Tesla otestuje výrobu modelu 3 do konce února, akcie jsou na rekordní úrovni

DomůElektromobilitaTesla otestuje výrobu modelu 3 do konce února, akcie jsou na rekordní úrovni

Akcie společnosti Tesla zakončily včerejší obchodování na úrovni 280,6 dolarů. Pozitivně se na hodnotě akcií podepsala zejména zpráva o zahájení testovací výroby Modelu 3, oznámení výsledků vyšetřování smrtelné nehody při zapnutém autopilotovi a vysoká očekávání od výsledků za 4. čtvrtletí roku 2016.

Akcie společnosti Tesla v posledních dvou měsících zažívají neobvyklý růst. Od prosincových nízkých hodnot kolem 182 dolarů si připsaly již téměř 100 dolarů. Jen v období od začátku letošního roku činí procentní nárůst cca 29 %.

Tesla je mimo to velice blízko svého absolutního maxima závěrečné ceny akcií, kterého dosáhla 4. září 2014 na hodnotě 286 dolarů.

Zřejmě hlavní pozitivní zprávou pro investory bylo, že Tesla již tento měsíc plánuje testovací výrobu nového Modelu 3. Kvůli tomu bude v tomto měsíci na týden pozastavena výroba ostatních automobilů, aby mohly proběhnout veškeré přípravy. Podle mluvčího společnosti by tato odstávka neměla mít žádný vliv na výrobu automobilů v prvním čtvrtletí.

Nový Model 3 od společnosti Tesla určený pro běžné spotřebitele

Dalším z pozitivních signálů, který stojí za růstem akcií od počátku roku, je vydaná zpráva od amerického úřadu pro bezpečnost v silniční dopravě o loňské smrtelné nehodě automobilu Tesla se zapnutým systémem Autopilot.

Tato zpráva pro společnost dopadla více než příznivě, úřad nejenže vyloučil odpovědnost společnosti a systému autopilot, ale navíc poukázal na potenciální zvýšení bezpečnosti, kterého je možné díky systému dosáhnout. Úřad dále poukázal na to, že společnost navíc uvažovala nad tím, že uživatelé budou systém zneužívat a používat v rozporu s doporučeními. Opatření proti tomuto zneužívání implementovala do konečného designu systému.

Tesla Model 3, zdroj: Tesla

Za třetí z pozitivních faktorů je možné označit vysoké očekávání od výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku, které mají být zveřejněny 22. února spolu s celoročními výsledky společnosti. Pozitivní výsledky se očekávají zejména díky vysokému počtu vyrobených a dodaných automobilů.

Obdobná čísla prodejů a dodávek (přibližně 25 tisíc vyrobených automobilů a 23 tisíc dodaných) totiž byla reportována i ve třetím čtvrtletí, kdy Tesla navzdory očekávání vygenerovala čtvrtletní zisk ve výši 111 milionů dolarů.