Prodeje elektromobilů v USA i přes rekordní rok klesly

DomůElektromobilitaProdeje elektromobilů v USA i přes rekordní rok klesly

Zatímco prodeje elektromobilů v Evropě meziročně vzrostly o 49 %, ve Spojených státech se celkové množství prodaných elektromobilů snížilo. A to i přes fakt, že rok 2015 byl pro automobilový průmysl ve Spojených státech rokem rekordních prodejů. Výrobci elektromobilů se museli na americkém trhu potýkat mimo jiné s nízkými cenami benzínu, které odradily spoustu potenciálních zákazníků. 

Jak vyplývá z výzkumu společnosti Autodata, Američané v roce 2015 zakoupili pouze 102 600 elektromobilů. To je o 17 % méně než v roce 2014. Například společnosti Nissan motor Co. klesly prodeje modelu Leaf o 43 %, stejně tak model Chevrolet Volt společnosti General Motors Co. zaznamenal 18% pokles prodejů.

Přesvědčit řidiče, aby si při poklesu cen benzínu na pouhé 2 dolary na galon (konec roku 2015) místo klasických aut pořídili elektromobil, se stává daleko obtížnějším. Benzín v Americe stál v roce 2015 v průměru 2,40 dolaru za galon – to je o necelý dolar za galon méně, než byla průměrná cena benzínu v roce 2014.

I bez nízkých cen benzínu se elektromobily potýkají s dalšími problémy, které odrazují zákazníky. Příkladem může být životnost baterií nebo nedostatečná dostupnost nabíjecích stanic, zejména při delších cestách. Situaci komplikují také (i přes státní dotace) vysoké pořizovací ceny elektromobilů.

Prodeje Tesly a BMW vzrostly

Společnostem BMW a Tesla prodeje elektromobilů v roce 2015 v porovnání s rokem 2014 i přes klesající trend na trhu stouply. BMW v roce 2015 v USA prodalo 11 024 elektromobilů modelu i3, měsíční průměr činil 919, což je o 21 % více než v roce 2014. Společnost Tesla Motors oznámila celosvětový nárůst prodejů svých elektromobilů o 60 %, podle odhadu společnosti Autodata vzrostly Tesla Motors prodeje v USA o 26 % na 23 650 aut.

Podle Toma Saxtona, vedoucího výzkumného pracovníka Plug In America, byly prodeje ovlivněny tím, že výrobci elektromobilů, včetně Nissanu a GM, připravují nové, lepší modely.

Saxton dále prohlásil, že rok 2016 bude pro elektromobily též náročný, neboť potenciální zákazníci mohou vyčkávat na rok 2017, kdy se očekává, že GM, Nissan a Tesla představí novou generaci elektromobilů s dojezdem alespoň 320 kilometrů.