V Utahu plánují nahradit uhelnou elektrárnu úložištěm stlačeného vzduchu

DomůElektrárny ve světěV Utahu plánují nahradit uhelnou elektrárnu úložištěm stlačeného vzduchu

Intermountain power plant je velká uhelná elektrárna v americkém Utahu se dvěma výrobními bloky o výkonu 950 MW. V roce 2012 měl být spuštěn třetí blok o výkonu 900 MW, ale z rozšíření nakonec sešlo. Nyní je rozhodnuto, že elektrárna přestane k výrobě elektřiny využívat uhlí. Jednou z možností je nahrazení elektrárny uložištěm stlačeného vzduchu (CAES) o výkonu 1200 MW.

Myšlenkou projektu je využití elektrické energie z Wyomingu, kde panují vynikající podmínky pro větrné elektrárny. Během několika příštích let by zde měl vyrůst nový větrný park s více než 1000 turbínami a výkonem 3000 MW.

Wyoming patří mezi nejméně zalidněné oblasti USA, žije zde jen 500 tisíc obyvatel. Díky tomu se plánuje výstavba dvou HVDC vedení o celkové délce 2000 km, která by přebytečnou elektřinu dopravovala přes Utah do Californie.

Zjednodušené schéma ukládání energie do stlačeného vzduchu

Prvních 300 MW v roce 2020, dalších 900 MW o čtyři roky později

Právě jedno z 500kV vedení, Zephyr transmission line, by sloužilo k přenosu elektrické energie z Wyomingu, která by byla využita k vhánění vzduchu do podzemních solných jeskyní. Uložená energie v podobě stlačeného vzduchu by následně mohla být využita k výrobě elektřiny během špičky nebo při vyrovnávání výkyvů výroby solárních a větrných elektráren.

První fáze projektu by představovala uložiště o výkonu 300 MW, které by mělo být spuštěno do roku 2020. Celý projekt by vyvrcholil druhou fází v roce 2024, kdy by přibylo dalších 900 MW.

K ukládání stlačeného vzduchu lze využít čtyři velké solné jeskyně. Při plné kapacitě by pomocí stlačeného vzduchu mohla být generována elektřina po dobu až 48 hodin.

Úvodní fotografie: Doc Searls