Podle německé kancléřky Německo potřebuje až milion nových nabíjecích míst pro elektromobily, aby dosáhlo svých cílů do roku 2030. Podle energetických společností ale v počtu nabíječek nyní není problém, řada z nich je totiž nevyužitá kvůli malému počtu elektromobilů na německých silnicích.

Německá infrastruktura se podle kancléřky Angely Merkelové má v následujících deseti letech rozrůst až o jeden milion nových nabíjecích stanic, aby byly pokryty požadavky pro nabíjení elektromobilů.

Těch je ale na německých silnicích podstatně méně, než vláda plánuje. Původním plánem bylo mít do roku 2020 na německých silnicích jeden milion elektromobilů – podle posledních odhadů jich je zatím pouze něco přes sto tisíc.

I proto budí cíle Angely Merkelové smíšené reakce. Je sice pravdou, že pro dosažení cílů v oblasti dopravy bude potřeba, aby v Německu bylo přes 10 milionů elektromobilů. Otázkou je ale potřebný počet dobíjecích míst pro ně, jelikož se odhaduje, že zhruba 85 % veškerého dobíjení bude probíhat na soukromých dobíjecích místech (tedy doma nebo u zaměstnavatele).

BMW i3s 2017, zdroj: BMW.de

Aktuálně je v Německu cca 20500 dobíjecích stanic, které převážně provozují velké energetické společnosti. Ty namítají, že nabíječky jsou využívány pouze omezeně. Důvodem je právě menší množství elektromobilů, které by je využívaly.

Nedostatek elektromobilů je tak momentálně hlavní háček, který brzdí proměnu dopravy v Německu. Poslední statistiky ovšem ukazují, že by jejich počet mohl razantně stoupat. Podle měsíčních statistik dochází oproti loňskému roku k nárůstu prodejů o cca 50 %.

Na nástup elektromobilů je přitom připravena i německá přenosová soustava, která má zvládnout až 13 milionů elektromobilů (cca 30 % všech vozů v Německu). Vliv na spotřebu elektřiny v zemi by přitom měl být významný – očekává se zvýšení spotřeby o 5 % (podle expertů lze odhadovat zvýšení spotřeby elektřiny v zemi o 2,5 TWh ročně za každý milion elektromobilů).

I v evropském měřítku dochází k nárůstu počtu prodaných elektromobilů – za první půlrok se jich prodalo o 40 % více než před rokem.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *