Domů
Elektromobilita
Vozy s elektrickým pohonem tvořily v ČR v prvních 5 měsících 11 % trhu nových osobních aut
Plug-in hybrid BMW řady 2 2015

Vozy s elektrickým pohonem tvořily v ČR v prvních 5 měsících 11 % trhu nových osobních aut

Prodej aut na hybridní pohon kombinující spalovací motor a elektromotor se za pět měsíců roku meziročně zvýšil o 123 procent na 8632 vozů. Naopak odbyt elektromobilů o 14 procent poklesl na 988 vozidel. Vozy s elektrickým pohonem tak tvořily již téměř 11 procent celkového trhu nových osobních aut. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů, které má ČTK k dispozici.

Zájem o tzv. full hybridy, které se dobíjí jízdou, se zvýšil o 92 procent na 5880 vozů. Prodej plug-in hybridů, které čerpají elektřinu ze zásuvky, stoupl o 178 procent na 1721 vozidel. Nejprodávanější hybridní značkou byla nadále Toyota s 1994 vozy, druhá Škoda Auto prodala 1061 hybridů a třetí Ford 1027 vozů.

„O hybridní vozy je v současnosti enormní zájem. Potvrzují to naši prodejci, kteří v květnu uzavřeli rekordních 1626 zákaznických objednávek, z toho více než dvě pětiny tvořily hybridní pohony. Na rozdíl od některých konkurentů se v tuto chvíli nepotýkáme s přerušováním výroby a zároveň máme dostatek skladových vozů, takže auta jsou zákazníkům rychle k dispozici,“ řekl ČTK generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Nejvíce elektromobilů prodala domácí Škoda s odbytem 361 vozů. Z toho 297 prodaných aut tvořil nový model Enyaq, který se k prvním zákazníkům dostal až na konci dubna. Následuje Volkswagen, který prodal 135 aut, a třetí je Hyundai s 95 prodanými elektrickými vozy.

Celkový prodej aut se letos od ledna do konce května meziročně zvýšil o 21,5 procenta na 90.244 vozů. Bylo to ale stále o desetinu méně než v roce 2019.

Komentáře

(1)

Josef

14. červen 2021, 01:54

Ano elektromobilita je na vzestupu v roce 2027 budou prodeje mezi konvenčními vozy a elektromobily prakticky vyrovnané a od poloviny 30 tých let budou jasně dominovat EV. Je to vývoj správným směrem problém je, že to není přirozený vývoj, ale je to státem přikázaný vývoj. Neseme tím značná rizika, protože tato technologie bude dominovat dříve než bude zralá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.