Domů
Emise CO2
BloombergNEF: Cena emisních povolenek bude i nadále volatilní
průmyslové emise

BloombergNEF: Cena emisních povolenek bude i nadále volatilní

Emise CO2
1 komentář
19. květen 2019, 12:50
Jan Budín

Cena emisních povolenek zaznamenala v únoru významný propad podobný tomu listopadovému z loňského roku. Aktuálně se pohybuje kolem 25 EUR/t CO2, avšak podle hlavního analytika pro emisní obchodování v BloombergNEF je i ve zbytku letošního roku pravděpodobná vysoká volatilita způsobená vnitřními i vnějšími nejistotami.

Cena emisních povolenek byla v prvních měsících letošního roku vysoce volatilní, když nejdříve v lednu vzrostla až na hodnotu 25,3 EUR/t CO2 a poté na konci února klesla na hodnotu 18,8 EUR/t CO2, aby se následně opět vrátila k hranici 25 EUR/t CO2.

Podle Jahna Olsena, hlavního analytika pro emisní obchodování v BloombergNEF, by měla vysoká volatilita ceny emisních povolenek být pozorována i ve zbytku letošního roku, přičemž průměrná cena za letošní rok by měla být 24,7 EUR/t CO2. Olsen však upozorňuje, že možný rozsah, ve kterém se na konci letošního roku může cena emisních povolenek pohybovat, je mezi 22 a 36 EUR/t CO2.

Vývoj ceny emisních povolenek v letošním roce a výhled pro letošní rok. Zdroj: BNEF
Vývoj ceny emisních povolenek v letošním roce a výhled pro letošní rok. Zdroj: BloombergNEF

Olsen dodává, že vývoj ceny emisních povolenek je obtížně předvídatelný kvůli nízké korelaci s tradičními indikátory, jako je cena energetických komodit.

„Kvůli tomu je třeba dívat se na jiné faktory než na fundamenty na energetickém trhu, abychom pochopili, co se stalo a co se stane v roce 2019,“ uvádí ve svém komentáři Jahn Olsen, hlavní analytik pro emisní obchodování v BloombergNEF.

Vystrašení spekulanti vs. fondy a banky s víceletými investičními horizonty

Jahn Olsen upozorňuje na skutečnost, že cenové výkyvy v letošním roce byly způsobeny více událostmi a riziky než klasickými fundamenty.

„Rozhovory s obchodníky a dalšími zdroji nás vedou k domnění, že pokles během ledna a února byl způsoben prodejem povolenek jedním nebo více spekulanty, kteří zažili špatný start do nového roku. Cena následně v březnu znovu vzrostla, jelikož kupující s více býčím pohledem vnímali poměrně nízkou cenu jako příležitost,“ uvedl Olsen.

Prudký růst ceny povolenek v březnu a dubnu nebyl účastníky trhu dle Olsena očekáván, jelikož většina krátkodobých indikátorů ukazuje spíše směrem dolů.

„Riziko brexitu, větší míra přechodu z uhlí na zemní plyn kvůli uvolněnému trhu s plynem, možná ekonomická recese, zvýšená dodávka z Polska a ostatních evropských zemí a rostoucí počet překrývajících se politik, jako je německý odklon od uhlí, patří mezi faktory, které mohou v příštích 18 měsících tlačit cenu povolenek směrem dolů,“ dodává Olsen.

Co tedy drží cenu povolenek nad  hranicí 20 EUR/t CO2? Podle Olsena je nejvíce pravděpodobnou příčinou dlouhodobý býčí pohled některých investorů, jako jsou investiční fondy a banky s víceletým investičním horizontem.

I přes výše uvedené však Olsen dodává, že je téměř nevyhnutelné, že cena povolenek bude i ve zbytku roku 2019 a v roce 2020 volatilní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hajek
19. květen 2019, 22:00

Takže jsme se dozvěděli, co dávno víme. Cena povolenek je značně volatilní a prakticky nepredikovatelná. Jde tedy nepochybně o skvělý nástroj na podporu investic :-). Zato různí tradeři, spekulanti a hejna analytiků, co za těžké prachy predikují, že povolenka bude volatilní, si přijdou na své. Nejvyšší čas s tímto nesmyslem skoncovat a zavést univerzální uhlíkovou daň.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se