Domů
Elektromobilita
Dobíjení elektromobilů zdražilo i o 80 pct., náklady někdy překonávají benzin
Nabíjecí stanice ABB Terra HPFS
Zdroj: ABB

Dobíjení elektromobilů zdražilo i o 80 pct., náklady někdy překonávají benzin

Elektromobilita
4 komentáře
13. září 2022, 16:10
ČTK

Dobíjení elektromobilů u veřejných dobíjecích stanic od začátku roku podražilo až o 80 procent. V některých případech je tak jízda na elektřinu dražší než na benzin či naftu. Při dobíjení elektromobilů doma nebo v práci ale motoristé stále proti vozům se spalovacím motorem ušetří. Vyplývá to z informací firem z oboru.

Největší provozovatel dobíjecích stanic ČEZ zvýšil od července ceny u veřejných dobíječek podle výkonu z šesti, respektive osmi nebo deseti Kč za kilowatthodinu na osm, 13 nebo 18 korun. „Důvodem k tomuto kroku jsou především bezprecedentní pohyby na trhu energií, které ČEZ pro síť dobíjecích stanic nakupuje za tržních podmínek. Vliv má také skutečnost, že síť dobíjecích stanic ČEZ se za poslední dva roky rozrostla na dvojnásobek,“ řekl ČTK mluvčí Martin Schreier.

Podobně až o 50 procent od srpna zdražil i E.ON, Pražská energetika měnila ceník od 1. dubna. I ona přešla na rozdílné ceny podle typu použité dobíjecí stanice.

Ilustrační foto

Podle automobilového experta EY Petra Knapa stále motoristé většinou dobíjí doma nebo v práci za cenu do pěti korun za kWh. Na dobíjení mimo veřejnou síť podle Knapa připadá zhruba 80 procent dobití. Cena jízdy jednoho kilometru s elektromobilem dobitým doma tak vyjde na méně než jednu korunu, zatímco u vozů se spalovacím motorem je to kolem 2,50 Kč na km. „Při veřejném dobíjení s cenou mezi 13 a 20 Kč za kWh se ale řidič elektromobilu dostane lehce i nad úroveň vozu na konvenční paliva z ropy,“ podotkl Knap.

Také podle Schreiera nelze u elektromobilů cenu za ujetý kilometr odvozovat od cen za dobíjení v síti veřejných stanic, protože řidiči většinově dobíjí elektromobily přes noc doma nebo ve firmě za přiznaný tarif. Veřejné dobíjecí stanice jsou doplňkem pro cesty na delší vzdálenosti. „Cena za ujetý kilometr se tak v současnosti pohybují cca v intervalu 1,10 až 1,40 Kč/km a provoz elektromobilu zůstává i nadále výrazně levnější než jízda klasickým autem,“ dodal Schreier.

Letos v pololetí bylo v České republice registrováno 12.183 osobních bateriových elektrických vozidel. Počet dobíjecích bodů se pohybuje okolo 1900. Elektromobily tvoří necelá dvě procenta prodávaných osobních vozů.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čím starší elektromobil, tím dražší baterie. Trh s náhradními díly je neúprosný
2. prosinec 2022, 15:00
Další fáze elektromobility: Na silnice se chystají auta dobíjená energií ze slunce
24. listopad 2022, 00:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef Janovec
13. září 2022, 21:21

Článek obsahuje zastaralé údaje. Kde nemá zastropováno, tak má EE tak za 9 Kč. Za 5 opravdu ne. Z fotovoltaiky taky už né. Pokud přetoky energie odtečou do sitě, je za ně placeno i 10 Kč. Za tuto cenu pak nabíjím z FVE.

Ladislav Novák
14. září 2022, 01:07

Mercedes nezaplatil výpalné, Greenpeace a spol. utřeli nos... :-)

Ekologové neuspěli s klimatickou žalobou proti Mercedesu, chtěli zakázat spalováky

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/ekologove-neuspeli-s-klimatickou-zalobou-proti-mercedesu-cht/r~cbda9526335811eda25a0cc47ab5f122/

Však se nebojte, Zelení zakážou nejdřiv levnější konkurenci se spalovacími motory, a pak elektromobilisty pořádně osolí... Kupředu levá! ;-)

richie
14. září 2022, 09:58

Organizace DUH v žalobě požadovala, aby se automobilka stala klimaticky šetrnou a aby od listopadu 2030 neprodávala běžné spalovací motory, které produkují skleníkové plyny. Současné fungování závodu a výroba aut podle ekologů porušují právo na ochranu klimatu.

Podle šéfa DUH Jürgena Resche soud konstatoval, že o dostatečnosti ochranných opatření musí rozhodnout zákonodárci. "Zákonodárci ale nejednají, proto jsme nuceni se soudit, abychom ochránili základní práva lidí a budoucích generací," dodal.

tak nech zazaluju svojho ministra Habecka, za to ze nezabezpecil predlzenie bezemisnej vyroby elektriny a tepla z existujucich JE a miesto toho scvhalil obnovu prevadzky mnozstva uholnych elektrarni ..

ll
15. září 2022, 13:37

Včera slavnostně otevřeli dvě nabíjecí stanice na pumpě v Reichu na A93. Cena 0,69 centů za kWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516