Ve Velké Británii byla spuštěna 880MW paroplynová elektrárna Carrington

DomůElektřinaVe Velké Británii byla spuštěna 880MW paroplynová elektrárna Carrington

Ve Velké Británii začala tento týden dodávat elektřinu první nová velká paroplynová elektrárna po třech letech. Výstavba elektrárny, jejíž instalovaný výkon je 880 MW, začala v roce 2013. V kapacitní aukci v roce 2015 získala elektrárna Carrington jednoletý kapacitní kontrakt na zimu 2019/2020 na výkon 805 MW.

Výstavba paroplynové elektrárny Carrington poblíž anglického Manchesteru trvala zhruba 3 roky. Tento týden začala 880MW elektrárna, o jejíž výstavbu se postaraly společnosti GE Power a DF Energy, s komerčními dodávkami elektřiny do sítě. Provozovatelem elektrárny je irská energetická společnost ESB.

„Elektrárna Carrington je první velkou plynovou elektrárnou spuštěnou ve Velké Británii po třech letech. Kromě dodávky 880 MW stabilního výkonu pro základní zatížení bude elektrárna Carrington jeden z nejvíce flexibilních zdrojů poskytujících zálohu za intermitentní větrné a solární elektrárny v době, kdy to bude nejvíce potřeba,“ uvedla podle agentury Reuters společnost ESB.

Paroplynová elektrárna Carrington si v roce 2015 zajistila ve druhé britské kapacitní aukci kontrakt na zimu 2019/2020. Ačkoliv měla jako nově budovaný zdroj nárok na patnáctiletý kontrakt, přijala elektrárna pouze jednoletý kontrakt.

Nový stabilní výkon bude ve Velké Británie potřeba

Nový stabilní instalovaný výkon bude v následujících letech ve Velké Británii potřeba. Aktuálně je téměř polovina elektřiny v zemi vyráběna jadernými a uhelnými elektrárnami. Velká Británie však představila koncem loňského roku cíl uzavřít všechny uhelné elektrárny do roku 2025.

Do roku 2035 by dále měly být uzavřeny všechny stávající jaderné elektrárny ve Spojeném království. Možný budoucí výkonový deficit by měla částečně zmírnit jaderná elektrárna Hinkley Point C, jejíž výstavbu v minulém týdnu schválila britská vláda po překvapivém přezkoumání projektu zahájeném na konci července.

Úvodní fotografie: Výstavba paroplynové elektrárny Carrington poblíž anglického Manchesteru (zdroj: carringtonpowerconstruction.co.uk)