Domů
Elektromobilita
Praha dá do lamp s nabíječkami elektromobilů až 880 milionů Kč

Praha dá do lamp s nabíječkami elektromobilů až 880 milionů Kč

Pražský magistrát vloží do rozvoje lamp veřejného osvětlení s nabíječkami pro elektromobily postupně až 880 milionů korun. V následujících šesti letech by mohlo vzniknout až šest tisícovek dobíjecích míst v lampách. Při jejich budování bude rekonstruováno veřejné osvětlení. ČTK to dnes sdělil mluvčí městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) Martin Drozd. Prvních 13 tzv. EV ready lamp instalovala THMP loni. Rozšíření elektromobility má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v Praze.

„Podle odhadů víme, že by v roce 2030 mělo být v republice zhruba 500.000 až 700.000 elektromobilů. Dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

V následujících dvou letech budou nabíjecí lampy stavěny zejména mimo širší centrum Prahy. „Výběr lokalit koordinujeme s dalšími městskými subjekty. Je pro nás důležité, aby dobíjecí místa vznikala tam, kde to dává po všech stránkách smysl,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Nové stožáry s dobíjecími stanicemi začnou vznikat například v Kamýku, Chodovci, Hájích a na levém břehu Vltavy pak třeba na Veleslavíně, Velké Ohradě nebo ve Vokovicích. V širším centru města budou na pomezí Vinohrad a Žižkova nebo ve Dvorcích. Jedná se také o Kobylisích a Černém Mostu.

Z celkových 880 milionů korun nepůjdou všechny peníze pouze na nákup nabíječek, ale i na úpravu okolí a obnovu osvětlení. „V této částce nejsou zahrnuté jen výdaje na pořízení nabíječek, ale i na kompletní modernizaci dotčeného veřejného osvětlení, výměnu kabelové sítě nebo třeba obnovu komunikací,“ uvedl Jílek.

Vedení města v pondělí schválilo koncepci rozvoje nabíjecích míst. Navrhuje pětici možností, jak síť vybudovat. Liší se jak ve výši nákladů, tak množství snížených emisí. Jako nejlepší strategie vycházejí založení společného podniku města s některou z firem nebo koncese na vybudování a provoz stanic. Městská společnost Operátor ICT dostala za úkol obě rozpracovat. Kvůli vytvoření dostatečného příkonu zahájilo město a THMP loni obnovu sítě veřejného osvětlení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jiří Kelnar
24. únor 2021, 12:59

Celkem by mě zajímalo, jaký je cenový rozdíl mezi rekonstrukcí ze sodíkovky na LED lampu a ze sodíkovky na ECV ready lampu. Každopáadně je to ideální cesta, jak dostat EV i na sídliště spolu s kombinací pomalých, levných tarifů dobíjení.

pr
24. únor 2021, 14:17

Nabíjení pane Kelnare.

Každý elektrikář byl na střední škole naučen, že vybitý akumulátor DObíjejí pouze policajti (nás učili že to jsou příslušníci SNB) v zimě před služebnou obuškem.

Všichni ostatní akumulátory NAbíjejí.

Prohlédněte si weby s elektronikou. Všude se prodávají NAbíječky. Ještě jsem nikdy neviděl že by někdo nabízel dobíječku. I kontrola pravopisu mne nyní upozorňuje, že slovo dobíječka není česky.

Čímž děkujeme tomu blbovi policajtovi který to přes MMR dostal do zákona. To musel být opravdu odporník na entou. Asi mu leží elektromobily v žaludku, když se majitelům potřebuje takto pomstít.

Bohužel ani prof. Ivo Vondráka se mi nepodařilo přesvědčit aby to v tom zákoně jako zastupitel opravil. Škoda.

Ondra
24. únor 2021, 14:57

No vidite a Ústav pro jazyk českej to vidi trochu jinak (taky si asi sem tam dobijou napůl vybitej telefon) - https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=dob%C3%ADt

pr
24. únor 2021, 17:33

Vždyť píši o policajtech, kteří dobíjí obuškem i akumulátor. Zvlášť v zimě před služebnou.

