Domů
Elektromobilita
IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
Elektromobil

IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl

Elektromobilita
15 komentářů
23. září 2022, 15:28
ČTK

Prodej elektromobilů v letošním roce vystoupí na rekord a jejich podíl na celkovém počtu prodaných aut se zvýší na 13 procent. Ve své zprávě to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Loni se prodej elektromobilů téměř zdvojnásobil a představoval skoro devět procent celkového trhu s automobily.

Loni se celosvětově prodalo 6,6 milionu elektromobilů. V prvním čtvrtletí letošního roku pak jejich prodej vzrostl o 75 procent na dva miliony vozů.

IEA však upozornila, že elektromobily pořád nejsou globálním fenoménem. Prodej v rozvojových zemích a na mladých trzích je pomalý kvůli vyšším pořizovacím nákladům a nedostatečné dostupnosti nabíjecí infrastruktury.

Agentura také upozornila, že v řadě odvětví byly zaznamenány povzbudivé známky pokroku v plnění cíle, podle kterého by energetický sektor měl do roku 2050 vykázat nulové čisté emise. Je však třeba vyvinout větší úsilí, aby se to skutečně podařilo. Větší pozornost je podle agentury nutné věnovat mimo jiné rozvoji čistého a efektivního dálkového vytápění, postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí, odstranění spalování metanu, přechodu letectví a lodní dopravy na čistší paliva a čistší výrobě cementu, chemikálií a oceli.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čím starší elektromobil, tím dražší baterie. Trh s náhradními díly je neúprosný
2. prosinec 2022, 15:00
Další fáze elektromobility: Na silnice se chystají auta dobíjená energií ze slunce
24. listopad 2022, 00:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Petr prochaska
23. září 2022, 19:02

Já spíše čekám pokles prodeje v Evropě. Kdo by taky za ty ceny chtěl dobíjet? Například Tesla nabíječka Supercharger je za 20 Kč/kWh, tzn. asi 4 Kč za km. V benzínu je to přitom 2,5 Kč/km. Elektromobily měly smysl před zdražením EE, kdy se dalo dobíjet za 2,5 Kč/kWh neboli 0,5 Kč/km. Rozdíl byl takový, že se vyplatilo koupit o několik set tisíc dražší elektromobil a při velkém nájezdu a celkové životnosti auta byl pak elektromobil v součtu levnější. To už ale dávno neplatí. Nyní je EV o 300 tisíc dražší + dražší provoz a to se vyplatí.

Rejpal
24. září 2022, 02:18

Oni se nevyplatily nikdy... Jinak záleží na tom jak je nabíjíte. Zastropovaná cena el. energie je 6,3kč v nízkém tarifu pokud el. mobil potřebuje 17kWh/ 100km pak se dostáváte někam k 1kč/km. EV jsou budoucnost bez ohledu na jejich ceny nebo výhodnost , protože časem si budete moci koupit jen auto , které bude EV auto se spalovacím motorem už nekopíte.

Petr prochaska
24. září 2022, 10:10

Zastropovaná cena je bez distribuce, atd... takže nakonec to bude více a kdo ví jak to s těmi stropy bude, jestli tam nebude nějaké omezení. Vždyť říkali, že nechtějí dotovat nabíjení elektromobilů. Navíc ne každý může dobíjet doma. Ti co jsou odkázání na veřejné nabíječky, tak dobíjí za 20 Kč/kWh.

Maly Jarda
24. září 2022, 07:06

Kdyby měli eurosoudruhové fungující mozek tak by propagovali plug-in hybridy jelikož ty jsou narozdíl od EV flexibilní a celkem by se hodily k energetické soustavě destabilizované šíleným euro-německou Green dealem importovaným z USA kdy je buď elektřiny nedostatek (hybridy by jezdily na benzín)nebo přebytek(hybridy by jezdily na elektřinu)

.. ale logiku u těhle bruselských individuí hledat netřeba .. jediné co je zajímá jsou instrukce z USA jak co nejvíce poškodit evropskou ekonomiku a lidi žijící v Evropě

Jan Kopecký
24. září 2022, 08:26

"EV jsou budoucnost protože auto se spalovací motorem si nekoupíte?" To ten komunismus nikdo nevidí?

hellokitty
24. září 2022, 14:41

Auta su buducnost pretoze kona si nekupite. To tu analogiu nikto nevidi? A na koni sa da jazdit dodnes.

Jan Kopecký
25. září 2022, 17:52

Koně někdo zakázal? A je snad EV uživatelsky lepší než auto se spalovací motorem?

hellokitty
26. září 2022, 09:50

Kone nikto nezakazal, tak ako sa nadalej budu predavat spalovacie auta, akurat nie masovo, ale skor pre nejakych nadsencov a zberatelov. EV je uzivatelsky uplne stejne auto ako auto so spalovacim motorom, dokonca este jednoduchsie na ovladanie, vyskusajte si napr. Skodu Enyaq

richie
26. září 2022, 22:06

zial toto nie je celkom pravda a na toto tu smerovali narazky:

..Kone nikto nezakazal, tak ako sa nadalej budu predavat spalovacie auta, akurat nie masovo, ale skor pre nejakych nadsencov a zberatelov...

pretoze pod natlakom nezmyselnych poziadaviek ekoteroristov vlady ohlasuju ukoncenie predaja -> zakaz predaja spalovacich aut

hellokitty
27. září 2022, 10:07

je uzasne sledovat ako maju vsetci kristalovu gulu a presne vedia co bude v roku 2035-2050, ze uz tu nebudu ziadne spalovacie auta a kto bude mat take v garazi, tak bude zastreleny bez sudu

Ivan Švančara
24. září 2022, 19:42

Co je komunisticke na tom, ze musis dobrovolne tancovat, ako ja piskam?

Turby
24. září 2022, 23:13

Zatim to nikoho nezajima protoze vsichni stale jezdi. Vetsina si to uvedomi az zjisti, ze nemaji cim jezdit. A to jeste chvili potrva.

Turby
24. září 2022, 23:13

Zatim to nikoho nezajima protoze vsichni stale jezdi. Vetsina si to uvedomi az zjisti, ze nemaji cim jezdit. A to jeste chvili potrva.

Michal K.
26. září 2022, 13:35

ak nebudu dotacie, predaje pojdu dole.

autoforum. cz/zajimavosti/zajem-o-elektromobily-zkolabuje-rika-jeden-z-nejvetsich-expertu-v-evrope-plugin-hybridy-jsou-varovani/

hellokitty
29. září 2022, 11:15

takze ked nebudu dotacie do fosilneho priemyslu, ktore su stale nasobne vyssie ako dotacie do OZE, tak predaje ropy a plynu pojdu dole? no uz by bolo nacase, predsalen je rok 2022

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516