Čína: Uhlíkové clo na hranicích EU ohrozí přátelské vztahy při klimatických vyjednávání

DomůEmise CO2Čína: Uhlíkové clo na hranicích EU ohrozí přátelské vztahy při klimatických vyjednávání

Zavedení uhlíkového cla na hranicích Evropské unie, jakožto opatření, které je nyní hojně diskutováno v rámci nové Evropské komise, by mohlo narušit vztahy s Čínou. Naznačil to poradce čínského klimatického vyjednávacího týmu. Daň by zvýšila cenu čínských výrobků na evropském trhu.

Nový kabinet Ursuly von der Leyenové uvažuje o zavedení uhlíkového cla (tzv. carbon border tax), které by zohlednilo uhlíkovou stopu zboží, které by bylo do Evropy importováno ze třetích zemí.

Evropská komise tím chce nejen ukázat, že to s ochranou klimatu myslí vážně, především ale opatření opodstatňuje nutnost ochránit unijní průmysl a výrobce zboží. Ti jsou v současnosti znevýhodněni oproti jiným soutěžitelům ze zemí mimo EU, jelikož výroba je pro ně kvůli zpřísňující se environmentální regulaci náročnější a dražší. Oproti tomu jejich konkurenti v zemích s méně tvrdými politikami v oblasti životního prostředí mohou podobné zboží vyrobit veskrze levněji. Příkladem tohoto zboží může být například ocel.

Čínský zástupce účastnící se klimatického vyjednávání v Madridu nyní prohlásil, že zavedení podobného opatření by mohlo narušit probíhající klimatická vyjednávání. Pařížská dohoda je dle Číňanů úmluvou založenou na mnohostrannosti a dobrovolné účasti zemí, které vzájemně spolupracují.

He Jiankun, který čínskou delegaci doprovázel na jednání stran Rámcové úmluvy o změně klimatu, které se letos v prosinci konalo ve Španělsku, uvedl, že bude-li opatření zavedeno, mohlo by vyvolat nejistotu a způsobit újmu evropskému trhu. Zavedení politik efektivně bránících importu z Číny by dle čínského zástupce totiž mohlo ovlivnit “přátelskou atmosféru spolupráce v procesu vyjednávání v oblasti změny klimatu”.

Zavedení uhlíkového hraničního cla je součástí Evropského zeleného údělu – souboru opatření, která v nedávné době představila nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dle Komise je clo reakcí na výrobky pocházející ze zemí, které neadekvátně reagují na hrozby spojené se změnou klimatu.

Zdroj úvodního obrázku: pxfuel.com