Domů
Emise CO2
Emise CO2 v zemích EU v prvním čtvrtletí letošního roku i přes růst ekonomiky klesly
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Emise CO2 v zemích EU v prvním čtvrtletí letošního roku i přes růst ekonomiky klesly

Země Evropské unie vyprodukovaly v prvním čtvrtletí letošního roku 941 milionů tun ekvivalentu CO2, což představuje téměř 3% pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Eurostat upozornil, že pokles emisí skleníkových plynů nastal při růstu ekonomiky, když hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,2 %.

Podle Eurostatu byly v Evropě hlavním emitentem v prvním čtvrtletí domácnosti s 24% podílem. Následoval zpracovatelský průmysl (20 %), energetika (19 %), zemědělství (13 %) a doprava ( 10 %).

"Data ukazují, že ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2022, poklesly emise v 5 z 9 hospodářských sektorů. Největší pokles byl zaznamenán v energetice (-12,3 %). Sektorem s největším růstem byla naopak doprava (+7,2 %)," uvedl Eurostat.

Vývoj emisí CO2 a HDP v zemích EU. Zdroj: Eurostat

ČR jednou z 6 zemí, kde poklesly emise i HDP

Data zveřejněná Eurostatem ukazují, že emise skleníkových plynů poklesly ve sledovaném období téměř ve všech členských státech Evropské unie. Výjimkou byly Irsko (+9,1 %), Lotyšško (+7,5 %), Slovensko (+1,9 %), Dánsko (+1,7 %), Švédsko (+1,6 %) a Finsko (+0,3 %). Ve všech těchto zemích rostly emise společně s hrubým domácím produktem.

Meziroční změna emisí skleníkových plynů a hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí 2023. Zdroj: Eurostat

"Z 21 zemí EU, které své emise CO2 snížily, pouze 6 zaznamenalo současný pokles HDP (Česká republika, Estonsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko a Polsko), to znamená, že 15 evropských zemí (Portugalsko, Chorvatsko, Belgie, Malta, Francie, Španělsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Itálie, Kypr, Řecko, Slovinsko a Bulharsko) zvládlo snížit své emise a současně navýšit HDP," dodal Eurostat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Zbyněk Poisl
26. srpen 2023, 14:30

A hned se prudce ochladilo!!! Už je jenom 30st. C.

Milan Vaněček
26. srpen 2023, 15:16

Zcela bezvýznamná data z hlediska ochrany přírody a člověka. Kdy už se začneme řídit tím, co je pro lidi a přírodu důležité.... (mír, harmonie s přírodou, odstranění bídy ve světě)

Petr
26. srpen 2023, 16:50

Jojo, nechť jsou všechny bytosti šťastny, že :-)

Milan Vaněček
26. srpen 2023, 17:14

Ano, "pursuit of happiness" je známá citace z USA deklarace nezávislosti

Jan Veselý
27. srpen 2023, 18:00

Mě by úplně stačilo, aby karma/boží mlýny fungovali o kus rychleji a spolehlivěji.

Miloslav Černý
26. srpen 2023, 21:40

Každý je strůjce svého štěstí (jak si kdo ustele tak si i lehne). Tak to platí i pro lidstvo samé. Není co řešit.

Jan
26. srpen 2023, 18:28

Takže obsah CO2 ve vzduchu už není 0,04% ale jen 0,04%

De Carbon
26. srpen 2023, 22:51

Nejake promile vubec nic nerikaji. Dulezite je, kolik molekul CO2 stoji v ceste infrazareni z povrchu zemskeho az na hranici vesmiru. Pri ceste dejme tomu 50km tech molekul bude asi vic nez ty desetiny promile naznacuji. Podobny jev, ale s obracenym efektem muzeme pozorovat u ozonove diry. Staci aby koncentrace ozonu byla o neco nizsi diky ruznym lidskym cinnostem a nebezpecne UV zareni poskozuje zivot na zemekouli. Ale jak rika klaus a podobni pomatenci, lidi za nic nemuzou.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 17:47

Četl někdo ten Klausův výplod "Modrá, nikoliv zelená planeta"?

Já to zkusil, nešlo to vůbec číst. A potom, co prohlásil, že za snížení emisí škodlivin do ovzduší v 90. letech stál v Česku svobodný trh, jsem tu knihu zavřel a vrátil.

Klaus byl u toho jako ministr a následně jako předseda vlády, když se schvalovaly emisní limity, když se z výnosů privatizace, tj. ze státního rozpočtu, financovala opatření na snížení emisí, když se uzavíraly mezinárodní smlouvy o transferu technologií na snížení emisí. A pak si pustil hubu plnou ideologických keců tvrdících přesný opak na špacír.

