Domů
Emise CO2
Čína chce zrychlit transformaci energetiky. Má být však dodržen princip "vybudovat nové před zničením starého"
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Čína chce zrychlit transformaci energetiky. Má být však dodržen princip "vybudovat nové před zničením starého"

Emise CO2
19 komentářů
21. říjen 2022, 06:33
Jan Budín

Čína plánuje urychlení rozvoje "nového energetického systému" a chce hrát aktivní roli v globálním boji proti změně klimatu. Prezident Si Ťin-pching to podle zahraničního serveru Platts uvedl při své zahajovací řeči na 20. sjezdu komunistické strany Číny.

Představení plánů v oblasti ochrany životního prostředí a transformace energetického sektoru tvořilo podle Platts až překvapivě velkou část Si Ťin-pchingovi zahajovací řeči.

"Měli bychom podpořit hlubokou energetickou revoluci, zdokonalit čisté a účinné využívání uhlí, zrychlit rozvoj nového energetického systému a aktivně se účastnit globální reakce na změnu klimatu," uvedl čínský prezident.

Si Ťin-pchingovi komentáře směrem k transformaci energetiky zdůraznily důležitou roli nových zdrojů a paliv v budoucím hospodářství země, včetně technologií na zachycování emisí CO2 či výrobu vodíku.

Transformace energetiky má být postupná a dobře organizovaná

Přechod na nízkouhlíkové zdroje energie by měl být proveden postupně tak, aby byla zajištěna stabilita energetického systému a bezpečnost dodávek energie.

"Měli bychom aktivně a stabilně podporovat dosažení maxima uhlíkových emisí a následně uhlíkové neutrality, a to na základě dostupnosti energie a zdrojů. Abychom dodrželi princip "vybudovat nové před zničením starého", musíme dosáhnout maxima emisí postupným a dobře organizovaným způsobem," dodal Si Ťin-pching.

Podle Platts tak s ohledem na přerušovanou dodávku elektřiny ze solárních a větrných elektráren bude zřejmě uhlí hrát ještě dlouhou dobu významnou roli v čínském elektroenergetickém mixu.

"Situace se může změnit pouze za předpokladu, že potenciální technologie pro akumulaci energie překonají existující překážky a vstoupí do fáze komercializace," dodal Platts.
Čína se v září 2020 zavázala k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Mezistupněm na cestě k uhlíkové neutralitě má být dosažení vrcholu objemu vypouštěných emisí skleníkových plynů, a to do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Ivan Švančara
21. říjen 2022, 07:17

zeleni europania na skusy do cervenej Ciny? Tak hlboko sme museli klesnut?

Milan Vaněček
21. říjen 2022, 11:57

Je to smutné, že Čína musí mistrovat Evropskou unii v tak elementární pravdě, že, cituji: Má být však dodržen princip "vybudovat nové před zničením starého".

Snad se EU včetně ČR poučí.

Antonín Mikeš
21. říjen 2022, 13:51

Nebyl jste to vy kdo tu hlásal, že ty JE, které vůbec neumí snížit výkon nebo nejdou vypnout, konečně přestanou překážet v síti moderním OZE, které by je stejně během pár let ekonomicky zlikvidovaly?

Heap
21. říjen 2022, 14:05

A navíc, že odstavování stávajích zdrojů není problém, Němečtí inženýři to mají přece dokonale propočítané.

Petr prochaska
21. říjen 2022, 12:41

EU i Čína chtějí snižovat emise, ale mají jiný přístup.

Čína staví jen takové OZE, které jsou schopné cenově konkurovat konvenčním zdrojům i bez dotací.

Milan Vaněček
21. říjen 2022, 14:12

ad Petr Procházka:

Čína staví všechny obnovitelné zdroje (a i jaderné zdroje). Zkrátka: "nezáleží jestli je kočka černá či bílá, jen když chytá myši".

A uhelné zdroje začne omezovat až za 10 let, potřebuje se dál rozvíjet.....

ad Antoním Mikeš: nefabulujte, samozřejmě neustále říkám: staré zdroje nechat dožít (a teď, po "francouzské jaderné viróze" říkám i "a musíte je dobře udržovat!").

A o NOVÝCH JE říkám, že budou moc drahé, při ceně elektřiny přes 200 EUR/MWh by ještě mohly existovat (kdyby je dokázali v EU rychle stavět-to vidíme že nedokáží), ale cena půjde zpět pod 200 EUR/MWh (v 2022 cenách, budoucí inflaci neumím předvídat). A to znamená: stavět co nejvíce FVE a VtE, které jdou hluboce pod 100 EUR/MWh, viz PPA. A udržovat (a nerušit) ty ostatní.

