Domů
Emise CO2
Jediný velký komerční projekt CCS nenaplňuje očekávání

Jediný velký komerční projekt CCS nenaplňuje očekávání

Jediný velký v současnosti komerčně provozovaný projekt technologie Carbon capture and storage (CCS) zatím nedosahuje očekávaných parametrů. Jedná se o zachytávání CO2 ze spalin v kanadské uhelné elektrárně Boundary Dam. Další projekt, který má prokázat možnosti CCS v americké elektrárně Kemper County, se již stihl od roku 2004 trojnásobně prodražit a jeho dokončení se neustále odkládá. Jaké jsou vyhlídky CCS technologie do budoucna? 

V kanadské provincii Saskatchewan se nachází jediný komerčně provozovaný projekt technologie CCS. Jedná se o zachytávání CO2 na uhelném bloku o výkonu 139 MW. Podle plánu by technologie CCS měla zachytit 1 milion tun CO2 ročně. Celková suma za instalaci technologie CCS se vyšplhala na 700 milionů USD a 420 milionů USD stál samotný retrofit kotle.

Použitá technologie

V Boundary Dam využívají pro zachytávaní CO2 technologii tzv. post-combustion capture. CO2 je separován ze spalin vyprodukovaných spálením paliva.

K zachycení CO2 je využíváno rozpouštědel na bázi aminů, která pohltí CO2 ze spalin. Oxid uhličitý je po následném zahřátí opět uvolněn. Spotřeba energie nutná pro zahřátí představuje hlavní položku této technologie z hlediska provozních nákladů.

Provozní výsledky

Do zkušebního  provozu byla technologie CCS v Boundary Dam uvedena v říjnu 2014, do ostrého provozu se má uvést na konci roku 2016. V průběhu minulého roku se podařilo provozovat technologii CCS s účinností zachycení CO2 40 %, což je výrazně méně než původně plánovaná účinnost 90 %.

V říjnu loňského roku došlo k úpravě systému, která měla problémy s nízkou účinností odstranit. Poslední zpráva z dubna hovoří o tom, že v Boundary Dam od uvedení do provozu zachytili 757 tisíc tun CO2.

Budoucnost CCS

K technologii CCS se upíná jedna z nadějí klasické uhelné energetiky, ovšem nutno podotknout, že i přes intenzivní výzkum a vývoj zatím nedošlo k průlomu v této oblasti.

Některé státy jako například Velká Británie se dokonce od podpory tohoto typu boje s emisemi CO2 odvracejí. V listopadu 2015 britská vláda zrušila podporu 1 mld. liber pro technologie CCS. Z této podpory měly být financované dva projekty, jejichž budoucnost je v tuto chvíli nejistá.

Dalším nepříliš povzbudivým příkladem realizace technologie je americký projekt Kemper County (uhelná elektrárna o výkonu 582 MW, plánované množství zachyceného CO2 3 miliony tun ročně).

V Kemper County se původní částka realizace zvýšila z 2,2 mld. USD na nynějších 6,6 mld. USD. Termín uvedení do provozu se oproti původním plánům posunul o dva roky a nyní se očekává uvedení do provozu v třetím kvartálu letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: www.saskpower.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se