Domů
Emise CO2
Evropa bude ukládat uhlík pod zemí: Přehled CCS projektů
Německá uhelná elektrárna Jänschwalde včetně navrhované demonstrační jednotky pro zachytáváníí a ukládání oxidu uhličitého- Zdroj: Vattenfall
Zdroj: Vattenfall

Evropa bude ukládat uhlík pod zemí: Přehled CCS projektů

Evropa se snaží naplnit své ambiciózní klimatické cíle. V rámci odstraňování emisí oxidu uhličitého z průmyslu plánuje také zachytávat a ukládat uhlík pod zem, a to pomocí technologií CCS a CCU

Počet projektů a společností zaměřených na zachytávání a ukládání uhlíku v Evropě významně roste, jak nedávno informovat server Reuters. Zájem o zachytávání uhlíku přímo v průmyslových areálech a jeho následné uložení nebo zapracování do nových produktů je vyvolán mimo jiné i rostoucími náklady na povolenky na emise oxidu uhličitého v EU ETS, které od začátku letošního roku kolísají okolo 100 eur za tunu.

Projekty CCS a CCU (carbon capture and storage / utilisation) se zaměřují na vývoj a aplikaci technologií, které zachytávají emise uhlíku přímo u zdroje (například na komínu) nebo i ze vzduchu (tuto energeticky náročnou technologii vyvíjí kupříkladu švýcarská společnost Climeworks).

Podle vědců je třeba technologie CCS implementovat ve velké míře, aby se, v souladu s Pařížskou dohodou, podařilo v tomto století udržet růst průměrné globální teploty pod 2 stupni Celsia. Tento článek shrnuje status projektů zaměřených na zachytávání uhlíku v Evropě a přináší přehled hlavních hráčů v na tomto novém odvětví.

Norsko

Norsko je jednoznačným lídrem v oblasti CCS. Northern Lights, společný projekt společností Equinor, TotalEnergies a Shell, plánuje od poloviny roku 2024 začít vtlačovat až 1,5 milionu tun CO2 ročně do slaných vodonosných vrstev poblíž plynového pole Troll. V závislosti na poptávce pak plánuje od roku 2026 zvýšit kapacitu skladování na 5 až 6 mil. t/rok.

Equinor dále plánuje projekt Smeaheia v Severním moři s potenciálem vtláčet až 20 mil. t/rok od roku 2027/2028. Společnost Equinor uvažuje o vtláčení CO2 zachyceného z vlastní výroby vodíku a také od některých průmyslových zákazníků v Evropě.

Například německá společnost Wintershall Dea plánuje v Severním moři dva projekty na uložení až 5 milionů a 7 milionů tun CO2 ročně.

Projekt CCS Northern Lights společnosti Equinor.

Spojené království

Společnosti Storegga, Shell a Harbour Energy a North Sea Midstream Partners pracují na projektu Acorn CCS u pobřeží Skotska, jehož cílem je vybudovat úložiště s roční kapacitou 5 až 10 mil. tun CO2 ročně do roku 2030.

Společnosti RWE, Phillips 66, VPI a West Burton Energy plánují v oblasti vyčerpaného plynového pole Viking v jižní části Severního moře ukládat do roku 2030 až 10 mil. tun CO2.

Britský BP pracuje na projektu Northern Endurance, v rámci kterého vybuduje infrastrukturu pro přepravu a ukládání přibližně 20 mil. t/rok CO2 pod mořským dnem v jižní části Severního moře od roku 2030.

Nizozemsko a Dánsko

Porthos, projekt přístavu Rotterdam, Gasunie a EBN, má za cíl uložit 2,5 mil. tun CO2 ročně ve vyčerpaných nizozemských plynových polích v Severním moři. Veškerá kapacita úložiště již byla smluvně zajištěna čtyřmi průmyslovými partnery: Air Liquide, Air Products, ExxonMobil a Shell.

Bifrost, projekt vedený společností TotalEnergies, si klade za cíl vtlačit do vyčerpaných plynových polí Harald v dánském Severním moři od roku 2027 až 3 mil. tun CO2 za rok a do roku 2030 zvýšit kapacitu na více než 10 mil. tun za rok. Na projektu se podílí také dánská společnost Orsted, která provozuje mořské plynovody

Kromě severských zemí a Spojeného království plánuje ukládání uhlíku pod zem například i Německo. Technologie má podporu v Bruselu a je vnímána jako klíčová pro dosažení cílů Pařížské dohody.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Zbyněk Poisl
14. duben 2023, 17:56

Příroda to umí mnohem efektivněji a zadarmo. Jen jí v tom člověk nesmí bránit.

