Domů
Emise CO2
IEA: Během pandemie nebylo uděláno dost pro urychlení transformace energetického sektoru
Zdroj: Pixabay

IEA: Během pandemie nebylo uděláno dost pro urychlení transformace energetického sektoru

Globální emise oxidu uhličitého energetického sektoru v prosinci 2020 v porovnání se stejným období předešlého roku vzrostly o 2 %, jak vyplývá z březnového reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA). IEA dále varovala, že se emise CO₂ v některých státech dostávají nad úroveň z doby před vypuknutím koronavirové pandemie.

Meziroční pokles emisí CO₂

Mírný vzestup emisí CO₂ na konci loňského roku reflektoval dle IEA náznak pozvolného ekonomického oživení. Globální emise byly v prosinci 2020 o 60 miliónů tun vyšší než v prosinci předešlého roku.

Krize COVID-19 zapříčinila největší meziroční pokles globálních emisí energetického sektoru od druhé světové války, jak ukazují dnes zveřejněná data IEA, ale celkový pokles, přibližně o 6 %, maskuje velké rozdíly v závislosti na regionu a čase,“ uvádí IEA ve svém prohlášení s odkazem na růst emisí na konci roku.

Dle agentury vedlo k růstu emisí ekonomické oživení světové ekonomiky, čímž hlavní ekonomiky zvýšily svou poptávku po energii, ale významná politická opatření na podporu čisté energetiky chyběla. U mnoha ekonomik se tak předpokládá překročení hodnot z období před pandemií, alespoň co se týče emisí CO₂.

„Opětovný nárůst emisí uhlíku na konci loňského roku je jasným varováním, že nebylo uděláno dost, aby se urychlil celosvětový přechod k čisté energetice,“ uvedl výkonný ředitel IEA, Fatih Birol.

IEA proto vyzvala vlády jednotlivých států, aby jejich národní plány na oživení ekonomiky byly založeny na čisté energii a byly dlouhodobě udržitelné.

Návrat na před-pandemickou úroveň

Čínské emise CO₂ vzrostly za celý rok 2020 o 0,8 % v porovnání s předchozím rokem, v absolutním vyjádření tzn. nárůst o 75 milionů tun. IEA podotýká, že nárůst emisí byl patrný od dubna loňského roku, jelikož Čína začala jako první rušit přísná proti-pandemická opatření.

Americké emise CO₂ meziročně poklesly o 10 %, v prosinci ale už takřka dosahovaly hodnot z roku 2019. Důvodem byly, kromě zvyšující se ekonomické aktivity, vyšší ceny zemního plynu a chladné počasí, které hrály ve prospěch vyššího využití uhlí.

Emise CO₂ se pak dostaly nad před-pandemickou úroveň například v Indii, a to od září 2020. Obdobná situace byla k vidění v Brazílii.

„Pokud se potvrdí aktuální očekávání ekonomického oživení v letošním roce, tak se při absenci zásadních politických změn v největších ekonomikách světa hodnota globálních emisí v roce 2021 pravděpodobně zvýší,“ prohlásil Birol.

Za pozitivní zprávy pak agentura například považuje cíl Číny být do konce roku 2060 uhlíkově neutrální, znovu-připojení USA k Pařížské dohodě nebo vývoj politiky EU a další.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.