Domů
Emise CO2
Zástupci států EU schválili navýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030
Zdroj: Unsplash

Zástupci států EU schválili navýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030

Po dlouhých nočních jednání oznámila minulý týden v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že zástupci států EU konečně dosáhli shody na navýšení cíle pro redukci emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 se emise mají snížit o 55 % ve srovnání s hodnotami v roce 1990.

Komise předložila návrh na navýšení cíle již v září. Jako hlavní důvod pro jeho přijetí bylo usnadnění dosažení cíle pro rok 2050 – tedy dosáhnout v rámci celé EU klimatické neutrality.

Pod vedením Německa, které v současnosti předsedá Evropské radě, se návrh konečně podařilo schválit v pátek 11. prosince. Navýšení cíle kritizují někteří zástupci Evropského parlamentu, pro které je číslo příliš nízké. Parlament bude v budoucnu prosazovat další navýšení cíle, a sice na 60 %.

Další představitelé Evropské unie výsledek naopak uvítali a upozornili, že bez něj by unijní státy jen těžko dosáhly svých závazků vyplývajících z Pařížské dohody o změně klimatu.

Proti návrhu se výrazně vyjádřilo Polsko, země stále velmi závislá na uhlí. Polsko původně navrhovalo, že by cíl měl být stanoven pro všechny země zvlášť, a to v závislosti na jejich HDP. Návrh ale nakonec neprošel. V rámci dohod si ale Polsko vymohlo nadstandardní finanční podporu, která by měla státu pomoci v energetické transformaci.

Fond obnovy o velikosti 2,2 bilionů eur, jehož cílem bude, mimo jiné, poskytnout státům podporu v oblasti energetiky a klimatu, byl rovněž dojednán na pátečním jednání.

Navýšení cíle je vnímáno i jako odpověď na nedávno oznámené sliby dosáhnout uhlíkové neutrality ze strany Číny, či nový cíl Velké Británie, která si stanovila snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 68 %.

Výsledek jednání byl oznámen na Climate Ambition Summitu Organizace spojených národů, který se konal 12. prosince a který byl největším setkáním států a zájmových organizací od podepsání Pařížské dohody. Ta letos oslavila své již páté výročí.

Zdroj úvodního obrázku: unsplash.com

Komentáře

(8)

PetrV

15. prosinec 2020, 07:36

Komunisticke zlodejske myšlení eu ekofasistu včetně nasich pirátů zlikviduje evropu. Nude to pohroma obdobně jako covid.

Poletavy prach a zbytky pneumatik u elektromobilu nezmizí. Lidi si nejvíce ničí zdraví vdechovanim zbytků pneumatik z jejich otěru na asfaltu. Alternativou je pouze kolejová doprava a to hromadná.

Milan Vaněček

15. prosinec 2020, 08:52

pro PetraV: a Amerika a Čína, Indie i Australie budují OZE a podporují elektromobilitu ještě mnohem více.

Takže asi jediná naděje pro Petra je Afrika a jízda na velbloudech ....

Tu nám asi dá za vzor.

Kdyby měla kolejová doprava být alternativou i v době pandemie, tak by museli ozonovat tramwaje a vlaky aspoň 2x denně a nedopustit přecpávání ve špičkách. Ale to v Praze hřib nepovolí, ten ty potřebné peníze utratí jinak....

ijn

15. prosinec 2020, 15:15

je-li energetická náročnost dopravy po kolejích cca 12% silniční a vodní ještě méně, argumenty+kritéria k E-mobilitě velmi slabé!!! I kdyby byly zdroje EE z OZE či JE!!!

Energetik 007

15. prosinec 2020, 08:03

Plan Blau byl ambiciózní plán fašistů na přístup k ropě v Kaspiku a skončil rozmláceným Berlínem a celým německem.

Německo

Aby to neskončilo podobně....

Jan Veselý

15. prosinec 2020, 13:13

No, vzhledem k tomu, kolik a jakých mají v tomto případě Němci spojenců, tak bych se o ně nebál.

energetik

15. prosinec 2020, 08:56

O 55% je malé snížení, ale alespoň se na tom všichni dohodli a snad už skončí i udělování výjimek v zaostalém ČEZku.

Petr

15. prosinec 2020, 17:10

2030-40% 2040-65% 2050-100% je daleko přirozenější křivka pro výměnu technologií, které časem zlevňují. Než se to draze násilně snažit rvát na lineální křivku 2030-55% 2040-77% 2050-100%.

ijn

15. prosinec 2020, 09:28

a nešlo by výrobu elektřiny vůbec zrušit a nhradit jinou komoditou?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.