Nejdříve vybudovat OZE včetně akumulace a pak likvidovat ty staré, dosloužilé elektrárny.

richie
22. říjen 2022, 12:41

trochu konzistencie vo vyjadrovani by neuskodilo (predpokladam, ze nejde o zamerne zahmlievanie a nekorektnu diskusiu)

..Nejdříve vybudovat OZE včetně akumulace a pak likvidovat ty staré, dosloužilé elektrárny.

A o NOVÝCH JE říkám, že budou moc drahé..

..stavět co nejvíce FVE a VtE, které jdou hluboce pod 100 EUR/MWh..

a teraz k tomu par faktov:

- v nemecku aukcie na OZE sustavne stupaju (ceny, pocet zaujemcov sustavne klesa) .. aktualne onshore a FVE atakuju 60EUR/MWh a offshore 100EUR/MWh (a aj to na len uz existujucich/pripravenych lokalitach v novych a vzdialenejsich lokalitach ta cena hravo prekroci aj 120ERU/MWh)

- LCOE podla poslednej analyzy EIA: nove JE 80~90 $/MWh a pre batery storage ~120$/MWh

teda nove stabilne zdroje EE vo forme FVE ci VTE s akumulaciou este dlho nebudu pod 100EUR/MWh (a uz vobec nie hlboko - mozno bude skor studena fuzia)

Maly Jarda
21. říjen 2022, 13:26

Holt v Číně nevládnou americké kádry .. proto si tam neničí vlastní energetiku a ekonomiku

Michal K.
21. říjen 2022, 20:34

medzi Cinou a EU su 2 podstatne rozdiely:

- v Cine v energetike aspon trocha pouzivaju rozum

- USA si nedovoli Cinanom vyhodit do luftu akekolvek produktovody.

No vysledok sa musi dostavit

Xoor
23. říjen 2022, 07:05

No je zajímavé, že ti zlí amaričané vyhodí komplet NS1 a zrovna jen polovinu NS2, který jim tak ležel v žalůdku, a vyjadřovali se, že jestli ten hodný rus vstoupí na ukrajinu, že jej zničí. Asi jsou navíc strašně neschopní no...

Michal K.
24. říjen 2022, 11:40

tak oni im lezali v zaludku oba NS, o tom zadna.

A znicenie 3 zo 4 vetvi, by som rozhodne nepovazoval za neschopnost.

PetrD
24. říjen 2022, 12:49

https://tinyurl.com/m8tjka9

Jenomže, jak vidno z odkazu, to nejsou jediné incidenty. Vyvolávání chaosu a strachu v EU před zimou je v zájmu pouze jediného státu, a ten začíná na R.

Pavel K
24. říjen 2022, 13:57

Je rok 2022, pokud by chtěli, zničí všechny větve, Za nepovažovat za neschopnost byste to mohl tak v 1939 a nebo u ne moc dobře vybavených či vycvičených skupin.

Zkuste jiný argument, proč by to měly udělat USA, tenhle neobstojí.

Richard Vacek
22. říjen 2022, 06:48

Bída EU je vidět i na vývoji spotřeby elektřiny. Dnes je v Číně spotřeba elektřiny na osobu podobná jako v Česku. Ale zatímco u nás od roku 1990 téměř stagnuje (+15%), v Číně stoupla 11x. Proto v Číně budují jakékoliv zdroje, protože je potřebují.

V USA je spotřeba elektřiny zhruba dvojnásobná než u nás a od roku 1990 stoupla o 40%.

PetrD
22. říjen 2022, 09:13

Ještě dodejte výrobu oceli na hlavu a budeme doma.

Richard Vacek
22. říjen 2022, 19:27

Škoda, že to nedodáte vy abychom se dozvěděli něco nového. Já jsem zvolil elektřinu právě proto, že je pokládána za nejušlechtilejší druh energie.

PetrD
22. říjen 2022, 20:12

No, byly doby, kdy tím obojím vládnoucí vrstva dokazovala vyspělost státu.

Nicméně. Já jsem v uplynulých letech vyměnil všechny spotřebiče za úsporné, a snížil svoji spotřebu. Nepokládám to ale za důkaz poklesu životní úrovně, spíše naopak.

richie
24. říjen 2022, 09:30

realne cisla za rok 2021:

Cina : 30,322 kWh (+33% za 10rokov)

Czechia: 43,453 kWh (-9% za 10rokov)

Germany: 41,854 kWh (-9% za 10rokov)

teda nemci s este nizsou spotrebou EE na osobu su uz asi uplny chudaci..

Anton Meško
24. říjen 2022, 09:33

Ako vidím zhodneme sa na tom, že Nemcom v zelenej odbočke chýba v Číne uplatňované pravidlo, vybudovať nové, pred zničením starého. Inak povedané neodstavovať jadrovky, pokiaľ nie sú dostatočné nové zdroje, ktoré plnohodnotne nahradia výpad výroby elektriny z odstavených jadroviek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se