Domů
Elektřina
Ukrajina chce od roku 2019 začít dodávat elektřinu do EU

Ukrajina chce od roku 2019 začít dodávat elektřinu do EU

Ukrajina očekává, že začátkem roku 2019 začne dodávat elektrickou energii do Evropské unie skrze plánovaný projekt „energetického mostu“. Prohlásil to provozovatel ukrajinských jaderných elektráren. Projekt energetického mostu má propojit druhý blok jaderné elektrárny Khmelnitsky s částí západoukrajinské přenosové soustavy odpojené od zbytku ukrajinské soustavy. Ta má následně být připojena k energetické soustavě Polska a Maďarska. Projekt má být hotov do roku 2025.

Ukrajinská vláda přijala vyhlášku o Ukrajinsko-unijním energetickém mostu v červnu 2015. Tomu předcházelo podepsání memoranda o porozumění mezi energetickými společnostmi Polska a Ukrajiny – Polenergie, Energoatomem a Ukrenergo. Cílem projektu je umožnit export elektrické energie odpojením 2. bloku JE Khmelnitsky z ukrajinské národní sítě a přilákat tak kapitál potřebný pro dostavbu 3. a 4. bloku.

První krok v synchronizaci ukrajinského energetického systému s evropským

President ukrajinského Energoatomu Juraj Nedashkovský na ukrajinském energetickém fóru, konaném mezi 28. únorem a 3. březnem, delegátům sdělil, že projekt by byl prvním krokem k plné integraci strategické synchronizace Ukrajinského a Evropského energetického systému.

„Očekáváme, že díky dlouhodobému kontraktu na export získáme klíč k vyřešení problematiky rozvoje infrastruktury na Ukrajině, finance pro zvýšení efektivity a výrobní kapacity našich bloků a také pro dostavbu bloků 3 a 4 v JE Khmelnitsky, které jsou momentálně v uzavřeném stavu a mají vysokou úroveň stavební připravenosti. Bloky 3 a 4 jsou dokončeny ze 73 a 28 %,“ uvedl v prohlášení Juraj Nedashkovský.

Projekt přidá dalších 1000 MWe jaderného výkonu k stávajícímu exportnímu potenciálu takzvaného „Burštynského ostrova“, části ukrajinské energetické sítě, která byla od zbytku odpojena a synchronizována s energetickou sítí kontinentální Evropy. Tato oblast je momentálně zásobena 550 MWe geotermální energie.

Energoatom 3. března prohlásil, že těchto celkem 1550 MWe bude základním kamenem, na kterém bude postavena snaha o synchronní provoz ukrajinské energetické sítě se systémem spravovaným Evropskou sítí provozovatelů přenosových soustav elektřiny. Celkový výkon, který by eventuálně měl být k dispozici, činí 2 550 MWe. Náklady na modernizaci 2. bloku a jeho připojení k Burštynskému ostrovu Energoatom odhaduje na 47 miliónů EUR.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.