Domů
Elektromobilita
Ford podle zdrojů plánuje závod na baterie za 3,5 miliardy USD
Recyklace li-ion bateriií v dolnosaském Salzgitteru je projektem koncernu Volkswagen. Foto: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Ford podle zdrojů plánuje závod na baterie za 3,5 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor plánuje postavit ve Spojených státech továrnu na lithium-železo-fosfátové akumulátory za 3,5 miliardy USD (77,8 miliardy Kč). Investice by mohla být oznámena již v pondělí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Ford bude závod vlastnit a provozovat s čínským výrobcem baterií Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL) , který bude technologickým partnerem a má pomoci s vývojem baterií.

Závod ve státě Michigan by měl zaměstnat nejméně 2500 pracovníků. Ford odmítl plány potvrdit a CATL se odmítl ke zprávě vyjádřit.

Americký Kongres loni v srpnu schválil zákon, který umožňuje daňové úlevy pro elektromobily a případně zakazuje úlevy, pokud by jakékoliv komponenty baterií pro elektromobily byly vyrobeny nebo sestaveny „zahraničním objektem vzbuzujícím obavy“ nebo pokud by baterie obsahovaly kritické minerály vytěžené, zpracované nebo recyklované zahraničním subjektem vzbuzujícím obavy. Cílem pravidel bylo zbavit USA čínského dodavatelského řetězce baterií. Tím že Ford bude přímo vlastnit továrnu, může zajistit, aby vyrobené baterie mohly být způsobilé pro daňové úlevy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Šťastný
12. únor 2023, 06:55

Upřímnou soustrast.

Michal K.
12. únor 2023, 19:34

no s fordom to ide dlhodobe od 10 k 5.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se