Domů
Evropská Unie
Westinghouse získal od EU 2 mil. euro. Cílem projektu je diverzifikace zdrojů jaderného paliva pro ruské reaktory v Evropě

Westinghouse získal od EU 2 mil. euro. Cílem projektu je diverzifikace zdrojů jaderného paliva pro ruské reaktory v Evropě

Japonsko-americká společnost Westinghouse získala od Evropské unie 2 miliony euro na projekt, který má za cíl usnadnit licencování aleternativního paliva pro ruské tlakovodní reaktory typu VVER. Tyto reaktory vyrábějí elektřinu v pěti členských zemích – Česku, Finsku, Bulharsku, Maďarsku a Slovensku. Celkem je jich v EU v provozu 18 (čtyři typu VVER-1000 a čtrnáct typu VVER-440).

V současné době zajišťují veškeré dodávky paliva do těchto reaktorů ruské firmy. Japonsko-americký Westinghouse nebo francouzská Areva jsou přitom teoreticky také schopni palivo dodávat. Důkazem je i dodávka jaderného paliva do české JE Temelín (dva reaktory typu VVER-1000), kterou zajišťoval právě Westinghouse v letech 2000 až 2010. Westinghouse dodával mezi lety 2001 a 2007 palivo také do finské JE Loviisa (dva reaktory VVER-440).

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se s Westinghousem na přelomu roku dohodl na významném rozšíření dodávek jaderného paliva také ukrajinský Energoatom.

EU usiluje o diverzifikaci v dodávkách paliv, a to nejen zemního plynu

Diverzifikace v dodávkách paliv je jedním z hlavních kroků k posílení energetické bezpečnosti v Evropské unii. Kromě dodávek zemního plynu dává EU tímto krokem najevo, že se intenzivněji hodlá zaměřit také na jaderné palivo.

Má k tomu pomoci i zmíněná dotace 2 mil. euro z výzkumného programu Euratom, jež je součástí výzkumného a inovačního programu Horizont 2020.

Kromě koordinátora projektu Westinghouse se do projektu zapojí dalších osm evropských společností z oboru včetně českého ÚJV Řež.

„Rozhodnutí EU o financování tohoto projektu je významné. Ukazuje, že to EU s opatřeními ke zlepšení energetické bezpečnosti diverzifikací zdrojů jaderného paliva myslí vážně. Nyní se musí všechny ruské reaktory v EU spoléhat na ruské jaderné palivo. Projekt posílí a zajistí evropskou dodávku paliva,“ řekl Yves Brachet, ředitel Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.