a jejich optimalizaci na provozované přílivové elektrárně.

„To, že jsme byli schopni poskytnout poznatky o fungování naší technologie za skutečných podmínek při připojení k síti, bylo klíčové pro získání projektu EnFAIT. … Těšíme se na dosažení dalších výsledků na celosvětové úrovni díky spolupráci s našimi partnery v konsorciu.“ – Simon Forrest, výkonný ředitel NI

Zdroj úvodního obrázku: Department of Energy and Climate Change [closed account]

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se