Domů
Elektřina
Zákaz EU pro zastaralé kotle přinese obří úspory energie

Zákaz EU pro zastaralé kotle přinese obří úspory energie

Nové energetické normy pro domácí kotle a ohřívače vody vstoupí v platnost na konci tohoto týdne. Podle oficiálních údajů EU se očekává, že do roku 2020 budou v Evropě znamenat odpojení výkonu v podobě ekvivalentu více než 100 jaderných elektráren Temelín.

Přísnější normy pro domácí kotle a ohřívače vody (bojlery) přijdou po letech vyčerpávajících jednání mezi Evropskou unií a zástupci průmyslu v platnost společně s reformou štítků.

Od 26. září bude v EU povolen prodej pouze plynových kotlů a ohřívačů vody s kondenzační technologií.

Topná zařízení jsou podle EEB v Evropě odpovědná za 25 % emisí CO2. (EEB – Evropský úřadu pro životní prostředí)

„Jedná se o jeden z nejdůležitějších balíčků Ekodesignu a nařízení o označování, který kdy Evropská Unie přijala,“ řekl Paul Hodson, vedoucí Oddělení pro energetickou účinnost a Inteligentní energie při Evropské komisi.

„Minimální standardy budou znamenat, že téměř každý, kdo nahradí svůj kotel, jej nahradí kotlem kondenzačním, které jsou obvykle o 50% účinnější než ty, které jsou v evropských domácnostech dnes, dodal Hodson.

Jsou také zhruba o 1 000 € dražší, přiznal Hodson, ale návratnost investice je v pouhých několika letech. Nové standardy mají ušetřit průměrné domácnosti více než 400 € ročně na účtech za energie.

Obří úspory

V EU se za rok prodá v průmeru okolo 6,6 milionu kotlů a ohřívačů vody, s tím, že veškerá tato zařízení představovala v roce 2006 okolo 16 % z celkové hrubé spotřeby unie.

Normy pro produkty, jako jsou ty pro kotle, by podle očekávání EEB, která čerpá z oficiálních dat posouzení dopadů Evropské komise, měly snížit poptávku po energii a účty každé domácnosti v průměru o 480 € do roku 2020.

Nový standard přinese obří úsporu energie a bude mít pro boj se skleníkovými plyny stejný přínos jako systém emisních povolenek EU ETS, tvrdí Jack Hunter, propagátor energetické účinnosti z EEB.

„Dobře pro ekonomiku a životní prostředí, nové standardy pro kotle ušetří ekvivalent 47 jaderných elektráren (pozn. fukušimského typu, nebo také více než 100 JE Temelín),“ napsal na svém twitteru Petr Liese, německý europoslanec Evropské, který vedl kampaň o prosazení opatření v Evropském parlamentu.

 

Očekává se, že do roku 2020 dojde k úspoře 45 milionů tun ropného ekvivalentu (Mtoe), což je srovnatelné s roční hrubou domácí spotřebou energie v České republice.

Tato hodnota by měla do roku 2031, kdy budou nahrazeny veškeré stávající kotle, vzrůst na 100 Mtoe.

„Téměř polovina cíle 20% energetické účinnosti pro rok 2020 bude dosažena prostřednictvím opatření ekodesignu a štítkování,“ potvrdil údaje Hodson.

 

Boj proti změně klimatu a terorismu

Německý europoslanec Pieter Liese osobně bojoval o přijetí nových pravidel. Řekl, že prokazují, že je Evropa připravena ujmout se vedoucí role změny klimatu před zahájením prosincové konference Organizace spojených národů v Paříži, kdy bude projednán nástupce Kjótského protokolu.

Podle Lieseho je nutné doplnit strádající EU ETS. „Vždycky jsem ETS podporoval, tento systém ovšem pokrývá méně než 50 % emisí,“ řekl Liese novinářům v Evropském parlamentu.

Nové normy budou také výhodu ve snížení evropského účtu za energie, to podle Lieseho pomůže řešit rozmáhající se uprchlickou krizi odříznutím zdroje financování teroristů v místech, jako je Sýrie.

„Je také důležité snížit naši závislost na dovozu energie ze zemí, jako je Saúdská Arábie a Katar. Bohatí lidé z těchto zemí jsou hlavním zdrojem financí pro ISIS (Islámský stát) a děs ISIS je jeden z hlavních důvodů pro uprchlickou krizi. Měli bychom investovat peníze ve prospěch našich instalatérů a našeho průmyslu namísto financování Putina a šejků na Blízkém východě,“uvedl Liese v prohlášení.

Tato opatření nebudou v boji proti terorismu nebo řešení uprchlické krize okamžitě účinná, přiznal Liese, ale budou mít zásadní význam pro budoucnost.

 

Návratnost investice za 3-5 let

Ne všechny domácnosti si budou moci dovolit 1 000 € (27 000 korun) navíc, potřebné k získání nového kotle. Pro ty, kteří se rozhodnou pro nejmodernější technologie v podobě tepelných čerpadel, se náklady vyšplhají o mnoho výš, v závislosti na typu budovy od 12 000 do 20 000 € (325 000-540 000 korun).

EEB, která aktivně propagovala nové normy, poukázala na to, že je odpovědností každého státu vytvoření finančních pobídek pro výměnu starých kotlů.

„Ti nejchudší lidé si možná nemohou dovolit 1 000 €. Ale pro ty, kteří si to dovolit mohou, je doba návratnosti mezi 3 a 5 lety,“uvedl Stéphane Arditi, expert EEB pro oblast produktů a odpadu.

 

Normy pro kotle v kostce

stítky

Po více než pěti letech jednání a dohadování výbor pro regulaci směrnice o ekodesignu v roce 2013 stanovil minimální požadavky na úsporné kotle a ohřívače vody, které také vyžadují označení jejich energetické náročnosti štítkem.

Nedávná studie Ecofysu zjistila, že správné zavedení směrnice o ekodesignu by ročně ušetřilo 400 milionů tun emisí CO2, což je hodnota, která se očekává od systému emisních povolenek EU ETS.

Plynové a olejové kotle, které tvoří více než 80 % trhu (v ČR převážně plynové), mají na svědomí 17 % emisí CO2 v EU.

26. září 2015 přijde v platnost nová norma ekodesignu, která by měla nastavit takové podmínky, aby starší kotle byly postupně nahrazeny účinnějšími kondenzačními systémů.

Od roku 2015 mohou kondenzační kotle dosáhnout maximálně třídy A v novém žebříčku se škálou od třídy ‚G‘ po ‚A++‘.

Od roku 2019 bude pro vysoce účinné technologie jako tepelná čerpadla představena kategorie ‚A+++‘. Obnovitelné a kogenerační technologie budou spadat do třídy A+ a níže.

Úvodní fotografie: Viessmann

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
21. září 2015, 19:13

No tak toto bude hodně zajímavé sledovat jak to vše dopadne :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516