Domů
Emise CO2
Cena povolenek pokořila 10leté maximum, táhne ji poptávka v sektoru výroby elektřiny
Zdroj: Pixabay

Cena povolenek pokořila 10leté maximum, táhne ji poptávka v sektoru výroby elektřiny

Cena emisních povolenek nadále roste a v pondělí dosáhla 10letého maxima 21,79 EUR/t CO2. Podle zahraničního serveru Platts má na pokračující růst ceny emisních povolenek vliv zejména vysoká poptávka v sektoru výroby elektřiny a nízká nabídka v primárních aukcích.

Cena emisních povolenek s dodávkou v prosinci letošního roku dosáhla v pondělí na burze ICE (Intercontinental Exchange) 10letého maxima 21,79 EUR/t CO2.

Důvodem pokračujícího růstu ceny emisních povolenek je podle Platts na jedné straně vysoká poptávka v sektoru výroby elektřiny a na straně druhé nízká nabídka, a to jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

Zobchodovaný objem povolenek v primárních aukcích, v rámci kterých jsou vypouštěny na trh nové povolenky jednotlivých členských států, poklesl v srpnu ve srovnání s červencem o 48 % na 46,6 mil. t CO2. Trh dále reaguje na očekávaný dlouhodobý pokles nabídky vlivem zavedení tzv. rezervy tržní stability v příštím roce.

Poptávku táhne zlepšená ekonomika provozu německých uhelných elektráren

Na straně poptávky táhnou podle Platts cenu emisních povolenek vzhůru provozovatelé uhelných elektráren, kteří si zajišťují emisní povolenky pro forwardový prodej elektřiny.

Hrubá provozní marže německých černouhelných elektráren (tzv. clean dark spread – CDS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy z prodeje elektřiny a výdaji na palivo a nákup emisních povolenek, je aktuálně výrazně vyšší než hrubá provozní marže elektráren spalujících zemní plyn (tzv. clean spark spread – CSS).

CDS pro nadcházející měsíc pro černouhelné elektrárny pracující s 35% účinností dosáhl podle Platts v pátek 2,09 EUR/MWh. Ještě 10. srpna byla přitom hodnota tohoto ukazatele -1,21 EUR/MWh. CDS pro nadcházející čtvrtletí dosáhl v pátek hodnoty 2,64 EUR/MWh.

V případě účinnějších černouhelných elektráren pracujících s 45% účinností byl v pátek CDS pro nadcházející měsíc 9,7 EUR/MWh. CDS pro nadcházející čtvrtletí pro tyto elektrárny dosáhl v pátek hodnoty 10,2 EUR/MWh.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.