Ostatní nabíjí.

V tom jsme s ÚJČ za jedno.

Ondra
25. únor 2021, 07:36

Tak ještě jednou (význam slova dobít):

SSČ - 3. doplnit elektr. nábojem: dobít akumulátor;

SSJČ - 4. elektr. (co) doplnit elektrický náboj něčeho, nabít naplno: d. akumulátor;

Možna by bylo lepši se příště první podivat jak se věci maj než tady někoho začnete neprávem poučovat o blbinách který se řešej tak možná v diskuzi na novinkách :)

pr
25. únor 2021, 09:42

A brání Vám snad něco přihlásit se na libovolnou elektrotechnickou školu? Oni Vám to tam vysvětlí.

Ondra
25. únor 2021, 10:50

V tom mi samozřejmě nic nebraní ale neni to potřeba. Sám taky radši použivám nabíjeni místo dobíjení ale čeština podle ÚJČ (a sorry ale ti maj asi trochu větši autoritu jak Vy) umožňuji oboje. Může se Vám to nelibit a můžete s tim nesouhlasit ale to je asi tak všechno.

Emil
25. únor 2021, 12:38

Zjevně kromě policajtů dobíjí akumulátory např. i provozovatel největší veřejné sítě v ČR ČEZ:

www. elektromobilita. cz/cs/mapa-dobijecich-stanic

Cituji z jejich tiskové zprávy:

"První dobíjení. Dva nové elektromobilní stojany fungují od včerejška v Brně na čerpací stanici Shell

na Hradecké. Celkem ČEZ provozuje 277 dobíječek, a má tak největší veřejnou dobíjecí síť v Česku."

pr
25. únor 2021, 13:42

Díky Ondro za opravdový názor. V podstatě jsme se shodli. I já tvrdím, že akumulátor dobíjejí policajti v zimě před služebnou obuškem.

Ostatní nabíjejí což i Vám přijde čistší. Dobrali jsme se konce.

A to, že hujer ČEZ (a i další, viz. Lidl - spíše však jejich netechnické PR) převzal debilitu ze zákona, kam to jak jsem již popsal prosadil také netechnik z MMR, na to náš robůtek přišel správně. Další z příkladů jak lze ohnout realitu aby pokud možno nikdo nerozuměl a utloukli jsme se zde místo jednoho ohrazení se proti nesmyslu (u těch stanic nikdo soudný nenabíjí do plna (100%)) planou debatou o ničem. (neb hned na začátku jsem připustil, že policajti dobíjí)

Ondra
25. únor 2021, 20:21

Za nazor nemáte zač. Ale bohužel sme se v ničem neshodli. Je zajimavý jak si tady často dokážete vyložit různý sdělení po svým aby ste si obhájil vlastní i když nesprávnou pravdu.

Realitu tady ohejbáte Vy a planou debatu ste taky rozjel zbytečným a neopodstatněnym rejpáním zas Vy.

S akumulátory si dělejte co chcete a každej ať si sam rozhodne jestli je bude elektřinou (a nebo klidně i tim obuškem/kyjem/pěstmi/municí) nabijet nebo dobijet podle toho co mu zni lip a na co je zvyklej - podle pravidel češtiny je to v tomhle případě ekvivalentní.

fghfdgh
24. únor 2021, 16:06

... a podobně je to s akumulátorem a baterií. Ale, že by někdo řekl lithiový akumulátor...

pr
24. únor 2021, 17:37

Milej zlatej, existuje fůra lidí, kteří nerozlišují mezi energií a výkonem. To neznamená, že to je správně.

"Baterie je skupina stejných předmětů, které vystupují jako jeden celek." zdroj: cs wikipedia org/wiki/Baterie

pr
26. únor 2021, 07:02

Běžně užvaný pojem: oze tzb-info cz/akumulace-elektriny/13612-lithiove-akumulatory

T
24. únor 2021, 22:52

V r.2030?Kde na to vezmou ee?Ze zakladu Dukovan 2 ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516