Domů
Elektromobilita
Finsko bude mít svůj první elektrotrajekt

Finsko bude mít svůj první elektrotrajekt

Finská lodní společnost FinFerries se rozhodla rozšířit svoji flotilu lodí o trajekt s bateriovým systémem. Zbrusu nové plavidlo bude vyrobeno v polské loděnici Crist S.A. O instalaci baterií a ovládacího systému se postará společnost Siemens. Trajekt bude dlouhý 90 metrů, široký 16 metrů a dokáže přepravit až 90 aut.

Elektrotrajekt by měl poprvé vyplout na svou trasu dlouhou 1,6 kilometru v létě 2017. Baterie se budou nabíjet připojením do sítě v přístavu během naloďování a vyloďování. Vzhledem k tuhým zimám ve Finsku bude mít trajekt možnost využít dieselové motory k podpoře baterií. V tomto režimu je trajekt provozován jako plug-in hybrid.

„Jsem velmi spokojen, že dlouhý a důkladný proces výběru je u konce. Na dodávku lodi jsme vybrali Crist zejména kvůli příznivé ceně a jejich schopnosti nám poskytnout plavidlo vynikající kvality. Siemens bude do lodi instalovat novou technologii. Je to společnost s obrovskými zkušenostmi a skvělou pověstí týkající se podobné aplikace v norském trajektu.“

Mats Rosin, výkonný ředitel FinFerries

Náklady na palivo více než o polovinu nižší

Siemens využije zkušenosti nabyté při výrobě „Ampéru“, který je označován za první bezemisní trajekt na světě. Norská loď je v provozu od loňského května a za tu dobu urazila stejnou vzdálenost, jako by jedenapůlkrát obeplula zeměkouli. Využitím baterií došlo ke snížení nákladů na palivo o 60 %.

„Ampér“ je 80 metrů dlouhý, 20 metrů široký a dokáže pojmout 360 pasažérů a až 120 aut. Poháněn je dvěma elektromotory o výkonu 450 kW. Za jednu cestu, která trvá přibližně dvacet minut, spotřebuje 150 kWh elektrické energie.

„Trajekty napájené z baterií nabízí nový skvělý způsob jak zajistit udržitelnou, účinnou a spolehlivou vodní přepravu. Jak jsme již prokázali, tento projekt bude dalším milníkem v oblasti ekologických technologií.“

Juergen Brandes, výkonný ředitel Siemens pro divizi Process Industries and Drives

Autor úvodní fotografie: Vidarlo

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.