Domů
Elektrárny ve světě
V Utahu plánují nahradit uhelnou elektrárnu úložištěm stlačeného vzduchu

V Utahu plánují nahradit uhelnou elektrárnu úložištěm stlačeného vzduchu

Intermountain power plant je velká uhelná elektrárna v americkém Utahu se dvěma výrobními bloky o výkonu 950 MW. V roce 2012 měl být spuštěn třetí blok o výkonu 900 MW, ale z rozšíření nakonec sešlo. Nyní je rozhodnuto, že elektrárna přestane k výrobě elektřiny využívat uhlí. Jednou z možností je nahrazení elektrárny uložištěm stlačeného vzduchu (CAES) o výkonu 1200 MW.

Myšlenkou projektu je využití elektrické energie z Wyomingu, kde panují vynikající podmínky pro větrné elektrárny. Během několika příštích let by zde měl vyrůst nový větrný park s více než 1000 turbínami a výkonem 3000 MW.

Wyoming patří mezi nejméně zalidněné oblasti USA, žije zde jen 500 tisíc obyvatel. Díky tomu se plánuje výstavba dvou HVDC vedení o celkové délce 2000 km, která by přebytečnou elektřinu dopravovala přes Utah do Californie.

Zjednodušené schéma ukládání energie do stlačeného vzduchu

Prvních 300 MW v roce 2020, dalších 900 MW o čtyři roky později

Právě jedno z 500kV vedení, Zephyr transmission line, by sloužilo k přenosu elektrické energie z Wyomingu, která by byla využita k vhánění vzduchu do podzemních solných jeskyní. Uložená energie v podobě stlačeného vzduchu by následně mohla být využita k výrobě elektřiny během špičky nebo při vyrovnávání výkyvů výroby solárních a větrných elektráren.

První fáze projektu by představovala uložiště o výkonu 300 MW, které by mělo být spuštěno do roku 2020. Celý projekt by vyvrcholil druhou fází v roce 2024, kdy by přibylo dalších 900 MW.

K ukládání stlačeného vzduchu lze využít čtyři velké solné jeskyně. Při plné kapacitě by pomocí stlačeného vzduchu mohla být generována elektřina po dobu až 48 hodin.

Úvodní fotografie: Doc Searls

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.