Podle automobilky Hyundai se cena baterií pro elektromobily stabilizuje do roku 2020

DomůElektromobilitaPodle automobilky Hyundai se cena baterií pro elektromobily stabilizuje do roku 2020

Automobilka Hyundai Motor věří, že se ceny baterií potřebných pro elektromobily do roku 2020 vyrovnají. V současnosti je velký hlad po výchozích surovinách a zajištění stabilních dodávek. Ceny těchto komodit by se podle předpovědí měly ustálit. Okolo roku 2020 máme navíc očekávat použití baterie s pevným elektrolytem v jejich vlastním voze.

Navzdory svým opatrným výhledům do budoucnosti plánuje korejský výrobce společně se svým společníkem Kia Motors do roku 2025 vypustit na trh 38 ekologicky přívětivých modelů různého technologického řešení. To alespoň tvrdí viceprezident společnosti Lee Ki-sang. Žádná z klíčových složek pro výrobu baterií by již neměla stoupat na ceně.

Zatímco konkurenční výrobci ohlašují ambiciózní plány pro vývoj elektromobilů, Hyundai v dané oblasti nevyvíjel potřebnou aktivitu. Tím je podle analytiků jeho vstup do této oblasti opožděný. Společnost plánuje představení elektromobilu s dlouhou dojezdovou vzdáleností příští rok, což je oproti automobilkám v čele s Teslou a General Motors vývoj opožděný.

Poptávka po minerálech v čele s niklem, kobaltem a lithiem notně užívaných v bateriích pro elektromobily bude podle předpovědí v následujících letech stoupat v důsledku tlaku vlád na snížení znečištění ovzduší automobily, což donutí samotné výrobce aut k navýšení investic do vývoje elektrických modelů.

Baterie jsou nejdražšími součástmi elektromobilů a jejich dostupnost je klíčová k rozšíření využívání technologie. Cena lithiových baterií klesla v období 2011 až 2016 o 60 % díky zvýšení produkce, což logicky vede ke snížení nákladů na výrobu.

Všeobecné problémy se zajištěním nerostů pro výrobu

V září Volkswagen reportoval, že se snaží o dlouhodobé stabilní zajištění přísunu kobaltu pro celou svou skupinu pro výrobu elektromobilů, nicméně jednání s producenty v listopadu neskončilo konečnou dohodou.

Lee rovněž řekl, že i přes uvědomění si potřeby vlastního vývoje baterií se pořád spoléhají na externí dodavatele, jelikož nedisponují dostatečnými prostředky pro zajištění dostatku výchozích surovin.

Prozatímní plány jsou takové, že k představení elektromobilu, ve kterém se již plánuje nasazení baterie s pevným elektrolytem, dojde okolo roku 2020. Tato technologie slibuje delší dojezdovou vzdálenost a a vyšší úroveň bezpečnosti v porovnání se současnými bateriovými jednotkami.

Japonský konkurent Toyota oznámil podobný časový plán v oblasti použití baterií s pevným elektrolytem.

Autor úvodní fotografie: Pablo Montoya