Petr Hariprasad Hajič
24. prosinec 2023, 04:31

Klausovi nikdy nešlo o pravdu nebo o nějaké lepší životní podmínky pro občany. A už vůbec ho nezajímá ekologie. On chce být jenom vidět a slyšet a koupat se na vlnách popularity. Populisticky se bude vyjadřovat ke kontroverzním tématům takovým způsobem, aby se vymezil, oslovil a zaujmul. Nehledejte v tom nějakou jinou logiku. Není tam a nemá cenu s ním ani diskutovat. Jemu o pravdu nebo nějaké environmentální cíle nikdy nešlo.

Pravoslav Motyčka
26. srpen 2023, 21:59

Co se týče HDP pak ten je v tomto případě špatný ukazatel , protože ukazuje jen co kupuje a to že se topí za 3 násobek ceny co před 2 lety neznamená , že vzrostla životní úroveň, ale přesný opak. Asi největší problém je teď v tom , že ty levné energie už se nikdy nevrátí , protože Rusko nám už žádné levné zdroje nedodá a bude se přecházet na mnohem dražší zdroje než se tomu plně přizpůsobí celá ekonomika včetně budov , tak to bude trvat desítky let a celou tu dobu to bude mít negativní dopad na růst HDP a životní úroveň lidí. Paradoxní je , že emise CO2 na obyvatele mohly být dnes mnohem nižší kdyby nenastal útlum jaderné energetiky , která se měla budovat za rozumných bezpečnostních standardů . Státům by pak stačilo podporovat rozvoj teplovodů z jaderných elektráren a díky levné elektřině by většina budov postupně přešla na tepelná čerpadla , tím by se ekonomika zbavila asi 2/3 emisí CO2 navíc s kladným dopadem na životní úroveň obyvatel. Místo toho státy nejdříve zdražily stavbu nových JE , tím zastavily rozvoj celého odvětví a pak v části EU došlo k likvidaci už postavených JE. Místo toho jsou podporovány OZE u nás zejména FVE ,které jsou sice ekologičtější pokud jsou na střechách budov , ale nemohou nahradit objemem výroby fosilní zdroje , výsledkem jsou drahé energie a poškození celé ekonomiky EU a pád životní úrovně občanů. Státy navíc stále ještě kalkulují s tím ,že OZE mohou za ekonomicky reálných podmínek nahradit všechny ostatní zdroje energie, přitom na to zatím neexistuje technika a ani není taková technika na obzoru. Celé to navíc zhoršují USA , které ve snaze zajistit si vojenskou převahu ve světě cíleně poškozují jiné ekonomiky a národy s cílem zajistit si nad nimi technologickou převahu , tím byla zničena důvěra a zpřetrhány dodavatelské řetězce což uškodilo světovou ekonomiku nejvíce právě EU.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 17:58

Můžete si zajet plivnout na hrob Reaganovi a Thatcherové. To oni naplno rozjeli takové ty hnusy jako je liberalizace a demonopolizace trhů s energiemi. Dokud vše dělaly a řídily státní podniky, resp. národní monopoly s garantovanými zisky, měla jaderná energetika šanci.

A taky jděte plivnout na hrob všem popíračům globální změny klimatu z 80. a 90. let. Mohli jsme dnes být o mnoho dál, kdyby to celé nesabotovali. V té době byla jaderná energetika jedním z top řešení. Její hlavní současná konkurence nebyla v té době vůbec připravená na mainstream.

Pravoslav Motyčka
28. srpen 2023, 00:03

Víte co má společného Reagan a Thatcherová oni představovali konzervativní politický proud, který dnes je potlačován v podstatě kriminalizován. Tehdy byl svět ještě v pořádku. Liberalizace vůbec nesouvisí s výstavbou JE. Právě liberáti vašeho typu jsou ti kdo způsobili současné problémy. Zelená ideologie je jedním z výplodů současného post demokratického systému. OZE nejsou v našich podmínkách žádnou alternativou klasické energetiky FVE pomohou jednotlivcům , firmám nebo obcím.

Státu přitíží , protože ten musí zajistit energii 24/7 a to tyto zdroje neumí, takže stát musí budovat klasické zdroje , které budou ale dražší , protože budou mít menší počet provozních hodin.

Jan Veselý
28. srpen 2023, 06:42

:-) Už vidím jak někdo kriminalizuje v GB vládnoucí hnutí. Kdo konkrétně je kriminalizován? Sorry, ale těmihle řečmi akorát prezentujete svou neznalost na poli techniky, ekonomiky i politiky. Prakticky každá vaše věta je nesmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se