Domů
Emise CO2
Analytici: Tvrdý Brexit by nejspíš neměl původně očekávaný silný efekt na cenu emisních povolenek
Zdroj: Pexels

Analytici: Tvrdý Brexit by nejspíš neměl původně očekávaný silný efekt na cenu emisních povolenek

Emise CO2
Bez komentáře
25. červenec 2019, 07:56
Jan Budín

Po jmenování Borise Johnsona novým premiérem spojeného království vzrůstají šance na odchod Spojeného království bez dohody, tzv. tvrdý Brexit. Analytici oslovení serverem Montel však uvedli, že opakované odkládání rozhodnutí o způsobu odchodu Spojeného království z EU dalo čas britským instalacím zahrnutým v EU ETS připravit se na variantu tvrdého Brexitu.

Bývalý londýnský starosta a ministr zahraničí Boris Johnson vzešel v úterý jako vítěz z volby nového lídra vládní Konzervativní strany a ve středu se ujmul funkce předsedy britské vlády. S nástupem Borise Johnsona do funkce premiéra přitom vzrůstá riziko tvrdého Brexitu.

Trh s emisními povolenkami zpočátku vnímal riziko tvrdého Brexitu jako signál k poklesu cen emisních povolenek v důsledku očekávaného prodeje nadbytečných emisních povolenek instalací ve Spojeném království v případě realizace tohoto scénáře.

Analytici oslovení zahraničním serverem Montel však v úterý uvedli, že tyto obavy do velké míry již pominuly, jelikož opakované posouvání rozhodnutí o způsobu odchodu Spojeného království z EU umožnilo účastníkům trhu převést přebytečné povolenky na účty v jiných zemích EU.

„Britské instalace jsou dobře připraveny. Většina z nich převedla přebytečné povolenky do kontinentální Evropy,“ řekla Bernadett Papp ze společnosti Vertis Environmental Finance.

Pappová však doplnila, že jistý pokles ceny emisních povolenek nastat může.

„Stále mohou existovat instalace, které mají povolenky na svých účtech buď proto, že nevěří v tvrdý Brexit a drží si svůj přebytek, nebo proto, že pokračují v zajištění své expozice v roce 2019,“ dodala Pappová.

Marcus Ferdinand ze společnosti Icis dodal, že se o tomto tématu již napsalo vše a že kdo ještě nyní není připraven na tvrdý Brexit, tak nebude pravděpodobně připraven nikdy.

„Pro účastníky ETS je to v této chvíli více o oceňování sentimentu než o jakýchkoliv dalších fundamentech. Všechno bude záviset na finálním tvrdém/měkkém/žádném Brexitu,“ uvedl Ferdinand.

Ferdinand dodal, že lze očekávat cenové reakce na zvolení Johnsona a očekávanou rezignaci klíčových ministrů.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Do roku 2050 vzroste poptávka po energii o 15 procent, ExxonMobil ji pomůže naplnit pomocí řešení s nižšími emisemi uhlíku
23. květen 2022, 23:00
Přebytek emisních povolenek na trhu poklesl meziročně o 130 milionů kusů
20. květen 2022, 05:26
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se