Domů
Emise CO2
IEA: Během pandemie nebylo uděláno dost pro urychlení transformace energetického sektoru
Zdroj: Pixabay

IEA: Během pandemie nebylo uděláno dost pro urychlení transformace energetického sektoru

Globální emise oxidu uhličitého energetického sektoru v prosinci 2020 v porovnání se stejným období předešlého roku vzrostly o 2 %, jak vyplývá z březnového reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA). IEA dále varovala, že se emise CO₂ v některých státech dostávají nad úroveň z doby před vypuknutím koronavirové pandemie.

Meziroční pokles emisí CO₂

Mírný vzestup emisí CO₂ na konci loňského roku reflektoval dle IEA náznak pozvolného ekonomického oživení. Globální emise byly v prosinci 2020 o 60 miliónů tun vyšší než v prosinci předešlého roku.

Krize COVID-19 zapříčinila největší meziroční pokles globálních emisí energetického sektoru od druhé světové války, jak ukazují dnes zveřejněná data IEA, ale celkový pokles, přibližně o 6 %, maskuje velké rozdíly v závislosti na regionu a čase,“ uvádí IEA ve svém prohlášení s odkazem na růst emisí na konci roku.

Dle agentury vedlo k růstu emisí ekonomické oživení světové ekonomiky, čímž hlavní ekonomiky zvýšily svou poptávku po energii, ale významná politická opatření na podporu čisté energetiky chyběla. U mnoha ekonomik se tak předpokládá překročení hodnot z období před pandemií, alespoň co se týče emisí CO₂.

„Opětovný nárůst emisí uhlíku na konci loňského roku je jasným varováním, že nebylo uděláno dost, aby se urychlil celosvětový přechod k čisté energetice,“ uvedl výkonný ředitel IEA, Fatih Birol.

IEA proto vyzvala vlády jednotlivých států, aby jejich národní plány na oživení ekonomiky byly založeny na čisté energii a byly dlouhodobě udržitelné.

Návrat na před-pandemickou úroveň

Čínské emise CO₂ vzrostly za celý rok 2020 o 0,8 % v porovnání s předchozím rokem, v absolutním vyjádření tzn. nárůst o 75 milionů tun. IEA podotýká, že nárůst emisí byl patrný od dubna loňského roku, jelikož Čína začala jako první rušit přísná proti-pandemická opatření.

Americké emise CO₂ meziročně poklesly o 10 %, v prosinci ale už takřka dosahovaly hodnot z roku 2019. Důvodem byly, kromě zvyšující se ekonomické aktivity, vyšší ceny zemního plynu a chladné počasí, které hrály ve prospěch vyššího využití uhlí.

Emise CO₂ se pak dostaly nad před-pandemickou úroveň například v Indii, a to od září 2020. Obdobná situace byla k vidění v Brazílii.

„Pokud se potvrdí aktuální očekávání ekonomického oživení v letošním roce, tak se při absenci zásadních politických změn v největších ekonomikách světa hodnota globálních emisí v roce 2021 pravděpodobně zvýší,“ prohlásil Birol.

Za pozitivní zprávy pak agentura například považuje cíl Číny být do konce roku 2060 uhlíkově neutrální, znovu-připojení USA k Pařížské dohodě nebo vývoj politiky EU a další.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se