Tesla bude baterie a elektromobily vyrábět v Německu. Gigafactory postaví nedaleko Berlína

DomůElektromobilitaTesla bude baterie a elektromobily vyrábět v Německu. Gigafactory postaví nedaleko Berlína

Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, překvapivě odhalil lokalitu pro čtvrtou Gigafactory automobilky. Továrna na bateriové články, pohonné jednotky a automobily bude postavena nedaleko Berlína. Rozhodnutí pro Německo má své důvody.

Automobilka Tesla rozhodla, že svoji již čtvrtou Gigafactory postaví v německé spolkové zemi Braniborsko, konkrétně v blízkosti Berlína. Ačkoliv přesná lokalita ještě není známa, dle německého tisku by se mohlo jednat o plochu vzdálenou zhruba 30 km od centra německé metropole.

Továrna bude vyrábět bateriové články, pohonné jednotky i samotné automobily. První Teslou “made in Germany” má být Model Y, crossover postavený na platformě Modelu 3. Musk také dodal, že Tesla plánuje přímo v Berlíně vybudovat inženýrské a konstrukční centrum.

Až 10 000 nových pracovních míst pro Braniborsko

Není divu, že si vizionář Musk pro svoji automobilku, jejímž cílem je urychlit přechod na udržitelnou energetickou budoucnost, vybral právě Braniborsko. Tato země se pyšní nejvyšším instalovaným výkonem obnovitelných zdrojů energie (OZE) na obyvatele v celém Německu. 3700 větrných elektráren, 35 000 fotovoltaických elektráren a 500 elektráren na biomasu celkově vyrobí množství elektřiny, které odpovídá dvěma třetinám spotřeby této spolkové země.

„V Braniborsku máme surovinu budoucnosti, máme obnovitelnou energii. Zde spojujeme ochranu klimatu s ekonomickou silou a to musí být signálem pro celý svět,“ uvedl ministerský předseda Braniborska, Dietmar Woidke, ve středu v Postupimi a označil to jako rozhodující výhodu v jednáních s Muskem.

Sám Musk rozhodnutí odůvodňuje i pozicí Německa jako inženýrské velmoci. Velký konkurent, Británie, vypadla ze hry kvůli nejistotám spojeným s Brexitem, dodal Musk.

Každý ví, že německé inženýrství je vynikající, a to je jedním z důvodů, proč umístíme naši evropskou Gigafactory do Německa,“ dodal Musk.

Dle Woidkeho jedná Braniborsko s automobilkou již pět až šest měsíců. Ze strany spolkové země bylo nabídnuto několik lokalit pro továrnu, která bude představovat jednu z největších investic v historii této spolkové země. Vyšplhat se má na miliardy eur.

Pro Braniborsko továrna bude znamenat tisíce nových pracovních míst. Nejmenované zdroje pro místní tisk, Potsdamer Neueste Nachrichten, uvádějí počet nových pracovních míst ve výši okolo 10 000.

Harmonogram výstavby továrny není prozatím znám, Musk však při předešlých příležitostech označil rok 2021 jako možný start produkce v Evropě.

Tlak na německé automobilky

Tesla Model Y, který se bude vyrábět v Německu. Zdroj: Tesla

Německý ministr hospodářství, Peter Altmaier, označil během slavnostního ceremoniálu v Berlíně překvapivé oznámení Muska za „milník“ pro rozvoj elektromobility a výroby bateriových článků v zemi. Podle něj investice posílí postavení Německa jakožto automobilové velmoci na mezinárodní úrovni.

„Nyní očekáváme, že budeme mít příležitost stát se důležitým mezinárodním centrem pro tuto budoucí oblast,“ uvedl Altmaier v tiskovém prohlášení.

Německý tisk krok rovněž označuje za důležitý krok pro transformaci automobilového průmyslu v zemi a dodává, že Tesla tímto krokem staví pod tlak německé automobilky.

„Průkopník v elektromobilitě, který byl dlouhodobě vysmíván německými konkurenty, útočí na Volkswagen, Daimler a BMW na domácím trhu jako výrobce, zaměstnavatel a konkurent v oblasti inženýrství,“ uvádí list Tagesspiegel.

Zdroj úvodní fotografie: Tesla