Pravoslav Motyčka
14. duben 2023, 23:50

Bez ohledu na emise CO2 se teď bude prudce ochlazovat aby se pak zase oteplilo a okolo roku 2500 bude o 2,5° tepleji než dnes. Takže místo CCS by bojovníci s klimatem měli spíše pohybovat s Jupiterem , který řídí sluneční aktivitu to by totiž skutečně pomohlo..... Jen tak pro zajímavost na Marsu stoupla průměrná tepla za 30 let o 0,65° C . Takže podle oteplovačů jsou tam asi Marťani a pálí fosilní paliva ..... :)

Jimi
15. duben 2023, 10:37

Ze se bude ochlazovat tady tvrdite uz ctyri roky a furt nic, mozna je na case zmenit mantru ;)

Pravoslav Motyčka
15. duben 2023, 21:38

Já nic netvrdím vycházím jen z prací vědců první práce, které jsem četly byly z 80 tých letech 20. století kdy na základě pohybu planet byla předpovězeno , že okolo roku 2030 bude mnohem chladněji . (1982 Dr. Theodor Landscheidt) určeno to bylo na základě pohybu planet, protože je známo že gravitace planet mění tepelný výkon slunce. Tento jev vysvětlila až Zharková (2015) a namodelovala tím aktivitu slunce několik tisíc let do minulosti i budoucnosti minulost jí vyšla z 97% přesností. Vzhledem ke změně teplot v minulosti a změně sluneční aktivity v moderním maximu můžete velmi přesně určit vliv skleníkových plynů a tím i emisí CO2. Nemusíte s názory těchto vědců souhlasit , ale upřímně řešeno neznám argumenty , které by jejich závěry vyvrátili, zejména Zharková je v podstatě neprůstřelná. Ale jinak máte pravdu zatím se neochlazuje. Ochlazování začne velmi zvolna příští rok v roce 2027 už bude klima citelně chladnější a v roce 2030 to už bude pravá malá doba ledová. Teploty u nás padnou tak o 2°. (globálně ne o tolik) To je jako přestěhovat se o 300 metrů výše. To je jako kdybyste se z Jihlavy přestěhoval do nějaké Šumavské vesnice. A nebo z nížiny do Karlových varů. Z tohoto pohledu pro člověka co má dům a zahradu není špatné uvažovat o investici do skleníku.

feliz navidad
15. duben 2023, 08:30

Kolik energie je potřeba k uložení/zachycení 1t CO2?

A kolik celá ta sranda bude stát? Švýcaři (Climeworks) slibují, že za každé 1€, které jim pošlete, odstraní 1kg CO2.

Baton David
15. duben 2023, 10:43

a věděli ste že co2 zpracovává vegetace? a čím je koncentrace co2 vyšší, tím vyšší je efektivita fotosyntezy, a to i za vyšších teplot než standartní meze 27°C. Ve sklenících s řízenou atmosférou to dotují i na 5% co2 (= 50 000 ppm). Kdyby ekonáckům záleželo na klimatu, nezaměří se spíš na rozšiřování vegetace na úkor pouští? nezaměří, protože z dotačního cecíku chutná přece lépe

Jiří Vlach
15. duben 2023, 13:48

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vždycky mě fascinuje, když komentující přijde s "objevem" který se učí tak ve 4té třídě :D Efektivita fotosyntézy je pak mizerná ve všech případech. Zkuste sklidnit hormon, přestat používát různé formy "nácků" a zymyslete se nad tím, co o tom opravdu víte.. A jestli vlastně nejste jen obyčejný blbec :)
.

Baton David
15. duben 2023, 15:04

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

chcete snad říct že odchyt co2 z atmosféry a rozklad a ukládání pod zem bude účinnější než fotosyntéza? abyste tím blbcem pak nemusel označovat sebe
.

Baton David
16. duben 2023, 11:53

nemyslím si že bych porušil pravidla diskuse, jestli ano je to tedy z mé strany poprvé a dám si pozor, na diskutujícího sem nijak neútočil ani ho ničím nenazýval, jen sem zmiňoval že pokud se domnívá že je fotosyntéza tak málo účinná tak se tím co použil on může nazvat sám. Jinak je pro zvýšení efektivity fotosyntézy používáno skleníků s řízenou atmosférou, někdy až do koncentrací 5% to je 50 000 ppm co2

John Mcclane
16. duben 2023, 08:06

V ČR nic? Někde jsem zahlédl, že MND Mr. Komárka by rádo využilo staré ropné vrty na Moravě...

Pravoslav Motyčka
18. duben 2023, 00:06

Jen tak pro zajímavost :

V Praze byla průměrná teplota v lednu během poslední malé doby ledové odhadována kolem -5°C až -6°C, zatímco dnes se pohybuje kolem 0°C. V únoru byla průměrná teplota odhadována kolem -3°C až -4°C, v březnu kolem 0°C až 1°C, v dubnu kolem 4°C a v listopadu a prosinci kolem -2°C až -3°C. Nicméně, tyto hodnoty jsou pouze odhady a mohou se lišit v závislosti na konkrétním období.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se