Domů
Elektromobilita
Kommersant: Rosatom skoro zdvojnásobil odhad nákladů na svou továrnu na baterie v Kaliningradu

Kommersant: Rosatom skoro zdvojnásobil odhad nákladů na svou továrnu na baterie v Kaliningradu

Ruská státní korporace Rosatom téměř zdvojnásobila odhad nákladů na vybudování továrny na výrobu lithium-iontových baterií pro automobilový průmysl, kterou chce postavit v Kaliningradu. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant. Podle analytiků, na které se list odvolává, bývají obdobné náklady v zahraničí nižší.

„Výstavba továrny může stát přibližně 51,5 miliardy rublů (16,1 miliardy Kč), z čehož 19 miliard mají tvořit vlastní zdroje, 27 miliard rublů úvěry a pět miliard dotace z oblastního rozpočtu,“ napsal na svém webu Kommersant.

Dříve se náklady odhadovaly na 26,35 miliardy rublů, dodal deník. Původní verze počítala také s nejmenovaným „druhým akcionářem“, o kterém v nové verzi dokumentu už není zmínka.

Rosatom vysvětluje, že závod postaví na zelené louce a že továrna nemá v Rusku obdobu. V nákladech se podle společnosti promítají i výdaje na výstavbu infrastruktury a na vlastní vývojové středisko.

Stavět se má na pozemku vzdáleném asi deset kilometrů od hranic s Litvou, na kterém měla stát Baltská jaderná elektrárna. Tento projekt je ale teď u ledu. Spuštění továrny je plánováno na podzim 2025. Technologickým partnerem továrny by měla být jihokorejská společnost Enertech. Kapacita má zpočátku postačovat pro 50.000 aut.

Ve světě nyní funguje kolem 50 továren na výrobu lithium-iontových baterií, dalších 60 se staví. Vyšší náklady na ruskou továrnu podle analytiků mohou souviset s omezenější dostupností a zdražením nezbytného výrobního zařízení pro ruské firmy, komplikovanou logistikou a možnými kurzovými riziky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se